طرز تهیه سوهان پسته ای خانگی خوشمزه و راحت با ارده به روش سنتی

دستور تهیه سوهان پسته ای

طرز تهیه سوهان پسته ای

 

سوهان پسته ای یکی از سوهان های بسیار خوشمزه و راحت است که با ارده تهیه می شود و بافت بسیار خوشمزه و نرمی دارد و به راحتی در خانه می توانید تهیه کنید. سوهان پسته ای یکی از سوغات خوشمزه شهر قم می باشد که می توانید با ۳ قلم مواد در خانه برای مهمانی ها و یک عصرانه و دورهمی عالی در کنار چای تهیه و سرو کنید. قدمت پخت سوهان به زمان قاجار بر می گردد و در زماتی که ساخت صحن مطهر به پایان رسید در مراسم افتتاحیه آن فردی به نام ملا ابراهیم غذای جدید را تهیه کرد. امروز در پارسی دی طرز تهیه سوهان پسته ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه سوهان پسته ای به روش سنتی

 • ارده ۲۰۰ گرم معادل ۱ پیمانه
 • آرد ۲۵۰ گرم معادل ۱.۵ پیمانه
 • پودر قند ۱۴۰ گرم معادل ۱ پیمانه سر خالی
 • پودر هل در صورت دلخواه
 • پودر پسته به مقدار لازم

طرز تهیه سوهان پسته ای ساده خانگی با ارده

مرحله اول: تفت دادن آرد

ابتدا آرد را باید الک کنید و داخل یک تابه برای ۵ دقیقه تفت دهید تا بوی خامی آرد از بین برود. نیازی نیست خیلی آرد تغییر رنگ دهد و فقط یک درجه تغییر کند کافی می باشد. سپس آرد را از تابه خارج کنید و الک کنید و کنار قرار دهید.

مرحله دوم: تفت دادن ارده

ارده را داخل تابه ریخته و کمی هم بزنید تا گرم شود ولی نباید به جوش بیاید و فقط کیم گرم شود. پودر قند را و پودر هل را روی مواد الک کنید و روی مواد هم بزنید تا مواد یکدست شود.

مرحله سوم: افزودن آرد

در ادامه آرد الک شده را کنار دست خود قرار دهید و به تدریج اضافه کنید و با لیسک مواد را هم بزنید تا مواد گلوله گلوله شود و بعد از ۵ دقیقه تابه را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا کمی خنک شود. داخل یک قالب چهار گوش نایلون انداخته و مواد سوهان را بریزید و روی آن خلال پسته و بادام بریزید.

مرحله چهارم: تهیه سوهان پسته ای

در ادامه لبه های نایلون را روی سوهان بیاورید و با کمک یک گوشتکوب یا کف لیوان کمی فشار دهید تا خلال ها به داخل سوهان کمی برود و بعد ظرف را برای ۵ ساعت در یخچال قرار دهید تا خودرش را بگیرید و بعد از یخچال خارج کنید و نایلون را جدا کنید و به دلخواه برش بزنید و میل کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه سوهان پسته ای خوشمزه و راحت با ارده و پودر قند

 1. می توانید فقط از خلال پسته استفاده کنید.
 2. این سوهان را حتما باید در یخچال نگهداری کنید.
 3. می توانید در قالب های مختلف این سوهان را تهیه کنید.
 4. مداوم مواد را هم بزنید تا یکدست شود.
 5. ارده را بهتر است به صورت تازه از بیرون تهیه کنید تا عطر و طعم بهتری داشته باشد.
 6. افزودن پودر هل دلخواه است و می توانید حذف کنید.

همچنین ببینید  

از
13
دیدگاه