طرز تهیه شیره انجیر خانگی غلیظ و مقوی بدون شکر با ماندگاری بالا

دستور تهیه شیره انجیر

طرز تهیه شیره انجیر

 

شیره انجیر یکی از انواع شیره های بسیار خوشمزه و ساده است که می توانید با ۱ کیلو انجیر سیاه یا زرد در خانه تهیه کنید ولی طعم آن با انجیر سیاه رسیده و شیرین فوق العاده می شود. شما می توانید از شیره انجیر برای تهیه کیک و شیرینی بجای شکر استفاده کنید تا هم سالم تر می باشد و هم خیلی خواص خوب برای بدن دارد. شیره انجیر اصل بدون افزودن شکر تهیه می شود تا سالم تر باشد. شما با ۱ کیلو انجیر می توانید ۱ لیوان شیره انجیر داشته باشید. طبع شیره انجیر گرم است و نوعی خوراکی ادار آور بشمار می آید و با خوردن شیره انجیر دمای بدن به تعادل می رسد. کسانی که مشکل معده و گوارش دارند می توانید از شیره انجیر بعد از غذا استفاده کنند تا هضم آن راحت باشد و اگر مبتلا به کم خونی هستید در طب سنتی توصیه شده است حتما از شیره انجیر استفاده کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه شیره انجیر خانگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شیره انجیر خانگی

  • انحیر سیاه ۱ کیلوگرم
  • آب ۳ پیمانه

طرز تهیه شیره انجیر خانگی با غلظت بالا در خانه

مرحله اول: پخت انجیر

ابتدا باید انجیر سیاه را بشورید و خشک کنید و از وسط یه دو نیم کنید. حالا انجیر ها را داخل قابلمه ریخته و به آن آب اضافه کنید. دقت کنید مقدار آب برابر با حجم انجیر می باشد. قابلمه حاوی انجیر ها را روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا به جوش بیاید سپس شعله را کم کنید و بگذارید برای ۱ ساعت کاملا پخته و له شود.

مرحله دوم: میکس کردن مواد

در ادامه نگذارید خیلی شیره سفت شود که نتوانید از صافی رد کنید. برای اینکه شیره راحت تر از انجیر جدا شود با کمک گوشتکوب برقی یا میکسر یا گوشتکوب دستی مواد را بکوبید تا یکدست شود.

مرحله سوم: رد کردن از صافی

داخل یک کاسه یک پارچه تنظیف یا نازک قرار دهید و شیره میکس شده را داخل آن بریزید و خوب فشار دهید تا شیره از مواد جدا شود. سپس شیره تهیه شده را داخل یک قابلمه بریزید و بگذارید به غلظت مناسب برسد و کشدار شود.

مرحله چهارم: تهیه شیره انجیر

در حین جوشیدن حتما باید کف روی آن را بگیرید و گاهی مواد را هم بزنید تا ته نگیرد. شیره وقتی به غلظت دلخواه رسید باید در یک ظرف شیشه ای تمیز و استریل شده بریزید و درب آن را بسته و در یخچال یا خشک و خنک نگهداری کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه شیره انجیر خانگی بدون افزودن شکر با ماندگاری بالا

  1. اگر می خواهید از انجیر خشک استفاده کنید و شیره انجیر خشک را تهیه کنید باید آن را داخل آب ولرم قرار دهید تا نرم شود و بعد بپزید.
  2. این مقدار انجیر به شما ۱ لیوان شیره می دهد.
  3. شما می توانید مقادیر را بیشتر کنید تا شیره انجیر بیشتری داشته باشید.
  4. اگر شیره انجیر کم جوش بخورد کپک می زند.
  5. دقت کنید گوشت و تخم انحیر وارد شیره نشود.

همچنین ببینید

از
3
دیدگاه