طرز تهیه مارمالاد سیب بدون ژلاتین برای شیرینی مشهدی و کیک

مارمالاد سیب

یکی از خوشمزه ترین گزینه ها برای صبحانه با نان تست و همچنین بسیار مناسب برای شیرینی مربایی یا مشهدی می باشد. مارمالاد با مربا متفاوت است زیرا در مرباها تکه های میوه را درشت خرد می کنند ولی در مارمالاد تمام میوه پوره می شود و قابل دیدن نیست و همچنین زمان پخت مارمالاد کمتر از مربا می باشد. اگر مارمالاد را به روش درست تهیه کنید می توانید تا یکسال داخل یخچال نگداری کنید. مارمالاد سیب بعد از پختن لعاب انداخته و کمی سفت تر می شود و برای آزمایش اینکه چه زمانی برای اتمام پخت مارمالاد سیب مناسب است کافی است یک مقدار مارمالاد را داخل بشقاب ریخته و اگر بعد از چند لحظه بعد چرک خوردگی پیدا کرد مارمالاد ما حاضر است اما اگر روان بود مقدار بیشتری زمان دهید. برای رنگ بیشتر مارمالاد سیب می توانید از زعفران یا رنگ غذا به دلخواه استفاده کنید. امروز در پارسی دی مارمالاد سیب را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

سیب زرد۱/۵ کیلوگرم
شکر۳ پیمانه
آب۲ پیمانه
جوهر لیمو۱ ق چای خوری سر خالی
زعفران۱ ق غذا خوری

طرز تهیه مارمالاد سیب

1مرحله اول : آماده سیب

ابتدا سیب را بشورید و پوست بکنید و به قطعات متوسط خرد کنید. سیب ها را داخل قابلمه ریخته و آب را به آن اضافه کنید و اجازه دهید سیب با آب پخته شود.

2مرحله دوم : افزودن شکر

وقتی سیب ها پخته شدند حرارت را خاموش کنید و با کمک گوشکوب برقی یا دستی خوب سیب ها را له کنید سپس وقتی سیب ها پوره شدند شکر و جوهر لیمو را اضافه کرده و مجدد روی حرارت بسیار کم قرار دهید و به آرامی با قاشق چوبی هم بزنید.

3مرحله سوم : پخت مارمالاد سیب

وقتی شکر حل شد حرارت را زیاد کنید تا قل بزند می توانید درب قابلمه را بگذارید تا به اطراف پاشیده نشود هر از گاهی مارمالاد را هم بزنید تا ته نگیرد دقت داشته باشید قاشق را به دیواره ها نکشید چون باعث شکرک زدن مارمالاد می شود و در انتها زعفران یا رنگ غذا را افزوده و هم بزنید تا مخلوط شود. وقتی مارمالاد غلیظ و شفاف شد حاضر است آن را داخل شیشه مربا ریخته و بگذارید تا خنک شود سپس در یخچال قرار دهید و همراه با صبحانه خود میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت مارمالاد سیب

  1. اضافه کردن جوهر لیمو اختیاری می باشد ولی از شکرک زدن مارمالاد سیب جلوگیری می کند.
  2. اگر سیب شما خیلی شیرین بود می توانید مقداری آبلیمو یا آب نارنج اضافه کنید تا مارمالاد سیب خیلی شیرین نشود و طعم متعادل تری داشته باشد.
  3. قبل از اینکه مارمالاد سیب به جوش بیاد شکر باید کاملا حل شده باشد وگرنه باعث شکرک می شود.
  4. اگر برای مدت طولانی نگهداری می کنید می توانید در فریزر بگذارید تا کیفیت آن حفظ و رنگ مارمالاد مثل روز اول بماند.
  5. این دستور ژلاتین نمی خواهد زیرا طعم خوبی به مارمالاد نمی دهد و اینکه خود سیب پکتین دارد و زمانی که مارمالاد سیب خنک می شود سفت و ژله ای می شود.
  6. بهتر است مارمالاد را پس از تهیه کردن یک شب داخل یخچال در ظرف در بسته قرار دهید زیرا مارمالاد رطوبتش رو پس می دهد و شیرینی حسابی نرم و خوشمزه می شود.

همچنین ببینید 

از
9
دیدگاه