طرز تهیه حلیم نذری برای 100 الی 200 نفر + فوت و فن های مهم آن

طرز تهیه حلیم نذری برای 100 نفر

 

حلیم را می توانید با مرغ یا گوشت یا سینه بوقلمون تهیه کنید که در این رسپی یکی از ساده ترین حلیم ها را به شما برای اندازه ۱۰۰ نفر یا ۲۰۰ نفر یاد خواهیم داد، شما می توانید مقادیر جدول را نصف کنید تا برای ۱۰۰ نفر تهیه کنید و یا چند برابر کنید تا در مقدار های بیشتری این حلیم را آماده کنید. در ماه محرم و صفر بیشتر مردم کشور های مسلمان مشغول عزاداری و نذری هستند و انواع و اقسام نذری ها را برای نهار یا شام یا صبحانه پخش می کنند. امروز در پارسی دی طرز تهیه حلیم نذری را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شله زرد نذری برای ۲۰، ۵۰، ۲۰۰ نفر

 

مواد لازم برای ۲۰۰ نفر

گندم پوست کنده۱۰ کیلوگرم
گوشت گوسفندی با استخوان۱۰ کیلوگرم
نمک۳۰۰ گرم
پیاز۶ عدد
سینه بوقلمون۲ کیلوگرم
آببه مقدار لازم
دارچین و شکر و روغن حیوانیبه مقدار لازم برای تزیین

 

همچنین ببینید: طرز تهیه عدس پلو نذری برای ۵۰ نفر با نسبت دقیق عدس و برنج

 

طرز تهیه حلیم نذری

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید از شب قبل یا ۷ الی ۸ ساعت قبل گندم را حتما خیس کنید. سپس به همراه آب داخل قابلمه بریزید و بگذارید تا کاملا پخته و لعاب بی اندازد. گندم باید شگفته شده و نرم باشد دقت کنید حلیم نذری چون مقادیر زیاد است حداقل ۸ ساعت زمان برای پخت آن لازم است. در حین پختن گندم باید حتما مواد را هم بزنید تا ته نگیرد. دقت کنید. صبر کنید تا گندم پخته شود و بعد به کمک یک گوشتکوب برقی یا میکسر پوره و له کنید به طوری که دانه های گندم خوب کوبیده و شبیه پوره شود.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد

برای پخت گوشت باید گوشت را به همراه پیاز های خرد شده و مقداری آب بگذارید تا کاملا پخته شود و بعد از سرد شدن باید استخوان گوشت را اضافه کنید و با گوشتکوب دستی به صورت پارویی گوشت را بکوبید تا خوب ریش ریش شود. وقتی گندم پخته شد کمی از آن را داخل مایه گوشت ریش شده بریزید و هم بزنید و بعد به کل گندم اضافه کنید این کار باعث می شود گوشت خوب پخش شود.

مرحله سوم: افزودن گوشت

در ادامه باید مداوم هم بزنید تا گوشت کاملا حل شود و کشدار شود. حالا نوبت اضافه کردن نمک است و بعد مداوم مجدد هم بزنید تا حلیم خوبی داشته باشید. اگر مواد سفت بود می توانید از آب گوشت پخته شده و صاف شده به مواد اضافه کنید. سینه مرغ یا سینه بوقلمون برای روی حلیم و تزیین استفاده می شود که برای پخت باید سینه بوقلمون بدون افزودن ادویه ای به همراه یک پیاز و برگ بو داخل قابلمه انداخته و بگذارید تا پخته شود.

مرحله چهارم: تهیه حلیم نذری

در ادامه نیز باید بوقلمون پخته شده را بگذارید تا کاملا سرد شود و بعد ریش کنید و استخوان را جدا کنید. برای سرو باید حلیم را داخل کاسه ریخته و روغن حیوانی را داغ کنید و روی حلیم بریزید و از بوقلمون تهیه شده و دارچین استفاده کنید. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه قیمه نذری مجلسی برای ۱۰۰ الی ۲۰۰ نفر

 

فوت و فن های دستور پخت حلیم نذری

  1. اندازه ی آبی که برا پخت گندم استفاده می کنید باید ۷ برابر مقدار آن باشد
  2. برای پخت گندم نباید از همان ابتدا هم بزنید وگرنه مجبور می شوید تا انتها مواد را هم بزنید.
  3. برای صاف کردن یا میکس کردن در نذری های بزرگ می توانید از صافی های مخصوص استفاده کنید.
  4. مداوم هم زدن باعث می شود کشدار شدن حلیم می شود.
  5. بعد از ریختن گندم تا ۲ ساعت اصلا هم نزنید و شعله را خیلی کم کنید.
  6. برای له کردن گندم اگر گوشکوب برقی نداشتید داخل مخلوط کن یا غذاساز هم می توانید انجام دهید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش نذری برای ۱۰۰ نفر

از
3
دیدگاه