طرز تهیه نان هندی خانگی خوشمزه داخل تابه بدون نیاز به فر

طرز تهیه نان هندی

 

بسیار سریع و راحت تهیه می شود اصالت این نان به کشور هند برمی گردد این نان به اسم نان پراتا نیز شناخته می شود این نان در پاکستان نیز بسیار محبوب است خیلی از غذا ها در هند و پاکستان مشترک است و نمی توان دقیق گفت دستور اصلی برای کدام کشور است و برای پخت نان هندی نیاز به فر نیست شما می توانید داخل تابه آن را بپزید. خمیر این نان به چندین بار استراحت نیاز دارد و این نان به عنوان وعده صبحانه و میان وعده در هند به همراه ماست سرو می شود. تهیه این نان بسیار راحت است پیشنهاد می شود حتما در منزل تهیه کنید. داخل نان ادویه و سیر می باشد که مزه فوق العاده ای را با ماست چکیده می دهد. نان هندی بسیار ساده است. امروز در پارسی دی نان هندی بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

ماست۱ پیمانه
خمیر مایه فوری۷ گرم
شکر۱ ق چای خوری
آب ولرم۱ پیمانه
آرد۲ پیمانه
نمک۱ ق چای خوری
کره۱ ق غذا خوری
جعفری خرده شدهبه مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه کره ای سیر

کره۱۰۰ گرم
سیر۵ حبه

طرز تهیه نان هندی در تابه

مرحله اول : عمل آوری خمیر

ابتدا آب ولرم را که دست را نسوزاند داخل یک لیوان یا کاسه ریخته دمای آب در عمل آمدن خمیر مایه بسیار مهم است نباید خیلی داغ باشد وگرنه خمیر مایه فعال نمی شود. شکر و خمیر مایه را داخل آب ولرم ریخته و هم بزنید و سرش را بگذارید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند تا خمیر مایه فعال شود و کف کند.

مرحله دوم : تهیه کره ای سیر

سیر ها را پوست بگیرید و پوره کنید. داخل تابه ای کره ریخته تا ذوب شود سپس سیرها را داخل کره تفت دهید تا عطر سیر خارج شود حتما در حین تفت دادن حرارت ملایم باشد.

مرحله سوم : تهیه خمیر نان

وقتی خمیر مایه فعال شد آن را داخل کاسه ریخته و کره ماست و نمک اضافه کنید و هم بزنید و طی دو مرحله آرد را روی مواد الک کنید و با کمک قاشق چوبی هم بزنید تا خمیر جمع شود اگر نیاز بود آرد بزنید چون ممکن است با توجه به آردهای مختلف کمی بیشتر یا کمتر آرد بخواهد وقتی خمیر جمع شد شروع به ورز دادن خمیر کنید حداقل ۱۰ دقیقه خمیر را خوب ورز دهید یا می توانید ۱۰۰ بار روی سطح کار بکوبید. خمیر را مانند توپ جمع کنید و در یک کاسه چرب شده قرار دهید و روی خمیر را با سلفون پوشانده و بمدت ۱.۵ ساعت در یک جای گرم قرار دهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله چهارم : استراحت دوم خمیر نان هندی

وقتی خمیر حجم گرفت پف آن را با مشت می گیریم و از خمیر ۶ الی ۸ عدد چونه می گیریم و روی چونه های مقداری آرد بپاشید و یک حوله نمدار یا پلاستیک روی چونه ها کشیده و بمدت ۲۰ دقیقه دیگر اجازه می دهیم تا استراحت کند.

مرحله پنجم : پخت نان هندی

بعد از گذشت ۲۰ دقیقه چونه ها را روی تخته کار با وردنه باز کنید و روی آنها به دلخواه جعفری بپاشید سپس یک تابه را گاز می گذاریم تا داغ داغ شود سپس هر طرف نان را ۳ دقیقه بگذارید تا پخته شوند یعنی زمانی که حباب زد برگردانید سپس بلافاصله از مخلوط کره سیر که در مرحله دوم تهیه کردیم با قلمو روی آن بمالید. نان هندی خوشمزه ما حاضر است. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت نان هندی

  1. در هنگام چونه گرفتن زیاد با خمیر بازی نکنید و سریع این کار را انجام دهید.
  2. می توانید برای ورز دادن از استند میکسر یا خمیرزن غذاساز خود استفاده کنید.
  3. نیازی به چرب کردن تابه نیست ولی حتما از تابه نچسب استفاده کنید.

همچنین ببینید 

از
7
دیدگاه