طرز تهیه باقلوا استانبولی رولی پسته ای خوشمزه با خمیر یوفکا

طرز تهیه باقلوا استانبولی_باقلوا ترکی

 

یکی دیگر از شیرینی های سنتی شهر ترکیه نیز می باشد. باقلوا و کیک باقلوا از خوشمزه ترین انواع شیرینی ها هستند و شما می توانید با طرز تهیه آنها که در پارسی دی آورده شده است باقلوا را تهیه کنید. باقلوا ترکی یا باقلوا استانبولی تشکیل شده از خمیر یوفکا به همراه مغز پسته و گردو به همراه شربت بار است. باقلوای استانبولی را می توانید در مناسبت های مختلف تهیه کرده و با آن از مهمان هایتان پذیرائی کنید. در پارسی دی برای شما همراه هان عزیز طرز تهیه باقلوا استانبولی پسته ای با خمیر یوفکا را آماده کرده ایم. باقلوا در شهر ایران با خمیر نازک تهیه میشود مانند باقلوای قزوین و باقلوای یزد. در پست های قبلی که در پارسی دی آورده شده است طرز تهیه خمیر یوفکا نیز می باشد و شما عزیزان  می توانید حتی خمیر باقلوا ترکی را خودتان در منزل تهیه کنید و نیازی به تهیه آن از بیرون را نداشته باشید. پس در پارسی دی همراه ما باشید برای آموزش باقلوا ترکی یا باقلوا استانبولی به همراه خمیر یوفکای خانگی…

مواد لازم شربت

شکر۱ لیوان
آب۱ لیوان
آب لیمو۱ قاشق غذا خوری
چوب دارچین۱ عدد
میخک آسیاب شده۱ قاشق چای خوری

مواد لازم برای مغز باقلوا استانبولی

پودر پسته۲ قاشق غذاخوری
گردوی آسیاب شده۲ قاشق غذاخوری
مغز پسته۱ فنجان
پودر دارچین۱ قاشق چای خوری
شکر۱ قاشق غذاخوری

مواد لازم برای خمیر باقلوا استانبولی

خمیر یوفکای خانگی۱ بسته
کره۵۰ گرم
آببه میزان لازم
اسپری کوچک۱ عدد

مراحل طرز تهیه باقلوا استانبولی پسته ای رولی

مرحله اول: کره

کره را در یک شیر جوش کوچک بریزید و روی حرارت گذاشته تا آب شود و بعد از روی حرارت بردارید.

مرحله دوم: مغز باقلوا استانبولی

مواد لازمی که برای داخل باقلوا نیز گفته شد به جز پودر پسته که برای تزئین نیز میباشد، بقیه را باهم مخلوط کرده و کنار بگذارید تا برای پایان کار آماده باشد.

مرحله سوم: آماده سازی خمیر باقلوا استانبولی

خمیر یوفکا را از هم جداکنید و برای هر باقلوا ۱۰ عدد خمیر یوفکا را  در نظر بگیرید. خمیر یوفکا را که بازکرده اید را با کمی آب اسپری کنید و با کره که آب کرده بودید، خمیر یوفکا را چرب کنید و یکی یکی رو هم قرار دهید. به پنجمین خمیر که رسیدید از مغزی که برای باقلوا ترکی آماده کرده اید بریزید و دوباره ۵ عدد دیگر از خمیر یوفکا را به همان ترتیب آماده کرده و روی هم بگذارید. حالا با کمک کارد آشپزخانه خمیر را برش بزنید و به باقلوای کوچکی در بیاورید. باقلوا ترکی نیمه آماده را بر روی سینی فر از قبل چرب شده بگذارید.

مرحله چهارم: پخت باقلوا استانبولی

فر را از قبل گرم کرده با حرارت ۱۵۰-۲۰۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ دقیقه زمان دهید تا خمیر یوفکا برشته شود. بعد از پخت باقلوا ترکی یا استانبولی را از فر در آورده و کنار بگذارید تا خنک شود.

مرحله پنجم: شربت باقلوا استانبولی

برای تهیه شربت کافی است که شکر را به همراه آب داخل شیر جوش ریخته و روی حرارت بگذارید تا شکر در آب حل شود. وقتی اطراف شربت شروع به مروارید زدن کرد، آب لیمو را به همراه میخک و چوب دارچین به شربت اضافه کنید و به هم بزنید و شربت بار آماده شده را از روی حرارت بردارید. و شربت که کمی خنک شد،  روی باقلوای خنگ بریزید و زمان دهید تا باقلوا استانبولی شما خنک شود و در آخر با پودر پسته تزئین نمائید و نوش جان فرمائید.

فوت و فن های دستور پخت باقلوا استانبولی

  1. دقت داشته باشید تا شربت بار کمی خنک باشد و بر روی باقلوا استانبولی بریزید تا باقلوا خمیر نشود.
  2. برای تزئین باقلوا ترکی یا استانبولی می توانید از غنچه گل محمدی نیز استفاده کنید.
  3. هنگام پخت باقلوا استانبولی حتما هر ۵ دقیقه باقلوا را چک کنید.
  4. فر باید از قبل روشن شود و گرم شود. این نکته در تمامی شیرینی ها و غذاها قابل اجراست.
  5. در تهیه باقلوا استانبولی نیز می توانید به جای خمیر یوفکا از رشته های کادایف نیز استفاده کنید.
  6. باقلوا استانبولی ماندگاری بالائی دارد به شرط آنکه در ظرف در بسته محکم در فریزر قرار دهید.

همچنین ببینید

از
10
دیدگاه