طرز تهیه کوفته قلقلی تبریزی خوشمزه با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه کوفته قلقلی

یکی از غذاهای خوشمزه و معروف کشورمان است که در شهرهای مختلف کشور با روش های متفاوتی طبخ می شود. این کوفته خوشمزه کمی شبیه به کوفته تبریزی است. طعم این کوفته خوشمزه کمی شبیه به شامی کباب است. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر کوفته قلقلی تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری کوفته قلقلی تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی کوفته قلقلی با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

تخم مرغ۱ عدد
پیاز متوسط۲ عدد
گوجه فرنگی۲ عدد
روغن مایعبه مقدار لازم
گوشت چرخ کرده۵۰۰ گرم
آرد نخودچیبه مقدار لازم
رب گوجه فرنگی۲ ق غذا خوری
نمک ، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه کوفته قلقلی

1مرحله اول: رنده کردن پیاز

ابتدا ۱عدد پیاز را پوست می گیریم و می شوییم و با رنده ریز می کنیم و آب اضافه آن را بیرون می ریزیم و در کاسه ای بزرگ پیاز را با گوشت چرخ کرده مخلوط می کنیم و تخم مرغ را در پیاله ای می شکنیم اگر از سالم بودن آن مطمئن شدیم به گوشت و پیاز می افزاییم

2مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه فلفل،نمک و زردچوبه را نیز روی مواد می پاشیم و زیر و رو می کنیم و ۱ قاشق آرد نخودچی نیز کم کم در حال مخلوط کردن مایع کوفته روی آن می پاشیم و اگر احساس کردید هنوز شل است مایع مجددا ۱ قاشق دیگر آرد نخودچی بریزید دقت کنید زیاد سفت شدن مایع باعث می شود که کوفته زمان سرخ شدن خشک شوند پس نه خیلی سفت و نه شل در حدی که بشود به آن حالت داد.اگر احساس کردید مایع سفت شده است مقدار کمی آب ولرم به آن اضافه کنید تا ظاهری شبیه ماست به خود بگیرد.

3مرحله سوم: سرخ کردن کوفته

اگر دوست دارید کوفته های شما حسابی سرخ شود ،در ظرفی که کوچک باشد با عمقی زیاد روغن بریزید ،به حدی که کوفته ها در آن شناور باشند و با حرارت کم اجازه دهید تا روغن به مرور زمان داغ شود (تا زمانیکه کوفته ها را در روغن می اندازید خوب مغز پخت شود و فقط ظاهر آن سرخ نشود) سپس با قاشق مقداری از کوفته را بر می داریم و با دو کف دست به شکل یک دایره مایع کوفته را حالت می دهیم و در روغن داغ شده قرار می دهیم تا سرخ شود. اگر تمایل ندارید تا این حد کوفته ها سرخ شوند در تابه ای کمی روغن می ریزیم. و صبر می کنیم تا با حرارت کم داغ شود و بعد کوفته را با کف دست حالت می دهیم و در تابه می چینیم و کمی که رنگ آن تغییر کرد بر میگردانیم تا طرف دیگر آن نیز تغییر رنگ دهد اگر دوست داشتید می توانید صبر کنید تا کمی سرخ نیز بشود.

4مرحله چهارم: تهیه سس

در حین سرخ شدن کوفته ها می توانیم سس را نیز آماده کنیم، گوجه فرنگی ها را می شوییم و روی تخته ریز خرد می کنیم و ۱ عدد پیاز باقیمانده را پوست می گیریم و روی تخته نگینی خرد می کنیم و در تابه ای روغن می ریزیم و کمی که داغ شد پیاز را در آن تفت می دهیم تا نرم شود،آنگاه رب گوجه فرنگی را می افزاییم و در روغن تفت می دهیم تا رنگ آن تیره تر شود و بعد گوجه فرنگی ها را اضافه می کنیم و تفت می دهیم و نمک،فلفل سیاه روی آن ها می پاشیم و ۱ لیوان آب به سس می افزاییم و کوفته های سرخ شده یا تفت داده شده را در سس می چینیم و تامل می کنیم تا با حرارت کم خوب جا بیافتد و کوفته ها کاملا طعم دار و پخته شوند و آب آن تبخیر شود. در پایان کوفته قلقلی ها را در بشقابی می ریزیم و با پلو یا نان نوش جان کنید.

 

فوت و فن های دستور پخت کوفته قلقلی

  1. به دلخواه می توانید از سیب زمینی سرخ کرده نیز استفاده کنید.
  2. این غذا را می توانید با نان یا برنج سرو کنید.
  3. می توانید کوفته ها را داخل سرخکن بدون روغن با دمای ۱۹۰ به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید تا سرخ شود.

مطالب پیشنهادی

از
77
دیدگاه