طرز تهیه مربای خیار خوشمزه به شکل گل یا رنده شده با آهک

دستور پخت مربای خیار

طرز تهیه مربای خیار

 

مربای خیار یکی از مربای های بسیار خوشمزه است که می توانید تهیه کنید و در وعده صبحانه همراه با دیگر مواد غذایی استفاده کنید شما به دلخواه می توانید خیار را خرد یا رنده کنید و یا مانند گل رز بچینید در هر صورت این مربا خوشمزه می باشد حتما از خیار قلمی استفاده کنید مربای خیار علاوه بر خوشمزگی از خواص خود خیار نیز بهره مند است مانند کمک به هضم غذا، سلامت سیستم کلیوی، کاهش التهاب، مبارزه با کرم روده، کمک به درمان آلزایمر و کمک به کاهش یبوست از خاصیت های خوب خیار است. امروز در پارسی دی طرز تهیه مربای خیار به شکل گل یا رنده شده با آهک را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه مربای خیار با آهک

 • خیار قلمی ۱ کیلو
 • شکر ۱ کیلو
 • آب ۴ لیوان
 • آهک بهداشتی ۳ ق غذا خوری
 • جوهر لیمو ۱ ق چای خوری
 • گلاب ۱/۲ پیمانه
 • هل ۳ عدد

طرز تهیه مربای خیار به شکل گل یا رنده شده با آهک

مرحله اول : آماده سازی خیار و آهک

خیارها را بشورید و خشک کنید. با پوست کن نازک برش دهید یا به شکل گل بپیچید و با خلال دندان فیکس کنید یا رنده درشت بزنید و یا می توانید معکبی ریز خرد کنید. آهک را داخل ۲ لیتر آب بریزید و بیست دقیقه کنار بگذارید تا ته نشین شود. سپس آب زلال را جدا کنید و آهک ته نشین شده را دور بریزید.

مرحله دوم : مخلوط کردن خیار و آهک

خیار ها رنده شده یا پیچیده شده را داخل آب آهک بریزید و اجازه دهید ۱۲ ساعت داخل این مخلوط بماند سپس از آب آهک خارج کرده و چندین بار آبش را عوض کنید و هر بار که آبش را عوض می کنید بگذارید بیست دقیقه داخل آب بماند و بعد عوض کنید تا آهک کاملا از روی خیارها پاک شود.

مرحله سوم : جوشاندن مربا

شکر و آب را مخلوط و روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاد و دانه های شکر حل شود. یک ربع که جوشید خیارها را اضافه کنید و با حرارت ملایم اجازه دهید تا پخته و نرم شوند این مرحله ممکن است ۱ ساعت طول بکشد شیره باید کامل به داخل بافت خیار نفوذ کند و رنگ خیار را شفاف کند.

مرحله چهارم : تهیه مربا خیار

اواسط پخت گلاب را افزوده و ده دقیقه آخر جوهر لیمو را اضافه کنید و چند جوش که زد از روی حرارت بردارید. به همین راحتی مربای خیار ما آماده شده. مربا بهتر است ۲۴ ساعت داخل همان ظرف بماند سپس به دمای محیط که رسید داخل شیشه تمیز ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

نکات کلیدی در تهیه مربای خیار

 1. بهتر است از خیار درختی استفاده کنید.
 2. آهک بهداشتی را حتما تهیه کنید و بدون آن نمی توانید این مربا را درست کنید آهک بهداشتی در لوازم قنادی ها موجود می باشد.
 3. اگر شیره مربا خیلی قوام آمد کمی آب جوش اضافه کنید.
 4. اگر مرحله پخت خیار کاملا صورت نگیرد مربا کپک می زند.
 5. برای تست قوام شیره باید با قاشق از شیره بردارید و مانند قطره قطره به صورت آهسته بریزید.
 6. افزودن آهک باعث می شود ترد و شیشه ای شود و خیار وا نرود.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه