طرز تهیه مربا لیمو ترش تازه مجلسی و ساده و خوشمزه با پوست

دستور تهیه مربا لیمو ترش

طرز تهیه مربا لیمو ترش

 

مربا لیمو ترش یکی از مربا های بسیار خوشمزه و متفاوت است که اصلا تلخی ندارد و گزینه بسیار خوبی برای صبحانه و عصرانه می باشد. شما می توانید از لیمو شیرازی یا جهرمی برای تهیه این مربای خوشمزه استفاده کنید و نیازی به گرفتن پوست لیموترش نمی باشد. به دلخواه در انتها کمی زعفران اضافه کنید تا رنگ فوق العاده ای این مربا داشته باشد. عطر این مربا بی نظیر است و شما می توانید به همراه یک نان تست خوشمزه و یک لیوان چای از آن لذت ببرید. امروز در پارسی دی طرز تهیه مربا لیمو ترش را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه مربا لیمو ترش

  • لیمو ترش ۷۰۰ گرم
  • شکر ۴۰۰ گرم حدود ۲ پیمانه
  • آب ۱ پیمانه
  • زعفران به مقدار لازم
  • آب لیموترش ۲ ق غذا خوری

طرز تهیه مربا لیمو ترش مجلسی با پوست و طعم بی نظیر

مرحله اول: آماده سازی لیموترش

ابتدا باید لیمو ها را خوب بشورید چون قرار است پوست لیمو را نگیرید و بعد خشک کنید. سپس باید هسته گیری کنید برای این کار لیمو را کمی برش بزنید و با دست خوب فشار دهید تا آب اضافه خارج شود، نباید پوست لیمو را خیلی فشار دهید چون قرار است پوست را خرد کنید.

مرحله دوم: گرفتن تلخی

در ادامه باید یک قابلمه آب جوش روی حرارت قرار دهید و لیمو ها را داخل آن قرار دهید و برای ۵ دقیقه بجوشانید و روی آن آب سرد بگیرید این کار را برای ۳ بار انجام دهید تا حسابی تلخی آن گرفته شود و در انتها که از آب جوش خارج کردید باید برای ۱۰ دقیقه بگذارید داخل آب سرد قرار دهید و بعد آبکش کنید.

مرحله سوم: تهیه شربت

برای تهیه شربت باید شکر و آب را داخل قابلمه بریزید و کمی هم بزنید تا شکر حل شود و بعد روی حرارت قرار دهید تا شکر ذوب و غلیظ شود و حتما با یک فرچه تمیز دور تا دور قابلمه را تمیز کنید تا شکرک نزند. در همین حین باید لیمو های خنک شده را به هر شکلی که دوست دارید برش بزنید، می توانید به صورت خلالی خرد کنید.

مرحله چهارم: پخت مربا لیمو ترش

حالا باید لیمو های خرد شده را به شربت اضافه کنید و کمی هم بزنید تا کم کم قوام پیدا کند و زمانی که شربت غلیظ شد باید کمی زعفران اضافه کنید و ۱۵ دقیقه زمان دهید و در ۵ دقیقه انتهای آب لیموترش گرفته شده را اضافه کنید و به همین راحتی مربا ما حاضر شده است. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه مربا لیمو ترش خوشمزه و زعفران با عطر بی نظیر

  1. بعد از آبگیری باید وزن لیمو ها ۲۰۰ گرم باشد.
  2. افزودن لیموترش در انتها باعث می شود مربا کپک نزند.
  3. می توانید آب گرفته شده از لیمو ها را برای انواع غذا ها استفاده کنید و یا می توانید در فریزر قرار دهید.
  4. می توانید از زعفران دم کرده یا پر زعفران استفاده کنید.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه