طرز تهیه لواشک آلبالو خانگی ترش و آبدار و فوری با فر و آفتاب

طرز تهیه لواشک آلبالو

 

یکی از خوشمزه های فصل تابستان است که شاید کمتر کسی آن را دوست نداشته باشد شما می توانید این لواشک را با میوه های دیگر میکس کنید و یا فقط از خود آلبالو برای تهیه آن استفاده کنید. لواشک ها جزء تنقلاتی هستند که همه سنین آن را دوست دارند و طعم و مزه ترشی آن برای ما بسیار دلچسب است البته میزان ترشی و شوری لواشک اختیاری و قابل تغییر است اما شاید برای شما جالب باشد برخلاف تصور همه که فکر می کنند لواشک مضر است اگر به صورت بهداشتی و در خانه تهیه شود خیلی هم برای بدن مفید است زیرا همان پوره میوه می باشد که خشک شده است. لواشک را می توانید مقابل آفتاب و یا در فر و یا سولاردم خود تهیه کنید و تفاوت این سه روش در زودتر آماده شدن لواشک می باشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه لواشک آلبالو خانگی ترش و آبدار و فوری با فر و آفتاب را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آلبالو۱ کیلوگرم
آب۱/۴ پیمانه
نمک۱ ق مربا خوری
شکر۱ ق غذا خوری
رب انار۱ ق غذا خوری
گلپر۱/۲ ق چای خوری

طرز تهیه لواشک آلبالو خانگی ترش و آبدار با فر و آفتاب

مرحله اول: آماده سازی آلبالو

ابتدا آلبالو را از دم آن جدا کنید و داخل آب بریزید و چندین بار آبش را تعویض کنید تا خوب تمیز شود سپس داخل آبکش ریخته و بگذارید تا آب اضافی آن کشیده شود.

مرحله دوم: پخت آلبالو

در ادامه آلبالو ها را داخل قابلمه ریخته و کمی آب اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا آلبالو پخته شود این مرحله ممکن است ۱ ساعت بگذرد هر از چند گاهی هم بزنید تا آلبالو خودش آب انداخته و نرم شود.

مرحله سوم: از صافی عبور دادن

وقتی آلبالو کاملا پخت آن را داخل صافی ریخته و با پشت قاشق خوب هم بزنید تا گوشت از مغز جدا شود و عصاره آلبالو خارج شود می توانید با گوشت کوب برقی نیز چند پالس بزنید ولی مراقب باشید هسته پودر نشوند و داخل لواشک نرود حالا به عصاره گرفته شده نمک و شکر و رب انار و گلپر اضافه کنید و مجدد قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا مانند سس غلیظ شود و آب اضافی آن تبخیر شود.

مرحله چهارم: تهیه لواشک آلبالو

حالا داخل یک سینی فلزی نایلون انداخته و لواشک را با ضخامت دلخواه داخل سینی ریخته و جلوی آفتاب قرار دهید تا خشک شود سپس رول کنید و برای پذیرایی استفاده کنید اما اگر عجله دارید و دوست دارید زودتر لواشک شما حاضر شود آن را داخل سینی قرار داده و برای ۲ دقیقه داخل سولاردم ۹۰۰ وات قرار دهید تا آب اضافی تبخیر شود وقتی از سولاردم استفاده می کنید لواشک را داخل ظرف تفلون مخصوص سولار ریخته و نیازی به سلفون و نایلون نیست و چند بار زمان دهید و برای ۱ ساعت در محیط گذاشته تا کاملا خشک شود. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه لواشک آلبالو فوری

  1. اگر دوست دارید لواشک شما شیرین تر باشد شکر بیشتری اضافه کنید.
  2. افزودن گلپر دلخواه است.
  3. رب انار طعم و مزه بسیار خوبی به لواشک می دهد.
  4. یک روش تهیه لواشک آلبالو بدون پخت این می باشد که آلبالو را شسته و هسته آن را خارج کنید و یه آن نمک و شکر اضافه کنید و داخل مخلوط کن ریخته و میکس کنید سپس خشک کنید بدون نیاز به پختن.

همچنین ببینید  

از
4
دیدگاه