طرز تهیه آش مصطفی اراکی خوشمزه و آسان به روش سنتی

آش مصطفی

یکی از آش های مخصوص و خوشمزه اراکی می باشد که در چندین منطقه اراک مانند فرمهین است که این غذای خوشمزه را برای مهمانی ها طبخ می کنند یا در زمان گذشته گفته می شود این آش را برای خیرات تهیه می کردند و در آن زمان به آن آش مستوفا می گفتند که بعدها به این نام مشهور شد البته در بعضی شهرها به آن آش ماصطفا یا ماسوبه و یا ماس اووه هم گفته می شود ولی مواد اولیه این آش ها با هم متفاوت است و در بعضی رسپی های این آش گوشت وجود دارد و یا مقدار کشک بیشتر است. در هوای سرد زمستانی پختن آش و خوردن آن در کنار خانواده یکی از کارهای لذت بخش است که می توانید با تهیه آش های مختلف با فرهنگ غذایی شهرها آشنا شوید و به غذاهای خود تنوع دهید حتما برای تهیه هر نوع آشی حبوبات را از قبل خیس کنید تا نفخ آن ها گرفته شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه آش مصطفی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

نخود۱۰۰ گرم
برنج۲۰۰ گرم
کشک۱۵۰ گرم
برگ چغندر۵۰۰ گرم
پیاز داغ۲ ق غذا خوری
نعنا خشک۲ ق غذا خوری
نمک و فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم
پیاز داغ و نعنا داغبه مقدار لازم

طرز تهیه آش مصطفی

1مرحله اول : پخت نخود

نخود را از شب قبل خیس کنید تا نفخش گرفته شود و در همین حین چندین بار آبش را عوض کنید سپس داخل قابلمه ریخته تا نخود پخته شود.

2مرحله دوم : افزودن برنج

برنج را نیز که از چند ساعت قبل با کمی نمک خیس کردید به نخود اضافه کنید و هم بزنید و اجازه دهید برنج کاملا پخته و شکفته شود سپس سبزی را اضافه کنید (برگ چغندر را خوب شسته و خرد کنید).

3مرحله سوم : افزودن سبزی

برگ چغندر را هم می توانید به صورت تازه و هم خشک استفاده کنید سبزی را داخل آش ریخته و درب قابلمه را باز می گذاریم تا سبزی تیره نشود وقتی سبزی پخته شد پیاز داغ را اضافه کنید و مقداری نمک و فلفل سیاه به آش اضافه کنید.

4مرحله چهارم : افزودن نعنا خشک

داخل یک تابه کوچک روغن ریخته تا داغ شود سپس نعنا خشک را به آن اضافه می کنید و در حد چند ثانیه هم بزنید نباید زیاد حرارت بببنید وگرنه نعنا می سوزد و طعم تلخی به آش می دهید نعنا داغ را به آش اضافه کنید و هم بزنید.

5مرحله پنجم : تهیه آش مصطفی

در انتهای پخت و زمانی که همه مواد پخته شدند کشک را با مقداری آب گرم باز کنید و هم بزنید و در انتها آش مصطفی را داخل ظرف کشیده و با کشک و نعنا داغ و پیاز داغ تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت آش مصطفی

  1. حتما باید برنج پخته شود سپس سبزی را اضافه کنید زود اضافه کردن سبزی مانع پخت برنج خواهد شد.
  2. این آش نسبتا سفت است شما می توانید کمی رقیق تر کنید.
  3. می توانید از یک استاک گوشت نیز برای تهیه این آش مصطفی استفاده کنید.
  4. می توانید به جای برگ چغندر از اسفناج نیز استفاده کنید.
  5. به سلیقه خود می توانید سبزی خرفه نیز اضافه کنید.

همچنین ببینید 

از
3
دیدگاه