طرز تهیه دمپختک دمی باقالی خوشمزه و مجلسی به روش تهرانی

طرز تهیه دمپختک

یکی از انواع غذاهای پلویی خوشمزه و مجلسی ایرانی است که شباهت زیادی به غذاهایی مثل باقالی پلو ساده و دمی گوجه فرنگی دارد. دمپختک با نام دمی باقالی هم شناخته می شود و در بیشتر مواقع به همراه نیمرو سرو می شود.با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر دمپختک تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری دمپختک تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش دمپختک با پورتال پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

برنج۴ پیمانه
پیاز متوسط۳ عدد
روغن۴  ق غذا خوری
باقلا خشک ( لپه باقلا )۴۰۰ گرم
نمک ، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه دمپختک

1مرحله اول: آماده سازی دمپختک

برای تهیه دمپختک مجلسی ابتدا پیازها را پوست می گیریم و می شوییم و از وسط نصف می کنیم و روی تخته آشپزخانه به صورت نگینی خرد می کنیم و بعد تابه ای را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و روغن داخل آن می ریزیمو اجازه می دهیم تا روغن کمی داغ شود

2مرحله دوم: تفت دادن

بعد پیازها را داخل تابه می ریزیم و تفت می دهیم.اجازه می دهیم پیازها سبک و نرم شوند و مجددا آن ها را تفت می دهیم و صبر می کنیم تا سرخ و طلایی شوند و کمی زردچوبه در آخر سرخ شدن روی پیازها می ریزیمو باقلاهای خشک شده را نیز داخل تابه می ریزیم و با پیازها تفت می دهیم و ۳ الی ۴ لیوان آب به مواد اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم و اجازه می دهیم تا باقلاها نیم پز شوند. پس از نیم پز شدن باقلاها(دقت کنید که آب باقلاها بیشتر از یک بند انگشت نباشد)

3مرحله سوم: تهیه دمپختک

کمی نمک و فلفل سیاه داخل تابه می ریزیم سپس برنج را می شوییم و ۲ مرتبه آب آن را تعویض می کنیم و در آخر می شوییم و آب آن را خالی می کنیم و به مواد داخل تابه اضافه می کنیم و جرارت را کمی زیاد می کنیمتا آب داخل ماهیتابه تبخیر شود و بعد روغن را داخل تابه می ریزیم و برنج را دم می اندازیم و حرارت را کم می کنیم و اجازه می دهیم خوب پخته شود. دمپختک ما بعد از ۳۰ الی ۴۰ دقیقه بعد آماده نوش جان کردن است.

همچنین ببینید

از
60
دیدگاه
source : alinaa_2008