طرز تهیه سمنو سنتی خوشمزه و مجلسی به روش اصیل ایرانی

طرز تهیه سمنو

یکی از دسرهای قدیمی و بسیار محبوب ایرانی است که بدون اضافه کردن هیچ گونه مواد شیرین کننده ای طعمی شیرین دارد. این دسر خوشمزه سرشار از ویتامین E می باشد که برای سلامتی سلامتی و شادابی پوست بسیار مناسب می باشد.با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۸ نفر سمنو تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری سمنو تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی سمنو با پورتال پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

گندم۱ کیلوگرم
آببه اندازه کافی
بادام با پوست۱۲ عدد
آرد گندم سبوس دار۲ کیلوگرم

طرز تهیه سمنو

1مرحله اول: آماده سازی گندم

برای تهیه سمنو ابتدا گندم ها را پاک می کنیم و در قابلمه ای می ریزیم و روی آن آب سرد می گیریم و به مدت ۲ روی همین طور می گذاریم تا در آب سرد خیس بخورد.بعد آب داخل قابلمه را خالی می کنیم و گندم ها را در سینی که لبه داشته باشد می ریزیمبه طوری که گندم ها روی هم نباشند بلکه کاملا کف سینی پهن شده باشند و یک دستمال تمیز را خیس می کنیم و آب آن را می گیریم و همان طور نمدار روی سینی می کشیم.نباید دستمال اصلا خشک شود و مداوم باید آن را نمدار کنیم

2مرحله دوم: قرار دادن در یخچال

تا گندم ها شروع کنند به جوانه زدن و پس از ۱ الی ۲ روز بعد جوانه می زنند آن ها را داخل پارچه ای تمیز می ریزیم و پارچه را زیر شیر آب می گیریم تا بوی بد گندم های جوانه زده از بین برود و بعد دستمال را می پیچانیم و آب آن را می گیریمو داخل یک کاسه قرار می دهیم و در یخچال می گذاریم.روزی یکبار از یخچال بیرون می آوریم و زیر شیر آب سرد می گیریم و کاسه را نیز می شوییم و آب اضافه پارچه را کاملا می گیریم و پارچه محتوی جوانه گندم را داخل کاسه می گذاریمو در یخچال قرار می دهیم،تا جوانه های بیشتری بزند و گندم ها سبز نشوند.

3مرحله سوم: چرخ کردن

. سپس خوب که جوانه زد از یخچال بیرون می آوریم و پارچه را باز می کنیم و جوانه ها را جدا می کنیم و داخل چرخ گوشت چرخ می کنیم و جوانه های چرخ شده را داخل پارچه ای تمیز می ریزیمو شیره آن را خوب می گیریم و تفاله ها را نیز در کاسه ای می ریزیم و کمی آب گرم روی آن می ریزیم و با قاشق مخلوط می کنیم و اجازه می دهیم تا ۱۰ دقیقه بماند و بعد مجددا در پارچه می ریزیم و شیره آن را می گیریمو این کار را ۳ مرتبه انجام می دهیم تا دیگر شیره آن را کاملا گرفته باشیم.

4مرحله چهارم: تهیه سمنو

.شیره گندم بدست آمده را در قابلمه ای ترجیحا مسی می ریزیم و آرد را کم کم به آن اضافه می کنیم و با همزن دستی خوب مخلوط می کنیمو قابلمه را روی حرارت کم قرار می دهیم و پیاپی با قاشق هم می زنیم تا ته نگیرد و زودتر جوش بیاید و حرارت را ملایم می کنیم و هر ۴ دقییقه یکبار آن را هم می زنیم.حدودا ۵ الی ۶ ساعت زمان می برد تا رنگ سمنو تغییر کند و آب آن تبخیر شودالبته بستگی به میزان سمنو نیز دارد.زمانیکه آب سمنو تبخیر شد دمکنی را قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا به مدت ۲ ساعت با حرارت کم سمنو پخته و خوشرنگ شود.۳۰ دقیقه آخر بادام ها را نیز داخل سمنو می ریزیم.

همچنین ببینید

از
79
دیدگاه

 • مهدی ۱ سال پیش

  پس تکلیف 2 کیلو آرد سبوس دار چی شد؟
  پس از جوانه زدن، باید همان گندم جوانه زده خشک و سپس همراه با جوانه ها آرد شود. این آرد با دو برابر آرد گندم معمولی مخلوط و کم کم به آب سرد اضافه شده و مخلوط می شود. در روش سنتی این مخلوط را حدود 16 ساعت می جوشانند. طی این مدت هرچند ساعت یکبار به آن آب اضافه می کنند. 8 ساعت آخر هم آنرا دم می اندازند.

  پاسخ
 • Afsane ۴ ماه پیش

  چرا طریقه پخت سمنو کامل نیست؟؟ بقیه ش رو یادتون رفته😄

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۳ هفته پیش

   باید اجازه دهید آب اضافه سمنو تبخیر شود

   پاسخ