طرز تهیه مربای هویج با گردو غلیظ و شفاف و بدون آب و شکرک در خانه

دستور پخت مربای هویج با گردو

طرز تهیه مربای هویج با گردو

 

مربای هویج با گردو یکی از مربا های بسیار خوشمزه و ساده می باشد که می توانید با گردو تهیه کنید. این مربا بسیار غلیظ و خوشرنگ می باشد و با افزودن گردو می توانید یک مربای مقوی و راحت تهیه کنید که به همراه نان تازه گزینه خوبی می باشد. مربا یکی از خوراکی هایی است که گاهی اوقات می تواند تحولی در وعده صبحانه ایجاد کند. بیشتر افراد تصور می کند تاریخچه تولید مربا به سالیان خیلی دور باز می گردد در حالی که قدمتی هم ندارد چون شکر که یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده اصلی مربا قدمت زیادی ندارد. امروز در پارسی دی طرز تهیه مربای هویج با گردو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه مربای هویج با گردو

  • هویج ۵۰۰ گرم
  • شکر ۵۰۰ گرم
  • پودر گل سرخ ۱ ق غذا خوری
  • پودر هل ۱/۲ ق چای خوری
  • زعفران ۱ ق غذا خوری
  • آب ۲ پیمانه
  • گردو ۱/۲ پیمانه

طرز تهیه مربای هویج با گردو شفاف و غلیظ

مرحله اول: آماده سازی هویج

هویج را پوست بگیرید و بعد با رنده ریز هویج را رنده بزنید و یا می توانید به صورت نگینی ریز خرد کنید، اگر دوست دارید هویج شما درشت تر باشد می توانید با رنده درشت بزنید. گردو را پوست بگیرید و به صورت نگینی بکوبید. زعفران را با کمی قند بسابید و بگذارید با یخ دم بکشد و خوشرنگ شود.

مرحله دوم: جوش آوردن آب و شکر

آب و شکر باهم داخل یک قابلمه لعابی یا مسی بریزید و روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا آب و شکر جوش بیاید و ذرات شکر حل شود. وقتی شروع به قل زدن کرد باید هویج رنده شده را داخل آن بریزید و هم بزنید و کف روی مربا را مداوم بگیرید تا در انتها مربای غلیظ و شفافی داشته باشید.

مرحله سوم: افزودن گردو

بعد از این که کمی جوش خورد باید شعله را کم کرده تا هویج پخته و نرم شود و شهد مربا به غلظت خودش برسد و شربت مربا غلیظ شود و در همین حین گردو خرد شده را به همراه پودر گل سرخ و پودر هل و زعفران را بریزید و زمانی که مربا غلیظ شد باید از روی حرارت بردارید، برای تست غلظت مربا باید شهد مربا را داخل یک نعلبکی که از قبل داخل یخچال یا فریزر گذاشتید و کاملا سرد شده بریزید و اگر راحت حرکت کرد یعنی غلیظ نشده است و اگر به سختی حرکت کرد به غلظت رسیده و بعد از خنک شدن داخل شیشه تمیز بریزید. نوش جان

نکات کلیدی مربای هویج با گردو شفاف و غلیظ و خوشرنگ با زعفران

  1. می توانید به دلخواه ۱ ق چای خوری آبلیموترش تازه اضافه کنید تا مانع شکرک زدن مربا می شود.
  2. حدود ۳ الی ۴ ساعت زمان می برد تا مربا تهیه می شود.
  3. می توانید از دانه هل استفاده کنید.

همچنین ببینید  

از
9
دیدگاه