طرز تهیه رب آلبالو خانگی ترش، ساده و خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه رب البالو

 

یکی از بهترین رب های است که می توانید در تابستان و بهار تهیه کنید و جایگزین بسیار خوبی برای رب انار است و یا می توانید به عنوان سس یا در کنار مرغ سرخ شده استفاده کنید و یا برای مرغ و ماهی شکم پر نیز گزینه بسیار مناسبی است. شما می توانید از آلبالو پیوندی یا آلبالو ترش که رب ترش تری داشته باشید و بنا به سلیقه خود میزان ترشی آن را تعیین کنید. ماندگاری خوبی دارد و مانند رب انار در ظرف در بسته شیشه ای در یخچال نگهداری کنید. رب آلبالو خواص آلبالو را نیز دارا می باشد و برای سرماخوردگی و فشار خون و سنگ کلیه مفید می باشد. امروز در پارسی دی رب آلبالو خانگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم 

آلبالو۲ کیلوگرم
نمک۱ ق چای خوری

طرز تهیه رب آلبالو خانگی ترش

مرحله اول: آماده سازی آلبالو

ابتدا آلبالو ها را بشورید و دم آنها را جدا کنید شما می توانید از ابتدا هسته آلبالو ها را بگیرید تا در انتها کار راحت تری داشته باشید و یا می توانید با همان هسته چندین بار شسته و بگذارید تا خشک شود.

مرحله دوم: جوشاندن

آلبالو ها را داخل قابلمه بریزید و بدون افزودن آبی روی حرارت متوسط قرار دهید و درب قابلمه را ببندید بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه بجوشد و کم کم خود آلبالو آب پس دهد و نرم شوند وقتی به این مرحله رسید از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم: صاف کردن

در ادامه یک صافی را روی لگن قرار دهید و آلبالو روی آن بریزید و با کمک پشت قاشق یا گوستکوب خوب آنها را له کنید(می توانید دستکش انداخته و با دست خوب چنگ بزنید تا فقط هسته داخل سبد باقی بماند) تا گوشت و هسته از هم جدا شوند و عصاره آلبالو داخل کاسه بریزید.

مرحله چهارم: تهیه رب آلبالو

در ادامه آلبالو از صافی رد شده را داخل قابلمه ریخته و به آن نمک اضافه کنید و روی شعله بسیار کم قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۲ ساعت بسته به آبدار بودن آلبالو بجوشد و یک سس بسیار غلیظ به شما بدهد به طوری که مواد را به یک ظرف قابلمه می کشید به سختی حرکت کند و روان نباشد سپس داخل شیشه ریخته و بعد از خنک شدن در آن را بسته و در یخچال نگهداری کنید.نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه رب آلبالو

  1. مهم ترین نکته تهیه رب آلبالو این است تا وقتی غلیظ نشده اصلا هم نزنید وگرنه ته می گیرد.
  2. هر چقدر رب غلیظتر شود بهتر می باشد پس صبور باشید و مدام چک کنید.
  3. اگر رب آلبالو ملسی دوست دارید می توانید کمی شکر بسته به ترشی آلبالو های خود اضافه کنید.
  4. برای ماندگاری بیشتر بهتر است در فریزر نگهداری شود و حتما از ظرف شیشه ای با در چفت شده استفاده کنید تا رب کپک نزند.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه