طرز تهیه مربای بهار نارنج خانگی خوشمزه و خوش رنگ در منزل

طرز تهیه مربا بهار نارنج

یکی از انواع مرباهای خوشمزه و بسیار خوش عطر ایرانی است که مانند انواع مرباها به عنوان صبحانه یا میان وعده مصرف می شود. مربای بهار نارنج را می توانید به همراه خامه صبحانه ، کره یا انواع پنکیک صبحانه سرو کنید.با مقدار موادی که در این دستور قرار گرفته است می توانید یک شیشه بزرگ مربا تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری مربا بهار نارنج تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش طرز تهیه مربا بهار نارنج با سایت پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

آب۳ پیمانه
شکر۱ کیلوگرم
گل بهار نارنج۱ کیلوگرم
آب لیمو ترش۲ قاشق سوپخوری

طرزتهیه مربای بهار نارنج

1مرحله اول: آماده سازی

برای تهیه مربای بهار نارنج ابتدا برای از بین بردن تلخی بهار نارنج ها در کاسه ای بزرگ آب و کمی آهک خوراکی را با هم کمی مخلوط می کنیم ( آب آهک در آب حل نمی شود و ته نشین می شود اما خواص خود را به آب می دهد)و بهارنارنج ها را به آن ها می افزاییم  و به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت اجازه می دهیم تا خیس بخورند و ترد شوند.خاصیت آب آهک این است که اجازه نمی دهید مواد مربا تغییر حالت بدهند و بهارنارنج ها به همان شکل اولیه خود در مربا باقی خواهند ماند.

2مرحله دوم: جوشاندن

سپس در قابلمه ای آب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب به جوش بیاید و بعد بهار نارنج ها را از مخلوط آب و آب آهک در صافی می ریزیم و داخل آب در حال جوش می ریزیم تا بجوشد و بعد در صافی بهارنارنج ها را می ریزیم و مجددا قابلمه را پر از آب می کنیم و روی حرات می گذاریم تا به جوش بیاید و دوباره بهارنارنج ها را در آب در حال جوش می ریزیم تا بجوشند و بعد در صافی می ریزیم.این کار را ۳ الی ۴ مرتبه انجام می دهیم.البته می توانید برای راحتی این کار دو تا قابلمه را روی گاز بگذارید

3مرحله سوم: افزودن شکر

تا آب یکی جوش آمد اول بهارنارنج ها را داخل آن بریزید و بعد که جوشید در صافی ریختید مجددا در قابلمه دیگر بریزید تا کار زودتر پیش برود. پس از جوشاندن بهارنارنج ها زمانی که برای بار آخر آبکش کردید و در صافی ریختید بهارنارنج ها را در آب سرد می ریزیمو به مدت ۲۴ ساعت می گذاریم در آب سرد بماند تا کاملا تلخی آن از بین رفته باشد.الیته بهتر است آب سرد نیز دو الی سه مرتبه عوض شود. سپس می پردازیم به پخت خود مربا که بسیار راحت است.در قابلمه ای ۳ پیمانه آب می ریزیمو شکر را به آن می افزاییم و قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم و با قاشق کمی هم می زنیم تا شکر در آب کاملا حل شود.صبر می کنیم تا مخلوط آب و شکر به جوش بیاید و بعد بهارنارنج را که در آب سرد بوده را از صافی رد می کنیم

4مرحله چهارم: مربای بهار نارنج

و به شربت در قابلمه اضافه می کنیم و حرارت را ملایم می کنیم و تامل می کنیم تا بهارنارنج ها در شربت بجوشند و شربت مربا کمی غلیظ شود و در انتها آبلیموترش را برای اینکه مربا شکرک نزند اضافه کنید. در آخر با قاشق کمی از مربا را بر می داریم و می گذاریم تا خنک شودو بعد قاشق را کج می کنیم اگر مربا سریع از روی قاشق نریخت و کمی سفت شده بود یعنی مربا به قوام مطلوب خودش رسیده است و می توانید طعم آن را نیز بچشید تا مطمئن شوید که بهارنارنج ها نیز کاملا جوشیده و پخته شده است.حرارت را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم تا مربا در دمای محیط به آرامی خنک شود سپس در شیشه های مورد نظر می ریزیم و در یخچال نگهداری می کنیم و هر زمان تمایل داشتید این مربای خوش عطر و طعم را نوش جان کنید.


فوت فن های دستور پخت مربای بهار نارنج

 1. برای تهیه مربای بهار نارنج خشک شده (با شکوفه بهار نارنج های خشک) کافی است قبل از انجام همه ی مراحل، شکوفه ها را نیم ساعت در آب سرد خیس دهید.
 2. اگر بهار نارنج زیاد بجوشه با شعله بالا بهارتون سفت می شود و حالت لاستیک طور زیر دندان احساس می شود.
 3. برای اینکه متوجه شوید چه موقع غلظت پیدا کرده،کمی از مربا رو داخل یه ظرف بریزید و بگذارید در یخچال پس از سرد شدن شهد روان نیست و از قاشق آهسته بیرون ریخته می شود.

همچنین ببینید

از
125
دیدگاه
source : foodaneh

 • کاوه ۳ سال پیش

  سلام . اب لیمو رو فراموش کردین بانو جان .اب لیمو نریزیم مربا شکرک میزنه .

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۳ سال پیش

   ممنون

   پاسخ
 • اکرم سادات ۲ سال پیش

  سلام بهار نارنج ها جمع نمیشن وقتی اونا رو به شربت داغ اضافه کنیم ؟

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۲ سال پیش

   سلام نه عزیزم

   پاسخ
 • علی جون ۲ سال پیش

  لیموترش پس چی شد کدبانو محض خنده گفتی ؟یاگذاشتی توخماری

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۲ سال پیش

   بعد از پخت در مرحله اخر نوشته شده اضافه می شود که می توانید از جوهر لیمو نیز استفاده کنید

   پاسخ
 • کریمی ۱ سال پیش

  سلام و عرض ادب .از بهار نارنج خشک هم میشه برای تهیه مربا استفاده کنیم .اگر میشود آیا طرز تهیه با بهار نارنج تازه فرق میکند

  پاسخ