طرز تهیه ماهی شکم پر جنوبی با تمر هندی و رب انار در فر گام به گام

طرز تهیه ماهی شکم پر جنوبی

 

ماهی شکم پر یکی از غذا های سنتی ایرانی می باشد که در جنوب ایران و شمال ایران به روش های مختلفی تهیه می شود ولی ماهی جنوبی بسیار تند و تیز و خوشمزه است که طعم بسیار متفاوتی با دیگر ماهی شکم پر ها متفاوت است و بهترین ماهی جنوبی برای این غذا ماهی جش است که استخوان ریز ندارد و اصلا بوی زهم نمی گیرد و گوشت لذیذی را دارد. به همراه یک برنج زعفرانی تهیه کنید و سرو کنید. امروز در پارسی دی طرز ماهی شکم پر جنوبی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه قلیه ماهی

 

مواد لازم

ماهی جنوب۱ عدد
پیاز۲ عدد
گشنیز۲ دسته
سیر۵ حبه
فلفل هندی یا عنابیبه مقدار لازم
رب انار۱/۴ پیمانه
تمر هندی۱/۴ پیمانه
شنبلبیه خشک۱/۲ ق غذا خوری
نمک، زردچوبه، فلفل سیاه، تخم گشنیز درشتبه مقدار لازم

 

همچنین ببینید: طرز تهیه ماهی سرخ شده

 

طرز تهیه ماهی شکم پر جنوبی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید تمر هندی را داخل کاسه بریزید و کمی آب جوش اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا باز شود و سس غلظتی مناسبی بدست بیاورید. ماهی را شسته و خشک کنید و داخل سینی فر کاغذ روغنی نسوز قرار دهید ماهی را داخل آن قرار دهید و حسابی داخل ماهی و پوست ماهی را با نمک و فلفل سیاه و روغن حسابی چرب کنید تا مزه دار شود.

مرحله دوم: مرینت کردن ماهی

در ادامه باید دو طرف پوست ماهی را با تمرهندی که صاف کردید آغشته کنید به طوری که همه ماهی با تمر هندی کاور شود. بگذارید تا مزه داز شود و مواد میانی را تهیه کنید.

مرحله سوم: تهیه مواد میانی

در ادامه باید پیاز ها را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل تابه کمی تفت دهید تا سبک شود و بعد روغن اضافه کنید و کمی که سرخ شد باید گشنیز ساطوری شده را اضافه کنید و کمی که تغییر رنگ داد ادویه های گفته شده را با فلفل هندی یا عنابی خرد شده و سیر خرد شده اضافه کنید و تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود. سپس در ادامه شنبلیله خشک و رب انار مابقی تمر هندی مانده را اضافه کنید و کمی تفت دهید از روی حرارت بردارید.

مرحله چهارم: پخت ماهی شکم پر جنوبی

در ادامه باید شکم ماهی را باز کنید و مواد را داخل شکم ماهی قرار دهید نکته مهم این می باشد که نباید مواد میانی به لبه ها نزدیک باشد زیرا در حین پخت می سوزد روی پوست ماهی را چند برش بزنید و بعد در فر از قبل گرم شده به مدت نیم ساعت بگذارید تا پخته شود سپس به همراه برنج سرو کنید. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

 

فوت و فن های دستور پخت ماهی شکم پر جنوبی

  1. اگر در انتها باز از تمر هندی اضافه مانده بود مجدد روی پوست ماهی بزنید.
  2. می توانید در سرخکن بدون روغن یا هواپز نیز با دمای ۱۶۰ تهیه کنید.
  3. برای برشته شدن می توانید ۵ دقیقه گریل را روشن کنید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه ماهی قزل آلا سرخ شده

 

از
2
دیدگاه