طرز تهیه لطیفه گردویی پفکی ساده و خوشمزه با فر و بدون فر در منزل

طرز تهیه شیرینی لطیفه

 

یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و لذیذ است که با زرده تخم مرغ و گردو آماده می شود. همان طور که از اسم آن مشخص است بسیار لطیف و به طور مثال راحت در دهان آب می شود و همچنین طعم و مزه گردو در این شیرینی قالب می باشد. لطیفه گردویی را می توانید برای پذیرایی از مهمان و در مهمانی ها و دور همی های خود حتی در عید در کنار شیرینی های دیگر سرو کنید و می توانید ان را بسیار راحت و سریع در خانه تهیه کنید. لطیفه گردویی دارای بافت نرم است ولی روی آن ترد و خوشمزه است. این شیرینی علاوه بر مزه خوبی که دارد بسیار مقوی است و خاصیت بالایی دارد. امروز قصد داریم طرز تهیه لطیفه گردویی را در پارسی دی به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم

زرده تخم مرغ۳ عدد
پودر قند یا پودر شکر۷۰ گرم معادل ۱/۲ پیمانه
وانیل۱/۲ ق چای خوری
آرد سفید۱ ق مربا خوری
پودر هل۱/۲ ق چای خوری
گردوی خرد شده۱/۲ پیمانه

طرز تهیه لطیفه گردویی ساده با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد

ابتدا مواد داخل یخچال را خارج کنید تا هم دمای محیط شوند. تخم مرغ ها را در یک کاسه مناسب بشکنید و زرده را از سفیده تخم مرغ جدا کنید و سفیده ها را برای مصرف دیگر در ظرف درب دار داخل یخچال قرار دهید. گردو ها را بشکنید و پوست آن ها را جدا کنید و گردو ها را با دست یا چاقوی تیز روی تخته برش ریز خرد کنید و کنار قرار دهید. پودر قند را ۲ بار الک کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی خمیر

در یک کاسه مناسب زرده تخم مرغ را به همراه پودر قند و وانیل بریزید و مواد را مقداری با چنگال هم بزنید تا با هم ترکیب شوند و تخم مرغ ها از لختگی خارج شوند. سپس با استفاده از همزن برقی مواد را برقی مدت ۱ دقیقه هم بزنید تا تخم مرغ ها فرم بگیرند و کف کنند. مایع باید حجیم و کرم رنگ شوند. سپس با کمک لیسک مواد را از دیواره های ظرف به وسط ظرف بیارید و دوباره با همزن برقی هم بزنید تا همه قسمت مواد با هم ترکیب شوند. پودر هل را اضافه کنید و دوباره با دور تند همزن برقی به مدت ۱ دقیقه هم بزنید.

مرحله سوم: اضافه کردن گردو ها و آرد

بعد از این که مواد را خیلی خوب باهم مخلوط کردید و یکدست شدند نوبت اضافه کردن گردوهای ریز خرد شده است. گردو ها را اضافه کنید و به مدت ۱ دقیقه گردو ها را با همزن برقی با دور تند هم بزنید. سپس آرد را اضافه کنید و با لیسک مواد را در یک جهت هم بزنید در حدی که فقط مواد باهم مخلوط شوند.

مرحله چهارم: پخت لطیفه گردویی در فر

فر را با دمای ۱۸۰ درجه روشن کنید تا گرم شود. روی سطح سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و با کمک یک قاشق مقداری از خمیر را بردارید و اندازه یک قاشق خمیر را روی کاغذ روغنی بریزید و به ترتیب این کار را ادامه دهید و خلال پسته را روی خمیر قرار دهید. سینی را داخل فر به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید و اجازه دهید شیرینی ها پخته شود و زیر آن ها طلایی شود. بعد این مدت شیرینی ها آماده است. در ظرف مناسب سرو کنید.

مرحله پنجم: پخت لطیفه گردویی بدون فر

داخل قابلمه ای کاغذ روغنی قرار دهید و با کمک یک قاشق مقداری از خمیر را بردارید و اندازه یک قاشق خمیر را روی کاغذ روغنی بریزید و به ترتیب این کار را ادامه دهید و خلای پسته را روی خمیر قرار دهید و درب قابلمه را با کمک دم کنی بگذارید و روی شعله گاز با حرارت ملایم و با استفاده از شعله پخش کن شیرینی ها را روی گاز به مدت ۳۰ دقیقه بپزید. بعد این زمان شیرینی ها آماده است. نوش جان.

فوت و فن های دستور پخت شیرینی لطیفه گردویی پفکی

  1. برای پخت شیرینی ها در فر، سینی را در طبقه وسط قرار دهید.
  2. فر را با دمای ۱۶۰ درجه قرار دهید.
  3. شیرینی ها نباید ترک بخورند و ترد و پفکی باید باشد.

همچنین ببینید

از
2
دیدگاه