طرز تهیه دیبیجا گیلانی خانگی خوشمزه و محلی با برگ سیر

دیبیجا

 

دیبیجه یک نوع غذایی دریایی و سنتی گیلانی می باشد که با اشپل (خاویار) و روده ماهی سفید و برگ سیر تهیه می شود. دیبیجا را می توانید به عنوان وعده اصلی و یا در کنار غذاهای دریایی خود سرو کنید. این غذا در حاشیه سواحل غرب و شرق گیلان به شیوه های مختلف تهیه می شود برای مثال در غرب گیلان با برگ سیر و دانه انار تهیه می کنند و به صورت ترش می خورند در شرق اشپل را با نمک و فلفل سیاه تفت می دهند و با آب نارنج سرو می کنند و بعضی ها بهش پیاز هم اضافه می کنند. اسم دیبیجا از قدیم در گیلان زبانزد بوده است و زمانی که مهمان عزیزی برای آنها می آمد دیبیجا را برایشان تهیه می کردند پس اگر به گیلان سفر داشتید و برای شما دیبیجا گذاشتند بدانید خیلی عزیز هستید. اما اشپل خواص زیادی دارد البته نباید مانند همه غذاها در مصرف آن زیاد روی کنید، اشپل ها نقش مهمی در عملکرد مغز و قلب دارند و به کاهش التهابات بدن کمک می کنند، اشپل ها به قدری مقوی هستند که برای دوران بعد زایمان برای مادر بسیار مفید هستند و به آنها کمک می کنند تا قوای جسمی خود را تامین کنند. امروز در پارسی دی یک غذایی سنتی دیبیجا را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

دل و روده ماهی سفید۲۵۰ گرم
برگ سیر خرد۱ پیمانه
پیاز۲ عدد
انار ترش۲ عدد
نمک و فلفل زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه دیبیجا گیلانی با برگ سیر

مرحله اول : آماده سازی دل و روده ماهی

ابتدا دل و روده ماهی سفید را خوب تمیز کنید و بشورید سپس یک تابه را روی حرارت گذاشته و دل و روده ماهی را داخل تابه تفت می دهیم و مرتب هم می زنیم تا آب اضافی آن خارج شود.

مرحله دوم : تفت دادن پیاز

پیاز را پوست بگیرید و بشورید سپس نگینی ریز خرد کنید و داخل تابه کمی تفت دهید تا سبک شود سپس برگ های سیر را که از قبل شسته و خرد کردید اضافه کنید و به همراه پیاز تقت دهید.

مرحله سوم : افزودن روده به پیاز

روده ماهی سفید را به پیاز و برگ سیر اضافه کنید و به همراه آن نمک و زردچوبه و فلفل سیاه اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا مزه پیاز و سیر به خورد ماهی برود (روغن مواد باید در حدی باشد که مواد به راحتی با هم مخلوط شوند بیش از حد روغن نریزید خود اشپل ها هم حاوی روغن هستند).

مرحله چهارم : تهیه دیبیجا

انار ترش را دان کرده و دانه های انار را به تابه اضافه می کنیم (ترشی این غذا بهتر است با دانه های انار باشد زیرا وجود آب در دیبیجا باعث می شود ماهی بوی زهم دهد) برای مدت کوتاهی درب تابه را بگذارید تا دانه های انار ترشی خود را پس دهند. دیبیجا ما حاضر است آن را به همراه ترشی و آب نارنج میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت دیبیجا خانگی

  1. سعی کنید از ماهی سفید یا ماهی کپور استفاده کنید.
  2. در بعضی روش ها به دیبیجا تخم مرغ و گلپر می زنند که به دلخواه می توانید اضافه کنید.
  3. بدون برگ سیر هم می توانید دیبیجا را تهیه کنید ولی طعم و مزه آن در غذا بسیار محسوس است.
  4. اشپل ماهی سفید آخر زمستان و اوایل فروردین در بازارهای گیلان یافت می شود.
  5. در گیلان دیبیجا را به همراه کباب و زیتون پروده میل می کنند.

همچنین ببینید  

از
2
دیدگاه