طرز تهیه کوکو بادمجان شیرازی مجلسی به دو روش تابه ای و فر

طرز تهیه کوکو بادمجان شیرازی , کوکو بادمجان , کوکوی بادمجان

 

یکی از انواع کوکوهای خوشمزه و مجلسی ایرانی است که شاید مانند کوکو سبزی و کوکو سیب زمینی مطرح نباشد ولی به خاطر استفاده از بادمجان طرفدران بسیار زیادی دارد. این کوکو را می توانید به عنوان یک شام سبک سرو کنید. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر کوکوی بادمجان تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری کوکو بادمجان تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی کوکو بادمجان با پارسی دی همراه باشید

مواد لازم

بادمجان متوسط۴ عدد
تخم مرغ۳ عدد
پیاز بزرگ۱ عدد
سیر۱ حبه
روغن مایعبه مقدار لازم
نمک ، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه کوکو بادمجان

مرحله اول: پخت بادمجان

ابتدا باید بادمجان را بپزید ، اگر از طعم غذاهایی که با بادمجان کبابی ( مانند میرزا قاسمی ) تهیه می شوند خوشتان می آید می توانید بادمجان ها را کباب کنید اگر این طمع را نمی پسندید بادمجان ها را پوست بگیرید و به صورت آبپز بپزید.

مرحله دوم: افزودن سیر

پس از اینکه بادمجان ها را پختید آنها را داخل یک کاسه جادار و مناسب بریزید و اجازه دهید کمی خنک شوند. در ادامه سیر و پیاز را رنده کنید و پس از اینکه با فشار دست آبشان را گرفتید به کاسه حاوی بادمجان اضافه کنید. در ادامه مقداری نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به مواد اضافه کنید و آنها را با گوشتکوب به خوبی بکوبید ( یا با میکسر کمی میکس کنید ) تا بادمجان ها کاملا له شوند. در صورت تمایل می توانید بادمجان ها را هم مانند سیر و پیاز رنده کنید.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

در مرحله بعدی تخم مرغ ها را در یک ظرف جداگانه بشکنید و خوب هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند سپس به کاسه حاوی بادمجان اضافه کنید. نکته مهم در این مرحله این است که حتما اجازه دهید بادمجان ها سرد شوند سپس تخم مرغ را اضافه کنید.

مرحله چهارم: سرخ کردن کوکو بادمجان

پس از اینکه تخم مرغ را اضافه کردید مواد را خوب مخلوط کنید تا مایه کوکو کاملا یکدست و منسجم شود. در مرحله پایانی یک تابه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخل آن بریزید ، پس از اینکه روغن داغ شد مایه کوکو را داخل تابه بریزید. با پشت قاشق مایه کوکو را صاف کنید و اجازه دهید یک سمت آن به طور کامل سرخ شود. پس از اینکه قسمت زیرین کوکو سرخ شد آنرا برگردانید تا سمت دیگرش نیز سرخ شود. در پایان کوکو را به همراه گوجه فرنگی، خیارشور و نان سرو کنید.

فوت و فن های دستور پخت کوکو بادمجان

پخت کوکوی بادمجان در فر

در صورتی که می خواهید این کوکوی خوشمزه را در فر درست کنید فر را با درجه حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کنید و اجازه دهید گرم شود سپس یک قالب مناسب انتخاب کنید و با مقدار کمی روغن مایع کف و دیواره های قالب را چرب کنید.

پس از اینکه قالب را چرب کردید مایه کوکو را داخل قالب بریزید و روی درب قالب را با یک فویل آلومینیومی بپوشانید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درون فر قرار دهید تا کوکو آماده شود. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که دمای فرها متفاوت است.

کوکوی بادمجان با بادمجان خام

این کوکوی خوشمزه با روش های مختلفی طبخ می شود که یکی از رایج ترین این روش ها را در دستور بالا توضیح دادیم. برای تهیه کوکوی بادمجان با بادمجان خام کافیست بادمجان ها را پوست بگیرید سپس به همراه سیر و پیاز رنده کنید.

نکته مهم در پخت کوکوی بادمجان با بادمجان خام این است که وقتی بادمجان خام را رنده کنید آب زیادی از آن خارج می شود. حتما قبل از اضافه کردن ادویه و تخم مرغ آب اضافی بادمجان را بگیرید سپس مراحل پخت کوکو را ادامه دهید.

شل شدن مایه کوکوی بادمجان

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید که مایه کوکوی شما بیش از حد شل و آبکی شد کافیست مقداری آرد گندم را کم کم به مایه کوکو اضافه کنید و با دیگر مواد به خوبی مخلوط کنید تا مایه کوکو انسجام کافی را به دست آورد.

کوکو بادمجان به صورت سوخاری

برای تهیه کوکوی بادمجان به صورت سوخاری باید مایه کوکو شل تر از حالت معمول باشد و حالت چسبناکی داشته باشد. آرد سوخاری را با مقداری فلفل سیاه ، نمک و پودر سیر به خوبی مخلوط کنید و در زمان سرخ کردن کوکوها جلوی دست خود قرار دهید.

مقداری از مایه کوکو بردارید و با دست به آن شکل دهید سپس در آرد سوخاری بغلتانید تا تمام نقاط آن به آرد سوخاری آغشته شود سپس در یک تابه گود با روغن زیاد ( مانند فلافل ) سرخ کنید. پس از سرخ کردن کوکوها را داخل توری فلزی قرار دهید تا روغن اضافی شان خارج شود.

از
138
دیدگاه