طرز تهیه کاچی رژیمی (بدون شکر) با طعم و مزه عالی و آرد سبوسدار

کاچی رژیمی

 

کاچی ها یکی از خوشمزه ترین و مقوی ترین دسر های ایرانی است که گفته می شود منشا برای شهر کرمان است، این دسر خوشمزه بافتی لطیف و دستور پخت ساده ی دارد و در گذشته برای نانی که تازه زایمان کردند و افرادی که ضعف جسمانی دارند کمک به بازیابی قوای بدنی می کند و برای خانم های که در دوران پریودی هستند نیز گزینه خوبی می باشد. اگر شما دچار دیابت هستید یا مشکل منع مصرف شکر دارند نیز گزینه بسیار خوبی می باشد. شما می توانید با این مقادیر گفته شده دو کاسه کاچی رژیمی داشته باشید. امروز در پارسی دی طرز تهیه کاچی رژیمی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آب۱ و ۱/۲ پیمانه
پودر شیرین کننده بدون قند۱/۳ پیمانه سرخالی یا شکر ۱/۳ پیمانه
گلاب۱/۴ پیمانه
زعفرانبه میزان لازم
آرد (ترجیحا آرد سبوسدار)۱/۳ پیمانه
کره یا روغن حیوانی یا جامد۵۰ گرم
روغن مایع۲ ق سوپ خوری
ادویهدر صورت تمایل
مغزیجات برای تزیینبه مقدار لازم

طرز تهیه کاچی رژیمی

مرحله اول: تهیه شربت

آب، پودر شیرین کننده، گلاب و زعفران را در ظرفی ریخته و خوب مخلوط کنید تا شربت یکدستی حاصل شود. اگر تمایل ندارید از پودر رژیمی استفاده کنید، بجای آن از شکر یا نبات استفاده کنید و برای شیرینی بیشتر مقدار شکر را افزایش دهید، یا شکر کمتری در کاچی بریزید و هنگام سرو، عسل اضافه و میل کنید. می توانید ظرف را چند دقیقه روی شعله متوسط قرار دهید تا شیرین کننده کاملا حل شود(با این میزان شیرین کننده، کاچی شیرینی ملایمی دارد، در صورت تمایل میزان پودر شیرین کننده را بیشتر کنید).

مرحله دوم: تفت دادن آرد

آرد را در تابه الک کنید و روی شعله ملایم برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تفت دهید تا خامی آرد گرفته شود و تغییر رنگ دهد. بعد از تفت دادن، مجدد آرد را در تابه الک کنید تا هیچ گلوله ای نداشته باشد. اگر تمایل دارید کاچی را برای زائو یا بیمار آماده کنید، در این مرحله می توانید ادویه جاتی مانند زردچوبه یا دارچین را نیز اضافه کنید و تفت کوتاهی دهید. کره و روغن مایع را اضافه کنید و آرد و روغن را برای ۱۵ دقیقه یا تا زمانیکه به رنگ دلخواه برسد تفت دهید.

مرحله سوم: تهیه کاچی رژیمی

برای تست رنگ می توانید کمی از مواد را در یک کاسه سفید بریزید و کمی از شربت را روی آن ریخته و ترکیب کنید و رنگ نهایی را مشاهده کنید، هر زمان این رنگ دلخواه بود به تفت دادن پایان دهید. اگر تمایل دارید از پودر چهارمغز یا قاووت در کاچی استفاده کنید، در این مرحله چند قاشق اضافه و خوب ترکیب کنید. شربت را اضافه کنید و با همزن دستی روی شعله متوسط خوب هم بزنید تا به غلظت دلخواه برسید و #کاچی چند جوش بزند، سپس شعله را خاموش کنید و در ظرف سرو بریزید. کاچی باید حالت روان داشته باشد، بعد از اتمام پخت، غلظت آن کمی بیشتر می شود. در انتها کاچی را داخل یک کاسه بریزید و با مغزیجات دلخواه تزیین و داغ سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کاچی رژیمی

  1. می توانید به شربت، چوب دارچین یا چند دانه هل اضافه کنید و روی شعله قرار دهید تا عطر آن ها آزاد شود.
  2. زائو باید کاچی را به صورت روان و داغ در حالت ایستاده بخورد (سر بکشد).
  3. کاچی با پودر شیرین کننده برای افراد دیابتی بسیار مناسب و مقوی است.

همچنین ببینید 

از
2
دیدگاه