طرز تهیه آجیل پلو خوشمزه و مجلسی با مرغ مزه دار شده

طرز تهیه آجیل پلو

 

یکی از انواع پلوها می باشد که در آذربایجان بیشتر تهیه می شود و همان طور که از نامش پیداست از انواع مغزها دلخواه تهیه می شود این غذا بسیار پر انرژی بوده و می توانید برای مهمانی و مجالس خود این پلو را تهیه کنید و به دلخواه تزئین کنید. آجیل پلو بیشتر با مرغ حلزونی یا خرده شده مکعبی تهیه می شود ولی شما می توانید به دلخواه از گوشت نیز در تهیه این غذا استفاده کنید. بهتر است برای تنوع در روتین غذایی خود این پلو خوشمزه و مقوی را داخل لیست خود قرار دهید تا از مزه خوب و دلچسب آن لذت ببرید. امروز در پارسی دی آجیل پلو را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

سینه مرغ۱ عدد
کشمش۵۰ گرم
گردو۵۰ گرم
زرشک۵۰ گرم
خلال پسته۵۰ گرم
خلال بادام۵۰ گرم
هویج۲ عدد
بادام هندی۵۰ گرم
خلال پرتقال۲۵ گرم
پیاز داغ۱ عدد
شکر۱ ق غذاخوری
سیر۲ حبه
زعفران دم کرده غلیظبه مقدار لازم
کرهبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه آجیل پلو مجلسی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا خلال پسته و بادام را در مخلوط آب و گلاب ریخته و بگذارید تا خیس بخورد. زرشک را نیز خیس کنید. هویج را پوست بگیرید و رنده درشت بزنید. خلال پرتقال را در کمی آب خیس کنید سپس چندین بار بجوشانید و آبکش کنید تا تلخی آن گرفته شود. برنج را با کمی نمک خیس کنید. گردو را خرد کنید تا به قطعات کوچک تر تبدیل شود. زعفران را نیز دم کنید. بادام هندی را به مدت نیم ساعت داخل آب جوش خیس کنید.

مرحله دوم: آماده سازی و پخت مرغ

سینه مرغ را به صورت مکعبی برش بزنید سپس داخل یک کاسه ریخته و ادویه ها و نمک و پیاز خلالی شده و سیر پوره شده و کمی زعفران و آبلیمو بریزید و خوب مخلوط کنید سپس داخل یخچال بگذارید تا مزه دار شود. سپس سینه مرغ را بعد از مزه دار شدن داخل کمی روغن سرخ کنید اگر دوست دارید به صورت حلزونی دربیاورد در ابتدا سینه مرغ را به صورت نواری برش بزنید سپس رول کنید و با خلال دندان فیکس کرده و سرخ کنید.

مرحله سوم: تفت دادن آجیل ها

هویج را به مدت نیم ساعت بگذارید تا بجوش سپس آبکش کنید و با داخل تابه با کمی شکر و زعفران خوب تفت دهید و در انتها به دلخواه کمی آبلیمو روی هویج ها ریخته تا خوش رنگ شود. خلال بادام و پسته را جداگانه با کره تفت دهید تا کمی طلایی شود. خلال پرتقال و بادام هندی را نیز جداگانه تفت دهید. زرشک را با کمی شکر تفت دهید تا پف کند سپس خلال پرتقال را بعد از گرفتن تلخی آن نیز تفت دهید. کشمش و گردو را نیز کمی تفت دهید.

مرحله چهارم: تهیه آجیل پلو

برنج را روی حرارت بگذارید تا بجوشد در حین جوشیدن کف روی آن را بگیرید سپس آبکش کنید و برای ۴۵ دقیقه دم بگذارید در انتهای روی برنج کره و زعفران بریزید سپس داخل سینی ریخته و تمام آجیل ها تفت داده را به همراه سینه مرغ بریزید و تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت آجیل پلو 

  1. در بعضی از دستورها مواد آجیل پلو را لابه لا برنج ریخته و دم می گذارند ولی مدل مجلسی این غذا به روش بالا می باشد.
  2. هر کدام از آجیل ها را دوست نداشید حذف کنید.
  3. بهتر است آجیل را با کره و روغن تفت دهید.
  4. بجای مرغ از گوشت نیز می توانید استفاده کنید.

همچنین ببینید  

از
4
دیدگاه