طرز تهیه سوتی پلو سنتی اردبیلی خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه سوتی پلو

 

پلو شیر یکی از غذاهای سنتی شهر اردبیل می باشد در واقع سوتی به زبان آذری همان معنی شیر می دهد. طرز تهیه سوتی پلو بسیار آسان است. سوتی پلو یکی از غذاهای محبوب شب های بلند زمستان در اردبیل است که با قیسی یا کشمش سرو می کنند و شب های چهارشنبه سوری اکثر مردم اردبیل سوتی پلو را با ماهی دودی درست می کنند. در واقع سوتی پلو پختن برنج با شیر است یعنی بجای آب، شیر ریخته و برنج داخل شیر نرم می شود. شیر پلو عطر و طعم فوق العاده دارد و می توانید با انواع خلال ها و پیاز داغ آن را تزئین کنید. امروز در پارسی دی سوتی پلو اردبیلی را به شما آموزش خواهیم داد حتما این غذای سنتی را درست کنید و در کنار خانواده لذت ببرید همراه ما باشید.

مواد لازم 

برنج۴ پیمانه
شیر۴ پیمانه
گلاب۱ ق غذا خوری
زعفران۱ ق غذا خوری
کشمش۱/۲ پیمانه
انواع خلالبرای تزئین
روغن حیوانی و کرهبه مقدار لازم
نمک و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه سوتی پلو

مرحله اول : خیساندن برنج

برنج را پاک کنید و با آب خوب بشورید تا آب برنج زلال شود بمدت ۱ ساعت بگذارید برنج به همراه کمی نمک خیس بخورد وقتی برنج خیس خورد آب آن را خالی کنید.

مرحله دوم : پختن برنج

شیر را به برنج اضافه می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم وقتی به جوش آمد زعفران و زردچوبه و گلاب را اضافه کنید و اجازه دهید تا برنج نرم شود مدام بالا سر برنج باشید تا شیر سر نرود و ته دیگش نسوزد زیرا سوتی پلو بخاطر داشتن شیر زود ته می گیرد.

مرحله سوم : دم گذاشتن سوتی پلو

وقتی برنج نرم شد و شیر تمام شد برنج را به صورت کته دم بگذارید بدین صورت که مانند کوه وسط قابلمه جمع کنید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید سپس دمکنی بگذارید و سوتی پلو را بمدت ۴۵ دقیقه دم بگذارید در انتهای پخت برنج کمی روغن یا کره روی برنج ریخته و زیر حرارت را خاموش کنید.

مرحله چهارم : تهیه کشمش

داخل تابه ای کمی کره ریخته تا ذوب شود سپس کشمش را داخل تابه ریخته و برای ۲ دقیقه ابتدایی در تابه بگذارید وقتی کشمش پف کردند در تابه را بردارید. خلال های مورد نظر را می توانید با گلاب از قبل خیس کرده باشید و داخل تابه کمی تفت دهید.

مرحله آخر

سوتی پلو را در دیس بکشید و با خلال و کشمش و پیاز داغ تزئین کنید و به همراه سالاد و میل کنید.نوش جان

فوت و فن های دستور پخت سوتی پلو

  1. اگر می خواهید سوتی پلو را با ماهی دودی تهیه کنید باید گلاب را حذف کنید.
  2. می توانید خرما سرخ شده نیز در کنار این غذا استفاده کنید.
  3. مقدار شیر و برنج را با هم تنظیم کنید که برنج شما دون نشود.
  4. می توانید سوتی پلو را به همراه گوشت قلقلی و یا مرغ نیز تهیه کنید.
  5. برای طعم و مزه بهتر غذا از روغن محلی یا کرمانشاهی استفاده کنید.
  6. بجای گلاب می توانید از عرق هل نیز استفاده کنید.

همچنین ببینید 

از
7
دیدگاه