طرز تهیه شله زرد نذری برای 20، 50 و 200 نفر با میزان دقیق مواد اولیه و نکات آن

طرز تهیه شله زرد نذری برای 20، 50 و 200 نفر با میزان دقیق مواد اولیه

یک دسر خوشمزه و شیرین است که معمولا آن را در ایام مذهبی مثل روزهای محرم برای نذری یا برای سفره های افطاری تهیه می کنند. طرز تهیه شله زرد نذری یک تفاوت عمده با تهیه شله زرد خانگی دارد و آن هم حجم و مقدار مواد تهیه آن است. برای پخت شله زرد نذری باید میزان و پیمانه های مواد لازم را به مقدار زیاد در نظر بگیرید که آن را تبدیل به یک چالش می کند. به هر حال این دسر در ماه محرم بسیار پرطرفدار است و همین مساله باعث می شود تا افراد زیادی بخواهند که آن را تهیه کنند. خب نگران نباشید. در این مطلب از وبسایت آموزش آشپزی پارسی دی قصد داریم تا طرز تهیه ساده شله زرد نذری خوشمزه را برای ۵۰ نفر توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم جهت تهیه نذری شله زرد برای ۲۰۰ نفر

برنج ریزدانههشت کیلوگرم
شکر سفیدشانزده کیلوگرم
گلاب با کیفیتشش لیتر
زعفرانچهار بسته نیم مثقالی
خلال بادام۳ کیلوگرم + ۴۰۰ گرم
آببه مقدار لازم
خلال پسته۴۰۰ گرم
پودر دارچینبرای تزیین
پودر هلبرای تزیین
کاسه و ظروف یک بار مصرفبرای سرو نذری
شابلونبرای تزئین روی نذری در صورت تمایل

 

جهت تهیه نذری شله زرد برای ۵۰ نفر

مواد لازم

برنج ریزدانهدو کیلوگرم
شکر سفیدچهار کیلوگرم
گلاب با کیفیتیک و نیم لیتر
زعفرانیک بسته نیم مثقالی
خلال بادام۷۵۰ + ۱۰۰ گرم
آببه مقدار لازم
خلال پسته۱۰۰ گرم
پودر دارچینبرای تزیین
پودر هلبرای تزیین
کاسه و ظروف یک بار مصرفبرای سرو نذری
شابلونبرای تزئین روی نذری در صورت تمایل

طرز تهیه شله زرد نذری برای 20، 50 و 200 نفر

1مرحله اول: خیس کردن برنج

برنج را ۲۴ ساعت قبل از تهیه شله زرد شسته و اجازه دهید تا با آب سرد خیس بخورد. پس از گذشت ۲۴ ساعت بهتر است تا کمی برنج را با دست تان هم بزنید تا دانه ها خردتر شوند.

2مرحله دوم: جوشاندن آب

در یک قابلمه بزرگ آب ریخته و آن را بر روی شعله قرار دهید. بهتر است برای این منظور از قابلمه تفلون استفاده نکنید چون به احتمال زیاد شله زرد را با ملاقه فلزی هم می زنید که باعث خراب شدن قابلمه می شود. توصیه می شود از دیگ های مسی یا از جنس نیکل استفاده کنید.

3مرحله سوم: پخت برنج

وقتی قابلمه به جوش آمد، آب اضافی برنج را خالی کرده و برنج را در داخل آب جوش بریزید. میزان آب ریخته شده باید ۷ برابر برنج باشد. تا زمانی که آب و برنج جوش بیایند، شلعه گاز را زیاد کنید.

4مرحله چهارم: هم زدن

پس از به جوش آمدن باید حرارت قابلمه را کم کنید تا برنج مغزپخت شود. حدود ۲ ساعت زمان برای مغزپخت شدن شله زرد در نظر بگیرید. در این مدت نیازی نیست تا شله زرد را به طور مرتب هم بزنید، تنها کافی است تا مراقب باشید که ته نگیرد.

5مرحله پنجم: افزودن شکر

اکنون زمان آماده کردن شکر فرا رسیده است. همه شکر را در یک قابلمه ریخته و بر روی آن آب بریزید تا به طور کامل حل شود. برای این کار نیازی به حرارت دادن شکر نیست. شکر بدون حرارت دادن قابلمه در آب حل خواهد شد. اکنون آب شکر را از یک صافی ریز رد کرده تا ناخالصی های آن جدا شود. سپس شکر را به برنج اضافه کنید. این کار را به تدریج انجام دهید و قبل از آن مطمئن شوید که برنج به طور کامل مغزپخت شده است.

