طرز تهیه کشک بادمجان خوشمزه و مجلسی به روش سبک سنتی

طرز تهیه کشک و بادمجان

یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که به عنوان یک غذای حاضری بسیار خوشمزه شناخته می شود. این غذای خوشمزه از بادمجان ، کشک ، پیاز و سیر تهیه می شود و به همراه نان سرو می شود. خواستگاه اصلی کشک بادمجون در اصفهان و زنجان گفته شده است برای تهیه کشک بادمجان بهتر است از بادمجان قلمی و با پوست تیره و براق استفاده کنید تا در نهایت کشک و بادمجان با کیفیتی داشته باشد. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر کشک و بادمجان تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری کشک و بادمجان تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی کشک و بادمجان با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

سیر۴ حبه
پیاز متوسط۲ عدد
بادمجان متوسط۶ عدد
کشک۴ ق غذا خوری
استاک یا عصاره قلم۱ عدد
روغن مایعبه مقدار لازم
مغز گردو۳ ق غذا خوری
نعناع خشک۲ ق غذا خوری
نمک و فلفل سیاه،پودر سیربه مقدار لازم

طرز تهیه کشک بادمجان

1مرحله اول: آماده سازی

ابتدا بادمجان ها را پوست می گیریم و می شوریم سپس در آبکش قرار می دهیم تا آب اضافی شان خارج شود ،در ادامه بادمجان ها را از وسط نصف میکنیم و روی آنها کمی نمک می پاشیم و می گذاریم تا آب اضافی آنها خارج شود و با یک دستمال تمیز روی آنها را خشک می کنیم ( پاشیدن کمی نمک روی بادمجان ها باعث جذب کمتر روغن و رفع تلخی بادمجان ها می شود ) در ادامه با کمک قلمو روی بادمجان ها کمی ماست بزنید تا روغنی کمتری جذب کند مطمئن باشید در طعم و مزه آن اصلا تاثیر ندارد در داخل تابه ای روغن میریزیم و صبر میکنیم تا داغ شود سپس بادمجان ها را در آن میچینیم تا سرخ شود و بر میگردانیم تا طرف دیگر آن نیز سرخ شود.

2مرحله دوم: میکس کردن بادمجان

در ادامه با گوشت کوب دستی یا برقی خوب له می کنیم تا پوره شود.سیر و پیاز ها را پوست می گیریم و می شوریم و در تابه ای که قصد داریم کشک و بادمجان را درست کنیم مقداری روغن میریزیم و اجازه میدهیم تا کمی داغ شود.

3مرحله سوم: تفت دادن پیاز و سیر

در ادامه ابتدا پیاز را با کمی فلفل سیاه و زردچوبه و پودر سیر تفت دهید سپس سیر پوره شده را اضافه کنید و هم بزنید تا عطر سیر خارج شود در ادامه بادمجان له شده را اضافه کنید.

4مرحله چهارم: پخت کشک بادمجان مجلسی

عصاره گوشت را به همراه کمی آب ولرم باز کنید و داخل تابه بریزید و اجازه دهید تا با شعله کم کشک بادمجان پخته و طعم و مزه مواد به خورد هم برود.

5مرحله پنجم: افزودن نعنا داغ

روی شعله کوچک شیر داغ کن را می گذاریم و حدودا ۲ قاشق روغن در آن می ریزیم و کمی صبر میکنیم تا تقریبا داغ شود سپس سیر را داخل تابه ریخته و صبر کنید تا طلایی شود سپس نعناع را داخل روغن میریزیم و هم می زنیم حدودا ۱ دقیقه و سپس از روی حرارت بر میداریم تا نسوزد سپس مقداری را به کشک بادمجون اضافه کنید و هم بزنید.

6مرحله ششم: افزودن کشک

حرارت را کم میکنیم تا مواد به روغن بیفتد.کشک اگر سفت بود با کمی آب رقیق می کنیم و به تابه اضافه می کنیم و خوب هم میزنیم تا کاملا کشک با مواد مخلوط شود و در تابه را میگذاریم تا آب آن کاملا خشک شود  و سپس مطمئن باشید غذا شما خوب جا افتاده است و در انتها نمک غذا را اندازه کنید و تابه را از روی حرارت تابه را بر می داریم و کشک و بادمجان را در ظرف مورد نظر می ریزیم و روی آن را با سیر داغ و پیاز داغ و نعناع داغ و گردو که کنار گذاشته بودیم تزئین میکنیم.نوش جان

 

فوت و فن های دستور پخت کشک بادمجان 

  1. می توانید برای اینکه کشک بادمجان رژیمی داشته باشید بادمحان ها را روی گاز کباب کنید سپس له کنید.
  2. افزودن عصاره گوشت باعث لعب بیشتر و طعم ومزه خوب به کشک بادمجان می شود.
  3. میزان افزودن سیر به ذائقه شما بستگی دارد.
  4. استفاده از گردو برای گرفتن طبع سرد کشک است.
  5. اگر دوست دارید کشک بادمجان مجلسی تر داشته باشید کمی گوشت چرخ کرده را به همراه پیاز و رب تفت دهید و روی کشک بادمجان بریزید.
  6. می توانید از زعفران دم کرده برای تزئین این غذا استفاده کنید.
  7. کشک بادمجان رشتی به همین روش است با این تفاوت که در آن گوجه تفت داده شده نیز اضافه می شود.
  8. نمک را بعد از افزودن کشک اضافه کنید تا کشک بادمجان به دلیل نمک کشک شور نشود.

غذاهای پیشنهادی با بادمجان

از
204
دیدگاه