طرز تهیه شیرینی رول دارچینی خوشمزه و حرفه ای با دستور پخت ویژه

شیرینی رول دارچینی

نان رول دارچینی یکی از خوشمزه ترین شیرینی می باشد. این شیرینی خوشمزه بسیار مقوی بوده و مناسب میان وعده کودکان می باشد. سعی کنید دارچین را در غذاها یا شیرین های خود استفاده کنید زیرا خواص زیادی از جمله سلامت قلب، بهبود گردش خون دارد و برای تسکین دردهای عضلانی نیز بسیار مفید است. برای تهیه این شیرینی به خمیر مایه احتیاج داریم سعی کنید خمیر مایه را در یخچال نگهداری کنید و همیشه به مقدار کم بخرید تا تازه داشته باشید یکی از علل خراب شدن شیرینی و نان همین فعال نشدن خمیر مایه می باشد که می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد به طور مثال آب یا شیر دمای زیادی داشته یا آنقدر کم بوده خمیر مایه فعال نشده پس حتما از سالم بودن خمیر مایه خود اطمینان داشته باشید. امروز در پارسی دی طرز تهیه شیرینی رول دارچینی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

آب ولرم۱/۴ پیمانه
خمیر مایه فوری۱ ق غذا خوری
شکر۱ ق غذا خوری
تخم مرغ۲ عدد
کره۹۰ گرم
وانیل۱/۴ ق چای خوری
شکر۱/۲ پیمانه برای داخل خمیر
آرد سفید۳.۵ الی ۴ پیمانه
شیر۳/۴ پیمانه

طرز تهیه شیرینی رول دارچینی

1مرحله اول : عمل آوری خمیر مایه

ابتدا ۱/۴ پیمانه آب را داخل ظرفی ریخته و خمیر مایه و ۱ ق غذا خوری شکر را اضافه کرده و هم بزنید درب ظرف را بگذارید تا ۱۰ دقیقه خمیر عمل بیاید. (آب باید دمای ۵۵ درجه داشته باشد یعنی اگر دست را داخل آب فرو کنید گرماش را احساس کنید ولی نسوزد).

2مرحله دوم : ورز دادن خمیر

کره را از قبل در دمای محیط گذاشته تا نرم شود سپس داخل کاسه ریخته و به آن تخم مرغ و شکر و شیر و وانیل را اضافه کرده و مخلوط می کنیم پس از اینکه خمیر مایه عمل آمد آن را اضافه کرده و شروع به اضافه کردن آرد می کنیم. آرد را طی چند مرحله اضافه کنید و با قاشق چوبی هم بزنید تا خمیر جمع شود میزان اضافه کردن آرد به جنسش بستگی دارد ممکن است کمی بیشتر یا کمتر از میزان گفته شده در دستور آرد بخواهد. وقتی خمیر جمع شد آن را روی سطح کار بیاورید و ۱۰ دقیقه ورز دهید سپس داخل کاسه چرب شده بمدت ۲ ساعت قرار دهید تا خمیر حجیم شود.

3مرحله سوم : تهیه مواد میانی

شکر قهوه ای را با دارچین مخلوط کنید و کنار گذاشته. کره را ذوب کنید و کنار بگذارید.

4مرحله چهارم : پیچیدن شیرینی رولی دارچینی

وقتی خمیر حجم گرفت پف آن را با مشت بگیرد و روی سطح کار به صورت مستطیل باز کنید( به ابعاد ۶۰*۴۰) سپس کره ذوب شده خنک را روی خمیر بمالید سپس از مخلوط شکر و دارچین روی شیرینی بپاشید و شروع به رول کردن خمیر کنید سپس با چاقو نوک تیز به ۱۲ قسمت تقسیم کنید.

5مرحله پنجم : پخت شیرینی رولی دارچینی

کف ظرف ۳۰*۲۰ را چرب کرده و رول های دارچینی را داخلش قرار دهید سپس روی شیرینی ها را پوشانده و مدت ۱ ساعت دیگر زمان می دهیم تا حجیم شود. سپس در فر از قبل گرم شده بمدت ۲۵ دقیقه در دمای ۱۹۰ درجه سانتی گراد قرار داده تا نان ها پخته شوند و پس از سرد شدن به دلخواه روی شیرینی رول دارچینی را تزئین کنید. نوش جان

مواد لازم برای تهیه مواد میانی شیرینی 

شکر قهوه ای۱ پیمانه
دارچین۲  ق غذا خوری
کره۶۰ گرم

نکات کلیدی در تهیه شیرینی رول دارچینی

  1. برای حفظ لطافت خمیر از یک ظرف آب داخل فر استفاده کنید تا نان خشک نشود.
  2. شکر سفید را می توانید جایگزین شکر قهوه ای کنید.
  3. بجای کره می توانید از مارگارین استفاده کنید.
  4. استفاده از قاشق چوبی باعث افزایش کیفیت خمیر می شود.

همچنین ببینید

از
14
دیدگاه