طرز تهیه هواری پلو جنوبی خوشمزه و لذیذ با ماهی به روش بندری

طرز تهیه هواری پلو

یکی از خوشمزه ترین غذا های جنوبی می باشد و از غذا های محلی هرمزگان است. تعریف هواری در جنوب کشور به این معنی می باشد که هر غذایی را که با مرغ یا ماهی یا گوشت تهیه کنند به آن هواری می گویند که معروف ترین آن هواری ماهی می باشد شما می توانید از انواع ماهی ها برای هواری پلو استفاده کنید ولی بیشتر در جنوب کشور از ماهی هوور استفاده می شود. طعم سبزیجات معطر در این پلو عطر و مزه بی نظیری به هواری پلو می دهد. ما در پارسی دی امروز یکی از خوشمزه ترین هواری ها یعنی هواری پلو با ماهی را به شما یاد خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

ماهی(هر نوع که دوست داشتین باشین کمتر تیغ داشته باشد)۱ عدد
برنج۳ پیمانه
تمر هندی۱/۳ پیمانه
پیاز۱ عدد
سیر۳ حبه
گوجه فرنگی۲ عدد
گشنیز۱ لیوان
زعفران دم کردهبه میزان لازم
نمک و فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه هواری پلو

مرحله اول :مرینت کردن ماهی

ابتدا تمر هندی را با دو لیوان آب نرم کنید و از صافی رد کنید سپس فیله ماهی را به مدت یکساعت داخل تمرهندی قرار داده تا مزه دار شود.

مرحله دوم : سرخ کردن ماهی

پیاز را شسته و نگینی خرد کنید و داخل تابه ای نسبتا گود بریزید مقداری روغن ریخته و پیاز ها را تفت داده تا کمی سبک شود سپس سیر را پوست کنده و رنده و پیازمون اضافه کرده تا عطر سیر خارج شود سپس ماهی از تمرهندی خارج کنید و بگذارید داخل صافی تا آب اضافی آن خارج شود سپس داخل پیاز و سیر همراه با زردچوبه و فلفل سیاه سرخ کنید در انتها آب تمرهندی که ماهی داخل آن استراحت کردن را به همراه زعفران می ریزیم تا آب تمر هندی کاملا تمام شود سپس گشنیز را اضافه کرده و از روی حرارت بر میداریم.

مرحله سوم : سرخ کردن گوجه

گوجه ها را شسته و حلقه حلقه کنید داخل تابه با مقداری نمک سرخ کنید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم : دم گذاشتن هواری پلو

برنج را از شب قبل با مقداری نمک خیس کرده سپس یک قابلمه آب را روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاد سپس برنج را داخل قابلمه می ریزیم تا نرم شود در هنگام پختن برنج مدام کف روی آن را گرفته سپس برنج را آبکش کرده و کف قابلمه مقداری روغن ریخته و ته دیگ مورد نظر کف قابلمه قرار داده و یک لایه برنج ریخته و مرکز آن ماهی پخته شده به همراه گوجه فرنگی ها می گذاریم سپس مابقی برنج را می ریزیم و می گذاریم روی شعله پخش کن بمدت ۵۰ دقیقه خوب دم بکشد سپس در انتها کمی کره روی برنج ریخته و در ظرف سرو کشیده همراه با ترشی فلفل

فوت و فن های دستور پخت هواری پلو

  1. می توانید ماهی را فقط مزه دار کنید و لای برنج گذاشته تا با بخار آن پخته شود.
  2. اگر ماهی تیغ داشت آن جدا کرده سپس لای برنج قرار بدید.
  3. گشنیز را حذف نکنید باعث رفع بوی زهم ماهی می شود.
  4. اگر ماهی در دسترس نداشتید از تن ماهی استفاده کنید.
  5. برای رنگ بهتر برنج از زعفران استفاده کنید.
  6. زمانی که ماهی را خرد کردید پوست آن را بگیرید.
  7. هواری پلو را بصورت کته نیز می توانید تهیه کنید.

همچنین ببینید

 

از
9
دیدگاه