طرز تهیه شیرینی برشتوک شکلاتی دو رنگ خوشمزه با آرد نخودچی

 شیرینی برشتوک

 

یک شیرینی و میان وعده بسیار خوشمزه است که می توانید بدون فر و همزن و با هزینه بسیار کم تهیه کنید. شیرینی برشتوک یک گزینه مناسب برای مهمانی و شیرینی های نوروزی می توانید باشد. برشتوک از آرد نخودچی که با شکلات آب شده کاور شده تهیه می شود شما می توانید از شکلات های رنگی استفاده کنید تا برشتوک های رنگی داشته باشید یا می توانید از انواع اسانس ها یا طعم دهنده ها برای تهیه برشتوک استفاده کنید. شیرینی برشتوک گزینه بسیار مناسبی برای زمانی است که وقت کافی برای تهیه شیرینی ندارید فقط باید از قبل یک قالب به شکل دلخواه در سایز کوچک تهیه کنید. امروز در پارسی دی شیرینی برشتوک بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

آرد نخودچی۱۵۰ گرم معادل ۱ پیمانه و  ۱/۴ پیمانه
کره یا روغن جامد۷۵ گرم معادل ۱/۲ پیمانه
پودر قند۱/۲ پیمانه سر خالی
شکلات تخته ای۱۰۰ گرم
هل یا زنجبیل یا دارچین۱ ق چای خوری

طرز تهیه شیرینی برشتوک زنجبیلی

مرحله اول : تهیه شکلات

ابتدا شکلات را با چاقو خرد کنید و روی کاسه روی بخار غیر مستقیم آب قرار دهید تا شکلات ذوب شود اصلا نباید ذره ای آب داخل شکلات برود وگرنه خراب می شود می توانید برای ذوب کردن شکلات از ماکروفر نیز استفاده کنید سپس با کمک قاشق شکلات ذوب شده را داخل قالب می ریزیم باید ۱/۳ قالب شکلات باشد می توانید نصف هم بریزید سپس قالب شکلات را داخل یخچال گذاشته تا خودش را بگیرد نیم ساعت برای گرفتن شکلات ها کافی می باشد.

مرحله دوم : تفت دادن آرد نخودچی

آرد نخودچی را یکبار الک کنید و داخل تابه ریخته و با حرارت ملایم خوب تفت دهید تا بوی خامی آرد از بین برود حدود ۱۰ دقیقه برای تفت دادن آرد کافی می باشد سپس کره یا روغن جامد را به آرد اضافه کنید و سریع هم بزنید تا به خورد آرد برود و خمیر جمع شود سپس از روی حرارت برداشته و هل یا زنجبیل را به همراه پودر قند بهش اضافه کنید و با پشت قاشق خوب هم بزنید تا مخلوط شوند.

مرحله سوم : تهیه برشتوک شکلاتی با آرد نخودچی

در این مرحله باید سرعت عمل داشته باشید تا مخلوط آرد گرم است سریع قالب شکلات را از یخچال بیرون بیاورید و از مواد روش بریزید و با  پشت قاشق یا نوک انگشت فشار دهید تا منسجم و سطحش صاف شود نباید حفره داخلش ایجاد شود سپس قالب را پر کنید و بمدت ۱ ساعت مجدد در یخچال قرار دهید سپس از یخچال خارج کنید و به راحتی از قالب بیرون بیاورید و به دلخواه با پودر پسته روی شیرینی برشتوک را تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی برشتوک شکلاتی

  1. برشتوک را در ظرف دربسته به مدت ۲ هفته داخل یخچال می توانید نگهداری کنید و نیم ساعت مانده به سرو از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد.
  2. اگر برای عید این شیرینی را تهیه می کنید و می خواهید بمدت طولانی نگهداری کنید از روغن جامد استفاده کنید.
  3. می توانید پودر کاکائو را به عنوان طعم دهنده به شیرینی برشتوک اضافه کنید.
  4. اگر احساس کردید مایه کمی شل است مقداری آرد نخودچی تفت داده شده بهش اضافه کنید و هم بزنید.
  5. اگر از کره برای تهیه این شیرینی استفاده می کنید با مدت بیشتری در یخچال بماند تا خودش را بگیرد.
  6. می توانید شکلات های رنگی تهیه کنید تا برشتوک ها را در رنگ های مختلف داشته باشید.
  7. برای بالا رفتن چسبندگی آرد می توانید مقداری آرد گندم اضافه و از مقدار آرد نخود کم کرد.

همچنین ببینید 

از
12
دیدگاه