فوت و فن شله زرد نذری و مجلسی و خوشمزه + ترفند های مهم برای پخت بهتر

فوت و فن شله زرد نذری

فوت و فن شله زرد نذری

 

فوت و فن شله زرد؛ در این پست می توانید تمام نکات و فوت و فن های مهم تهیه شله زرد نذری را به شما یاد خواهیم داد و شما می توانید یک شله زرد درجه یک خوشمزه و مجلسی تهیه کنید. شله زرد یکی آش سنتی ما ایرانی ها می باشد که خیلی ساده تهیه می شود ولی کلی نکات ریز دارد که باید رعایت کنید تا یک شله زرد با کیفیت داشته باشید. شما می توانید شله زرد نذری را به دلخواه با شابلون یا انواع مغز ها تزیین کنید. شما می توانید در این پست یاد بگیرید زمانی که شله زرد شل می شود چی کار کنید و … در نهایت یک شله زرد نذری فوق العاده داشته باشید. امروز در پارسی دی فوت و فن شله زرد نذری و خوشمزه + ترفند مهم را یاد بگیرید همراه ما باشید.

نکات مهم تهیه شله زرد

  • برای درست کردن شله زرد زعفرانی و مجلسی باید مقدار ها رعایت شود یعنی مقدار شکر دو برابر برنج باشد و مقدار آب ۵ برابر برنج باشد و همیشه این نسبت ها را رعایت کنید.
  • حتما شکر را بعد از پخت کامل برنح اضافه کنید و بعد از اینکه شکر را اضافه کنید هرچقدر زعفران اضافه کنید رنگ آن دیگر تغییر نمی کند زیرا لعابی که شکر می اندازد باعث می شود دانه های برنح به طور کامل یکنواخت رنگ نگیرند.
  • بادام را حتما در کمی گلاب خیس کنید و این کار باعث می شود بادام ها نرم شوند.
  • اندازه شکر در واقع شیرین بودن شله زرد به ذائقه افراد بستگی دارد و اگر می خواهید کم شیرین باشد مقدار شکر را کمتر در نظر بگیرید.

اگر شله زرد شل شد چه کنیم ؟

برای این که شله زرد قوام داشته باشد و آب نی اندازد بعد از کامل شدن مواد می توانید شعله پخش کن بگذارید و زیر دیگ و بگذارید نیم ساعت روی شعله ملایک بماند تا آب آن کشیده شود. می توانید با اضافه کردن چند قاشق آرد برنج لعاب خوبی به شله زرد می دهد. هیچ وفت اواسط پخت آب اضافه نکنید زیرا باعث آب انداختن شله زرد می شود.

زعفران شله زرد ( نیم مثقال زعفران چند گرم است)

زعفران یکی از اجزای اصلی شله زرد می باشد و حتما باید خوب سابیده شود و یخ دم بگذارید تا خوشرنگ و زرد شود. در قدیم خرید و فروش زعفران از واحد های مثقال و سیر استفاده می شده است که یک مثقال زعفران معادل ۴.۶۰۸ گرم وزن است که در عرف بازار ۴.۶ و عده ی ۴.۶۱ را معادل یک مثقال زعفران می دانند.

علت آب انداختن شله زرد

علت اصلی آب انداختن برنج این است که شما اجازه نمی دهید که برنج کامل پخته شو و قوام پیدا کند و فکر می کنید برنج با شکر پخته می شود که این تصور غلط است زیرا شکر مانع پختن برنج می شود و اگر آب برنج از ابتدا کامل تبخیر نشده باشد.

ترفند شله زرد نذری و مجلسی

  1. افزودن کره به شله زرد عطر و طعم بهتری به شله زرد می دهد.
  2. اگر دوست دارید برنج شما خوشرنگ شود در هنگام خیس کردن برنج کمی زعفران و گلاب اضافه کنید.
  3. شله زرد را کمی رقیقه تر بردارید زیرا بعد از خنک شدن سفت می شود.
  4. مداوم مواد را هم بزنید تا شله زرد ته نگیرد.
  5. حتما شله زرد را دم بگذارید تا در هنگام سرد شدن ترک برندارد و آب نی اندازد.

همچنین ببینید  

از
5
دیدگاه