طرز تهیه کیک عسل روسی یا مدوویک ساده، خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه کیک عسل روسی

 

مدوویک و همان طور که از نامش پیداست برای کشور روسیه می باشد اما تاریخچه جالب این کیک شیرین این محبوب روسی به اوایل قرن نوزدهم میلادی (۱۸۲۰)، یعنی دویست سال پیش در آشپزخانه کاخ الکساندر اول در مسکو برمی گردد، جایی که تک تک کارکنان قصر، از تنفر الیزابت همسر امپراتور نسبت به طعم عسل اطلاع داشتند. البته همه، جز قناد جوان تازه واردی که به دلایلی از این امر بی اطلاع بود و بی خبر از ذائقه ملکه مدوویک رو با کرم خامه ترش غلیظ برای نشون دادن توانمندی هاش طراحی و سرو کرد. همسر امپراطور متوجه وجود عسل در کیک نشد و چنان عاشق مدوویک شد که پاداشی برای قناد تازه وارد در نظر گرفت. محبوبیت کیک عسلی برای جشن ها و مراسم در زمان اتحادیه جماهیر شوروی چندین برابر شد و تا امروز نیز ادامه دارد. اما مدوویک معمولا از هشت تا ده لایه کیک نازک تشکیل می شه که این لایه ها بعد از پخت سفت و بیسکویتی هستند ولی بعد از کرم زدن و استراحت نرم و لطیف هستند. امروز در پارسی دی کیک عسل روسی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

تخم مرغ۲ عدد
آرد۲ پیمانه
پودر کاکائو۱ ق غذا خوری
کره۵۰ گرم
عسل۲ ق غذا خوری
جوش شیرین۱/۲ ق چای خوری
وانیل۱/۴ ق چای خوری
پودر قند۱/۲ پیمانه

مواد لازم برای فیلینگ کیک

تخم مرغ۱ عدد
پودر قند۱/۲ پیمانه
آرد۱ ق غذا خوری
نشاسته ذرت۱ ق غذا خوری
شیر۱ پیمانه
آب۱/۴ پیمانه
کره۱۵۰ گرم
عسل۱ ق غذا خوری

طرز تهیه کیک عسل روسی خوشمزه

مرحله اول: ذوب کردن کره

ابتدا کره سرد را داخل یک شیرجوش بریزید و اجازه دهید تا کره ذوب شود وقتی آب شد به آن عسل را اضافه کنید و هم بزنید وقتی شروع به کف کردن کردن جوش شیرین را اضافه کنید و هم بزنید و از روی حرارت بردارید تا سرد شود.

مرحله دوم: هم زدن تخم مرغ

تخم مرغ ها را داخل کاسه ریخته و خوب با همزن برقی هم بزنید تا کف کند و کمی حجیم شود سپس به آن وانیل را اضافه کرده و در ادامه پودر قند را به آن اضافه کنید و با همزن هم می زنیم تا یکدست شود.

مرحله سوم: افزودن کره

در این مرحله مخلوط کره مرحله اول را باید قاشق قاشق به مواد اضافه کنید و با هر بار افزودن خوب مواد را هم بزنید تا مخلوط کره تمام شود سپس در ادامه آرد و پودر کاکائو را از قبل با هم مخلوط کرده باشید و سه بار الک کنید و طی ۳ مرحله به مواد بالا اضافه کنید و مرحله اول را با همزن بزنید و مراحل بعد را با لیسک خوب هم بزنید تا خمیر چسبنده بدست بیاد.

مرحله چهارم: تهیه خمیر کیک

سطح کار را خوب آردپاشی کنید چون این خمیر چسبنده می باشد باید خوب ورز دهید تا چسبندگی خمیر با ورز دادن کم شود سپس وقتی خمیر یکدست شد آن را به ۸ چانه مساوی تقسیم کنید.

مرحله پنجم: پخت کیک

چانه ها خمیر را به کمک وردنه صاف کنید و با کمک یک کاسه یا قالب برش گرد بزنید سپس خمیر را به مدت ۴ دقیقه در فر ۱۸۰ درجه که از قبل گرم کردید قرار دهید تا پخته شود می توانید کمی از خمیر را جداگانه بدون قالب زدن بگذارید تا در انتها خرد کنید و روی کیک بریزید پس از اینکه از فر خارج کردید داخل نایلون فریزر قرار دهید تا خشک نشود.

مرحله ششم: تهیه فیلنیگ

برای تهیه مواد میانی تخم مرغ را با دور تند همزن برقی هم بزنید و کنار بگذارید در ادامه پودر قند و نشاسته و آرد و شیر و آب را داخل یک شیرجوش بریزید و روی حرارت قرار دهید وقتی مواد غلیظ شد نصف تخم مرغ هم زده را اضافه کنید و هم بزنید تا به غلظت فرنی برسد سپس از روی حررات بردارید و صبر کنید تا خنک شود در ادامه کره را با همزن برقی هم بزنید تا رنگ کره تغییر کند و کرم رنگ شود سپس مخلوط آرد ها را که سرد شده قاشق قاشق به کره اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مواد تمام شود در انتها عسل را اضافه کنید سپس برای ۲۰ دقیقه داخل فریزر قرار دهید تا خودش را بگیرید وقتی از فریزر خارج کردید مجدد با همزن برقی با دور تند بزنید تا فرم گرفته شود و رد پره ها روی آن بماند.

مرحله هفتم: تهیه کیک عسل روسی

در ادامه کیک ها را نایلون خارج کنید و روی هر لایه مقداری از مایه مواد میانی قرار دهید و با پالت یا چاقو صاف کنید سپس لایه ها را روی هم قرار دهید و برای ۲۰ دقیقه داخل یخچال بگذارید سپس خارج کنید و دور تا دور کیک را با فیلینگ مخصوص کاور کنید و روی آن قسمت های پودر شده کیک را بریزید و برای ۱ ساعت در یخچال بگذارید سپس سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه کیک عسل روسی

  1. می توانید پودر کاکائو را حذف کنید و بجای آن آرد بریزید.
  2. کیک را نباید بیشتر ۴ دقیقه بپزید وگرنه خشک و بیسکویتی می شود.
  3. می توانید به دلخواه به مواد میانی کمی گردو خرد شده نیز بریزید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه کیک عسل روسی یا مدوویک ساده، خوشمزه و مجلسی
4.3 (85.71%) 7 votes