6مرحله ششم: جوشیدن مواد

نگران رقیق بودن شل زرد نباشید. با کمی جوشیدن بیشتر شله زرد به غلظت مورد نظر می رسد. اگر بعد از اضافه کردن شکر، برنج کمی سفت شد، می توانید یک تا دو لیوان آب به آن اضافه کنید. با جوش آمدن، غلظت مورد نظر را پیدا خواهد کرد.

7مرحله هفتم: افزودن خلال

اکنون ۷۵۰ گرم خلال بادام را در شله زرد بریزید تا کمی نرم شود. وقتی غلظت مورد نظر ایجاد شد، زعفران را دم کرده و همراه با گلاب به شله زرد اضافه کنید. توجه کنید که از زمانی که شکر را اضافه می کنید، باید شله زرد را به طور منظم هم بزنید تا ته نگیرد.

8مرحله هشتم: دم گذاشتن

وقتی شله زرد به غلظت مورد نظر رسید، درب ظرف را بسته و شعله را کم کنید. به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید تا شله زرد کاملا جا افتاده و رقیق شود. اکنون زیر شعله را خاموش کرده و از یک ترفند برای خوش آب و رنگ شدن و دم کشیدن شله زرد استفاده کنید. باید شله زرد نذری را با یک دم کنی بپوشانید و به مدت نیم ساعت بدون شعله گاز قرار دهید. این کار باعث بهبود طعم شله زرد می شود.

9مرحله نهم: تزیین شله زرد

اکنون زمان تزئین شله زرد فرا رسیده است. می توانید شله زرد را با دارچین، پودر هل، خلال بادام و خلال پسته تزئین کنید. حتی می توانید به مناسبت ایام مذهبی یا شهادت ائمه، نام مبارک معصومین را بر روی آنها با استفاده از شابلون بنویسید.

تزئین شله زرد با شابلون

اگر می خواهید از شابلون نوشته دار برای تزئین شله زرد استفاده کنید، بهتر است تا ابتدا کمی شله زردها را در کاسه ریخته و اجازه دهید تا سرد شوند. سرد شدن شله زردها باعث می شود تا شابلون ها به شله زرد نچسبند. اکنون دارچین را در یک نمک پاش با سوراخ های درشت بریزید. با نگه داشن شابلون بر روی شله زرد و با استفاده از نمک پاش دارچین را بر روی شله زرد بریزید. همچنن می توانید بر روی آن خلال بادام باقی مانده و خال پسته بریزید.

شله زرد یک دسر خوشمزه و لذیذ ایرانی است که برای ایام عذاداری یا سفرهای نذری تهیه می شود. در این دستور پخت سعی کردیم تا روش پخت شله زرد نذری خوشمزه را برای شما توضیح دهیم. امیدوارم که مورد پسندتان واقع شده و بتوانید به مناسبت های مختلف این شله زرد را تهیه کنید.

فوت و فن های دستور پخت شله زرد نذری

 1. می توانید موقع خیس کردن برنج کمی زعفران و گلاب نیز اضافه کنید تا دانه های برنج خوشرنگ شود.
 2. زعفران را خوب بسابید و بعد با مقداری یخ دم کنید تا خوشرنگ شود.
 3. می توانید در انتهای پخت کمی کره نیز اضافه کنید.
 4. به دلخواه می توانید از عرق هل نیز استفاده کنید.

همچنین ببینید

از
99
دیدگاه

 • شیرانیان ۱۰ ماه پیش

  با سلام
  تو این مراحل
  هیچ کجا ذکر نشده کجا زعفران را اضافه کنیم
  و اینکه زعفران را به چه شکل آماده کنیم خوش رنگ و خوش عطر تر میشه؟

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۱۰ ماه پیش

   با سلام دوست عزیز زعفران باید وقتی شکر حل شد اضافه کنید و برای خوشرنگ شدن آن را خوب بسابید تا نارنجی شود و با یخ دم کنید

   پاسخ