طرز تهیه باقلوا گردویی استانبولی مجلسی و آسان با خمیر یوفکا بدون فر

دستور پخت باقلوا گردویی

طرز تهیه باقلوا گردویی

 

باقلوا گردویی یکی از انواع باقلوا ها می باشد که می توانید با گردو خرد شده تهیه کنید. این باقلوا که بیشتر به باقلوا استانبولی معروف است طعم و مزه بسیار خوبی دارد و شما می توانید آن را با فر و بدون فر تهیه کنید. باقلوا گردویی طعم فوق العاده ای دارد و بهتر است زیاد گردو را پودری نکنید تا موقع خوردن زیر دهان احساس شود. شما می توانید برای تهیه باقلوا گردویی از سه نوع خمیر استفاده کنید، خمیر مخصوص باقلوا استانبولی که در لوازم قنادی ها موجود است و یا خمیر یوفکا که در همه فروشگاه وجود دارد و یا خمیر هزارلا که شما بنا به دسترسی خود می توانید از این سه نوع خمیر استفاده کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه باقلوا گردویی به روش استانبولی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه باقلوا گردویی بدون فر

 • خمیر باقلوا ۱ بسته
 • کره ۱۰۰ گرم
 • پودر گردو ۱/۲ یمانه
 • شکر ۱.۵ پیمانه
 • آب ۱.۵ پیمانه
 • زعفران ۱ ق غذا خوری
 • هل ۳ عدد
 • گلاب ۲ ق غذا خوری
 • لیموترش ۱ ق چای خوری
 • دارچین و زنجبیل به مقدار لازم

طرز تهبه باقلوا گردویی خوشمزه و راحت به روش استانبولی

مرحله اول: تهیه شربت

ابتدا باید شربت را تهیه کنید. برای این کار شکر و آب را روی حرارت قرار دهید و بدون هم زدن صبر کنید تا شکر ذوب شود وقتی کمی مواد غلیظ شد دانه هل و زعفران و گلاب را اضافه کنید و صبر کنید تا شربت قوام پیدا کند و غلیظ شود. وقتی قل های سنگین زد باید آب لیموترش را بریزید و شربت از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا خنک شود.

مرحله دوم: آماده سازی فر دست ساز خانگی

ابتدا خمیر را از بسته بندی خارج کنید و روی آن پارچه انداخته تا خشک نشود. یک قابلمه بزرگ را انتخاب کنید و یک رینگ یا الک در کف قابلمه قرار دهید تا بین کف قابلمه و کف قالب مورد نظر یک فاصله ایجاد کند و مستقیم در ارتباط نباشد. سپس قابلمه را روی حرارت قرار دهید و درب آن را بسته و صبر کنید تا داغ شود.

مرحله دوم: قرار دادن لایه ها

در ادامه کف ظرف گرد را چرب کنید و خمیر باقلوا را اندازه ظرف برش بزنید و هر لایه را حسابی با کره ذوب کنید و ۵ لایه روی هم قرار دهید و بعد مغز گردو آسیاب شده ومخلوط شده با دارچین و زنجبیل را بریزید و مجدد ۵ لایه کره مال شده دیگر را روی هم قرار دهید و بعد با کمک چاقو به صورت دلخواه برش بزنید.

مرحله سوم: پخت باقلوا گردویی

حالا سینی را داخل قابلمه و روی رینگ قرار دهید و درب قابلمه را قرار دهید و برای ۱ ساعت زمان دهید تا باقلوا ها تغییر رنگ دهند و طلایی شوند. برای پخت در فر نیز باید حدود ۴۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ قرار دهید تا پخته شود. بعد از پخت باقلوا آن را از فر دست ساز خانگی در بیاورید و همان طور که داغ است شربت خنک شده را روی آن بریزید و برای ۲ ساعت صبر کنید تا شربت به باقلواها جذب شود و در انتها با گردو خرد شده و پسته تزیین و سرو کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه باقلوا گردویی خانگی به روش استانبولی در فر دست ساز

 1. حتما از ظرف مخصوص استفاده کنید تا موقع ریختن شربت نترکد.
 2. اگر دوست دارید باقلوا کم شیرین داشته باشید باید مقدار شکر را کمتر بریزید.
 3. از خمیر یوفکا گرد یا مستطیل می توانید با توجه به ظرف خود استفاده کنید.

همچنین ببینید 

از
4
دیدگاه