طرز تهیه فرنی شیره انگور خیلی خوشمزه و مقوی با آرد گندم و شیر گام به گام

دستور تهیه فرنی شیره انگور

طرز تهیه فرنی شیره انگور

 

فرنی شیره انگور یکی از دسر های سنتی ایرانی می باشد که شما می توانید به راحتی در خانه تهیه کنید این دسر بسیار مقوی می باشد و یک دسر پاییزی و زمستانی به حساب می آید زیرا بدن را به دلیل وجود شیره انگور گرم نگه می دارد. شما می توانید فرنی شیره انگور را به عنوان یک شام خوشمزه و مقوی برای خانواده و کودکان خود تهیه می کنید و اگر برای کودک این فرنی را تهیه می کنید می توانید از شیر مخصوص استفاده کنید تا حساسیت کمتری به کودک دست دهد و اگر کودم شما با شیر های پاستوریزه مشکلی ندارد می توانید استفاده کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه فرنی شیره انگور را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه فرنی شیره انگور

 • آرد گندم ۷ ق غذا خوری
 • کره پاستوریزه ۴۰ گرم
 • شیر ۳.۵ پیمانه
 • خامه ۲۰۰ گرم
 • شیره انگور ۲۵۰ الی ۲۷۰ گرم
 • وانیل ۱/۲ ق چای خوری

طرز تهیه فرنی شیره انگور خوشمزه و مقوی برای کودک و بزرگسال

مرحله اول: تفت دادن آرد

ابتدا باید آرد را تفت دهید برای این کار آرد را الک کنید و داخل یک تابه بریزید و برای نیم ساعت باید تفت دهید تا بوی خامی آرد از بین برود و دقت کنید که حرارت باید کم باشد تا آرد نسوزد فقط کمی رنگ آن تغییر کند و بوی خامی آرد گرفته شود پس حرارت را زیاد نکنید.

مرحله دوم: افزودن کره

در ادامه باید کره را اضافه کنید و مجدد با کره ۱۰ دقیقه دیگر مواد را تفت دهید تا رنگ آن طلایی خوشرنگ شود و بعد در ادامه قابلمه را از روی حرارت بردارید و شیر و خامه و وانیل که از قبل در دمای محیط قرار دادید اضافه کنید و با همزن دستی خوب هم بزنید تا مواد باز شود می توانید از گوشتکوب برقی برای میکس کردن مواد استفاده کنید.

مرحله سوم: تهیه فرنی شیره انگور

در ادامه بعد از میکس شدن و مخلوط شدن مواد باید قابلمه را مجدد روی حرارت قرار دهید و شیره انگور را اضافه کنید و هم بزنید تا مواد غلیظ و یکدست شود و زمانی که به غلظت مورد نظر رسید باید از روی حرارت بردارید و داخل کاسه سرو ریخته و صبر کنید تا کمی خنک شود و یا برای چند ساعتی در یخچال قرار دهید و به دلخواه با مغز گردو پسته و بادام تزیین کنید. نوش جان

نکات کلیدی فرنی شیره انگور و آرد گندم خیلی مقوی و سالم در خانه

 1. می توانید بجای شیره انگور از شیره خرما یا توت نیز استفاده کنید.
 2. بهتر است شیر و خامه در دمای محیط باشد و بعد از افزودن خامه مواد را خیلی سریع و تند هم بزنید تا گلوله گلوله نشود.
 3. می توانید این فرنی شیره انگور را به صورت گرم نیز سرو کنید.
 4. اگر طعم کره را دوست ندارید می توانید از کره محلی یا مارگارین نیز استفاده کنید.
 5. غلظت مواد بستگی به سلیقه خود دارد و بهتر است بدانید فرنی بعد از سرد شدن سفت تر می شود.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه