طرز تهیه نان بادکنکی تابه ای (بدون فر) با خمیرمایه ساده و پف دار

طرز تهیه نان بادکنکی

 

نان بادکنکی یکی از نان های بسیار خوشمزه و ساده و پرکاربرد می باشد که شما می توانید به راحتی این نان خوشمزه را داخل تابه تهیه کنید و برای تهیه انواع ساندویچ ها تهیه کنید زیرا دو لایه می شود و برای شاروما نیز بسیار مناسب است و حتی می توانید در کنار نیمرو یا املت نیز این نان خوشمزه را سرو کنید. برای تهیه این همه مواد هم به پیمانه و هم ترازو گفته شده است که می توانید با لیوان دسته دار فرانسوی یا ترازو دیجیتال مواد را اندازه گیری کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه طرز تهیه نان بادکنکی تابه ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد فانتزی۲۲۰ گرم معادل ۱.۵ پیمانه + ۱ ق غذا خوری
شیرهم دمای محیط ۱۰۰گرم معادل ۱/۲ پیمانه
آب هم دمای محیط تا ۱۰۰ گرم (۱/۳ پیمانه ، اگه نیاز بود ، دو تا سه قاشق دیگه آب اضافه کنید)
روغن مایع۲۵ گرم معادل ۲.۵ ق غذا خوری
خمیرمایه۴ گرم معادل ۱ ق چای خوری
نمک۵ گرم معادل ۱.۵ ق چای خوری
شکر۵ گرم معادل ۱/۲ ق غذا خوری
آرد گندم۷۰ گرم معادل ۱/۲ پیمانه

طرز تهیه نان بادکنکی

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

در ابتدا باید آرد ها را الک کنید و به همراه خمیرمایه فوری و نمک را باهم مخلوط کنید و بعد روغن مایع و شیر را اضافه کنید و هم بزنید و باید آب را کم کم اضافه کنید تا خمیر جمع شود، زیرا آب خور ها آرد باهم متفاوت است و همین که خمیر شکل گرفت باید خمیر را برای ۱۰ دقیقه با دست ورز دهید و یا می توانید از استند میکسر برای ورز دادن مواد استفاده کنید.

مرحله دوم: استراحت خمیر

در ادامه باید یک کاسه را چرب کنید و خمیر را به شکل توپ در بیاورید و روی خمیر را پوشانیده و ۱ ساعت زمان دهید تا پف کند و بعد از زمان استراحت پف خمیر را با دست بگیرید و از خمیر ۶ الی ۷ چانه ۹۰ گرمی بگیرید و حالا چانه ها را روی سطح آردپاشی شده قرار دهید و برای ۲۰ دقیقه زمان دهید تا مجدد چانه ها پف کنند و حتما روی خمیر را بپوشانید.

مرحله سوم: باز کردن خمیر

حالا باید هر چانه را روی سطح آردپاشی شده خوب باز کنید و بچرخانید و مانند یک دایره ۱۹ الی ۲۰ سانتی شود. تابه را از قبل روی حرارت قرار دهید تا کاملا باید داغ شود.

مرحله چهارم: پخت نان بادکنکی

در ادامه خمیر باز شده را داخل تابه قرار دهید و بعد از اینک یک طرف خودش را گرفت سریع برگردانید و صبر کنید تا بادکنکی شود و پف کند و کاملا پخت از داخل تابه بردارید و به همراه مواد دلخواه پر کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت نان بادکنکی

 1. موقع وردنه کشی دقت کنید که سطح کار و وردنه و روی خمیر رو آرد پاشی کنید ، چون اصلا نباید به سطح کار یا وردنه بچسبه ، وگرنه موقع پخت بادکنکی نمی شود.
 2. خمیر رو موقع وردنه کشی زیاد نازک نکنید ، تقریبا هرچونه به قطر ۱۹ تا ۲۰ سانت پهن شود.
 3. حرارت طی مدت پخت متوسط باشد و خیلی کم نباشد.
 4. وقتی وردنه کشی مدام خمیر را بچرخونید و مجدد وردنه بکشید تا به سطح نچسبه و پاره نشود.

همچنین ببینید 

از
8
دیدگاه

 • ایرانی ۱ سال پیش

  لطفاً طرز تهیه نان قالاج را هم آموزش دهید

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۱ سال پیش

   سلام حتما دوست عزیز

   پاسخ