طرز تهیه ترشی بیلهر یاسوج ساده و فوری با سرکه سفید و سیر

دستور تهیه ترشی بیلهر

طرز تهیه ترشی بیلهر

 

ترشی بیلهر یا کندل کوهی یکی از ترشی های بسیار فوق العاده می باشد که خیلی خوشمزه و ساده است و پر از خواص خوب می باشد. این گیاه یکی از گیاهان بومی ایرانی می باشد که در مناطیق کوهستاتی زاگراس می روید و مردم بومی بصورت خوراکی همراه با ماست و یا به صورت ترشی آن را مصرف می کنند. خام این گیاه بسیار تلخ است  ولی به روش سنتی تلخی آن گرفته می شود. ماست بیلهر یکی از خوشمزه ترین ها در نوع خودش می باشد. اما این ترشی بیشتر در یاسوج و کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد بیشتر تهیه می شود. اما این ترشی خوشمزه کنار هر غذایی خوشمزه می شود. اما از خواص بیلهر می توان به  داشتن تری گلیسرید و پایین آوردن فشار خون اشاره کرد. بیلهر سرشار از فلاونوئید است. در میان مردم عشایر مرسوم است که دانه بیلهر را می کوبند و بعد از مرطوب کردن در محل و درد مفاصل به عنوان مسکن استفاده می کنند. امروز در پارسی دی طرز تهیه ترشی بیلهر یاسوجی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی بیلهر یاسوج

  • بیلهر ۱ کیلوگرم
  • سیر ۵ حبه
  • نمک ۱ ق غذا خوری
  • شکر ۱ ق مربا خوری
  • تخم گشنیر و سیاه دانه به مقدار لازم
  • گلپر نوک ق مربا خوری
  • سرکه سفید به مقدار لازم

طرز تهیه ترشی بیلهر

مرحله اول: گرفتن تلخی بیلهر

ابتدا بیلهر را خوب بشورید زیرا داخل آن شن های ریز دارد. برای این کار داخل یک لگن آب بریزید و چندین بار آبکش کنید تا خوب تمیز شود. داخل یک قابلمه مقدار آب بریزید و بگذارید تا به جوش بیاید. سپس بیلهر را اضافه کنید و برای ۲۵ دقیقه بگذارید تا بجوشد و کمی نرم شود. زمان جوشیدن آن بستگی به میزان تازگی آن دارد.

مرحله دوم: جوشاندن بیلهر

در ادامه می توانید به دلخواه کمی زردچوبه به آب در حال جوش اضافه کنید تا رنگ بیلهر ها کمی زرد رنگ شود. سپس آبکش کنید و به یک ظرف آب سرد منتقل کنید و برای ۵ دقیقه بگذارید تا بماند. دوباره داخل یک ظرف آب بریزید و برای ۵ دقیقه بگذارید بماند و آبکش کنید. این کار باعث گرفتن تلخی کامل آن می شود و هر چقدر که بخواهید شیرین تر شود باید مراحل را تکرار کنید.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه بیلهر ها را داخل آبکش ریخته و بعد از گرفتن آب اضافی آن روی دستمال نخی ریخته و بگذارید تا خشک شود. سپس بیلهر ها را داخل شیشه تمیز بریزید و روی آن نمک و شکر بریزید و بعد سیر را پوست بگیرید به صورت حبه ای یا به صورت پوره شده داخل ترشی بریزید و در انتها کمی تخم گشنیز و گلپر و سیاه دانه نیز اضافه کنید.

مرحله چهارم: تهیه ترشی بیلهر یاسوج

در انتها باید روی ترشی را با سرکه سفید بپوشانید تا روی آن را کامل بگیرد. درب ظرف را بسته و بعد از ۱ روز قابل استفاده می باشد و می توانید مصرف کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه ترشی بیلهر ساده و خوشمزه

  1. به دلخواه می توانید از چند عدد فلفل دلمه یا با فلفل تند استفاده کنید.
  2. می توانید با سرکه خانگی نیز تهیه کنید.
  3. می توانید از چند عدد گوجه گیلاسی نیز استفاده کنید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه ترشی بیلهر یاسوج ساده و فوری با سرکه سفید و سیر
4 (80%) 4 votes