طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی بسیار خوش طعم و مزه با گل کلم و لبو

دستور تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی

ترشی هفت بیجار مازندرانی

 

ترشی هفت بیجار مازندرانی یکی از ترشی های بسیار خوشمزه و مجلسی می باشد که برای این استان می باشد و شما می توانید به راحتی در خانه تهیه کنید. این ترشی هفت بیجار مازندرانی خوش طعم با گل کلم و لبو و سبزیجات محلی مانند اوجی و لنگ تهیه می شود که اگر در دسترس نبود می توانید از کمی سبزی معطر یا سبزی ترشی استفاده کنید و این ترشی خوشمزه و محلی را به راحتی تهیه کنید. ترشی هفت بیجار مازندرانی مانند دیگر ترشی ها با سرکه قرمز رنگ تهیه می شود و همه مواد ترشی بعد از خرد شدن باید خشک و بدون آب باشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی

 • گل کلم ۱ عدد
 • لبو ۳ عدد
 • سیر ۴ حبه
 • سیب ترشی ۲ عدد
 • فلفل تند ۲ عدد
 • سبزی معطر شمالی ۲۵۰ ساطوری ریز شده
 • گلپر ۱ ق غذا خوری
 • نمک ۱ ق غذا خوری
 • سرکه قرمز به مقدار لازم

طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی خوشمزه به روش سنتی

مرحله اول: خرد کردن مواد

ابتدا گل کلم را از وسط به دو نیم کنید و خرد در اندازه دلخواه خرد کنید و داخل آب ریخته و چندین بار بشورید و روی یک دستمال تمیز ریخته تا خشک شود. سیر ها را نیز پوست بگیرید و حلقه ای یا ساده ریز خرد کنید. سیب ترشی یا به زبان محلی یارمسی را نیز به صورت حلقه ای یا نگینی ریز خرد کنید. همه مواد خرد شده را برای چند ساعت روی دستمال قرار دهید تا خشک شود. سبزی محلی را نیز ساطوری ریز خرد کنید.

مرحله دوم: پخت لبو

در ادامه لبو ها را خوب بشورید و پوست بگیرید و داخل قابلمه قرار دهید و روی لبو ها آب ریخته و بگذارید تا پخته شود. بعد از نرم شدن لبو باید آن را به صورت خلالی یا مکعبی ریز خرد کنید. میزان خرد کردن مواد بهتر است در یک حد اندازه باشد.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه داخل یک لگن بزرگ باید گل کلم و لبو و سیر و فلفل خرد شده و سیب ترشی را باهم خوب مخلوط کنید و هم بزنید و بعد سبزی ساطوری شده را اضافه کنید و هم بزنید و در انتها گلپر و نمک را بریزید و روی مواد سرکه بریزید و خوب هم بزنید تا مواد یکدست شوند.

مرحله چهارم: تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی

در ادامه باید شیشه های ترشی تمیز را بردارید و از مواد داخل آن بریزید و درب ترشی را بسته و برای ۱ ماه در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا ترشی برسد. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی با سرکه قرمز

 1. باید مواد کاملا خشک خشک باشد وگرنه ترشی کپک می زند.
 2. می توانید از سرکه خانگی نیز استفاده کنید و همچننی سرکه سفید برای تهیه این ترشی مناسب نیست.
 3. سبزی اوجی و زلنگ به زبان گیلانی چوچاق و خرش می باشد و اگر هیچکدام را در دسترس ندارید از سبزی ترشی استفاده کنید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی بسیار خوش طعم و مزه با گل کلم و لبو
5 (100%) 1 votes