طرز تهیه شیرینی ترک دار یا کوکی ترک شکلاتی خوشمزه و ساده

طرز تهیه شیرینی ترک دار شکلاتی

کوکی ترک یکی از شیرینی ها بسیار خوشمزه با بافتی نرم است که به دلیل شکل ظاهر آن به این نام مشهور شده است. شما می توانید برای تهیه شیرینی ترک دار شکلاتی از کره یا روغن استفاده کنید این شیرینی بسیار مناسب مهمانی و ایام نوروز می باشد. این شیرینی به نان پاپل هم معروف است. شما می توانید این شیرینی خوشمزه را در فر و یا بدون فر تهیه کنید. اگر در شیرینی ترک از شکر قهوه ای استفاده شود رنگ تیره تری خواهد داشت برای همین می توانید شکر سفید را نیز جایگزین کنید ولی کمی رنگ شیرینی ها روشن تر می شود. امروز در پارسی دی شیرینی ترک دار شکلاتی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

شکر۲/۳ پیمانه
پودر کاکائو۱/۲ پیمانه
تخم مرغ۲ عدد
روغن مایع۱/۴ پیمانه
وانیل۱/۴ ق چای خوری
آرد شیرینی پزی۱ پیمانه
بیکینگ پودر۱ ق مربا خوری
نمک۱/۴ ق چای خوری
پودر قندبه مقدار لازم

طرز تهیه کوکی ترک

1مرحل اول: آماده سازی مواد

ابتدا آرد و بیکینگ پودر و نمک را با هم مخلوط می کنیم و سه بار الک کنید تا سبک شود سپس در ادامه تمام مواد را از یخچال بیرون بیاورید تا هم دمای محیط شوند.

2مرحله دوم: هم زدن روغن مایع

روغن مایع و شکر و پودر کاکائو را داخل یک کاسه ریخته و با همزن برقی به مدت ۲ دقیقه هم بزنید سپس تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه کنید و با افزودن هر کدام ۱ دقیقه دیگر هم بزنید و با افزودن تخم مرغ آخر وانیل را اضافه کنید.

3مرحله سوم: استراحت خمیر

مخلوط آرد را به مواد فوق اضافه کنید و با لیسک هم بزنید تا یکدست شوند خمیر چسبنده می باشد و نیاز به استراحت دارد پس لازم نیست آرد زیادی به مواد بزنید سپس خمیر را داخل نایلون گذاشته و بمدت ۶ الی ۱۲ ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند و چسبندگی خمیر کم شود.

4مرحله چهارم: تهیه کوکی ترک

دست خود را کمی چرب کرده سپس هر بار از مواد بردارید و در دست گرد کنید سپس داخل پودر قند بغلطانید و با فاصله از هم داخل سینی فر بچینید به همین ترتیب تمام مواد را درست کنید.

5مرحله پنجم: پخت شیرینی ترک دار

فر را از قبل گرم کنید. سپس سینی فر را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در دمای ۱۸۰ قرار دهید تا شیرینی پخته و ترک دار شوند سپس از فر خارج کنید بعد از خنک شدن از روی سینی جدا کرده و در ظرف دربسته نگهداری کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی ترک

  1. با خلال دندان شیرینی را چک کنید اگر تمیز بیرون در آمد کافی است شیرینی بعد از خنک شدن خودش را می گیرد.
  2. حتما شیرینی ترک دار را با فاصله از هم قرار دهید زیرا در هنگام پخت کمی پهن تر خواهند شد.
  3. با این مقدار مواد حدود ۱۵ عدد شیرینی خواهید داشت.
  4. برای توستر یا فر برقی ۲۰ الی ۳۰ درجه دما را کمتر تنظیم کنید.
  5. این کوکی ها در فر دست ساز روی گاز نیز تهیه می شود.

همچنین ببینید 

از
4
دیدگاه