طرز تهیه سبزه نارنج برای عید با هسته نارنج + عکس مراحل و زمان کاشت دقیق

طرز تهیه سبزه نارنج

 

سبزه ها یکی از زینت بخش ترین قسمت سفره هفت سین می باشد که شما می توانید با انواع بذر و حبوبات و دانه ها بکارید و هفت سین زیبای را در خانه آماده کنید، شما می توانید سبزه ها را داخل گلدان و انواع تنگ های شیشه ای تهیه کنید. سبزه نارنج به دلیل برگ های که دارد بسیار زیبا می باشد و شما می توانید هسته نارنج را آماده کنید، بهتر است همین امروز دست به کار شوید زیرا زمان سبز شدن سبزه نارنج طول می کشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه سبزه نارنج را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

هسته نارنج۱/۲ پیمانه
خاک و گلدانبه مقدار لازم

طرز تهیه سبزه نارنج

مرحله اول: آماده سازی هسته

ابتدا باید هسته نارنج را از خود نارنج جدا کنید و بشورید و در آب بریزید و برای ۴۸ ساعت زمان دهید تا داخل آب خیس بخورد در این مدت مداوم آب آن را تعویض کنید تا لعاب هسته ها از بین برود و تمیز شوید.

مرحله دوم: قرار دادن در گلدان

داخل گلدان سفالی و کم عمق باید هسته های نارنج را قرار دهید و از خاک های مناسب و سبک استفاده کنید و ۵ سانت انتهای گلدان را خالی بگذارید و روی خاک را با اسپری آب کمی مرطوب کنید و هسته های نارنج را کنار هم چسبیده نه روی هم بچینید روی سطح خاک فقط یک سانتی متر در حدی که روی هسته پوشیده شود خاک بریزید.

مرحله سوم: تهیه سبزه نارنح

سپس باید اسپری آب انجام دهید در حدی که خاک کاملا خیس شود و بعد گلدون را تا جوانه زدن هسته می توانید کاور سوراخ دار بکشید و چک کنید هر وقت سطح خاک خشک بود اسپری آب انجام دهید و دوباره کاور رو بکشید تا جونه ها از خاک خارج شوند. بعد از بیرون اومدن و دو برگ شدن جوونه‌ ها کاور رو بردارید و هر وقت سطح خاک آن خشک بود آبیاریش کنید و اسپری آب هم انجام دهید.

فوت و فن های دستور تهیه سبزه نارنج

  1. از آبپاشی به برگ های جوانه ها خودداری کنید چون باعث قارچ گیاه می شود.
  2. حتما کنار پنجره قرار دهید.
  3. این سبزه ماندگار هست و با نگهداری خوب می توانید سبزه تون را تبدیل به نهال نارنج کنید و در گلدان و باغچه بکارید.
  4. برای حفظ رطوبت و شادابی سبزه هر روز خود سبزه رو با آب اسپری کنید.
  5. گلدانی که دانه‌ ها را درون آن می‌کارید باید در انتهایش سوراخی برای خارج شدن آب داشته باشد. تا آبیاری باعث پوسیدگی سبزه نشود.
  6. دقت کنید که فاصله دانه‌ها نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد.
  7. دانه‌ها طی ۱۴ تا ۳۰ روز شروع به جوانه‌زدن خواهند کرد. جوانه‌ها کم کم بزرگ خواهند شد و به نهال تبدیل می‌شوند و بعد از ۲ سال می‌توانید آن‌ ها را به باغچه منتقل کنید.

همچنین ببینید 

از
2
دیدگاه