طرز تهیه حلوا شیر مجلسی و کشدار با زعفران و آرد گندم + فیلم

دستور تهیه حلوا شیر

طرز تهیه حلوا شیر

 

حلوا شیر یکی از حلوا های بسیار لطیف و نرم می باشد که بافت فوق العاده ی دارد و به اصطلاح در دهان آب می شود و یکی از حلوا های مجلسی و مناسب ماسوره زدن است. شما می توانید این حلوای خوشمزه و کشدار را با طعم زعفرانی تهیه و داخل قیف بریزید و به راحتی ماسوره بزنید. می توانید برای سرو این حلوا از کپسول های مخصوص حلوا و یا قیف های بستنی و یا تارت مخصوص استفاده کنید. این حلوا را می توانید با آرد سفید مخصوص شیرینی پزی و هم آرد گندم استفاده کنید، تفاوت این دو آرد برای تهیه این حلوا در رنگ آن است یعنی با آرد گندم کمی رنگ حلوا تیره تر می شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه حلوا شیر خوشمزه و کشدار را به همراه یک فیلم آموزشی به شما یاد خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه حلوا شیر خوشمزه و مجلسی

  • آرد سفید ۱ پیمانه
  • شکر ۱ پیمانه
  • شیر ۲ پیمانه
  • گلاب ۱/۲ پبمانه
  • زعفران به مقدار لازم
  • روغن ۱/۲ پیمانه ( روغن جامد و مابع)

طرز تهیه حلوا شیر زعفرانی کشدار و خوشمزه

مرحله اول: تهیه شربت

برای تهیه شربت این حلوا باید شیر را به همراه شکر و زعفران و گلاب داخل یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید و هم بزنید تا کمی رنگ زعفران باز شود. سپس صبر کنید تا دانه های شکر حل شود، نیازی نیست شربت بجوشد، در حدی که ذوب شود کافی می باشد و قابلمه را از روی حرارت بردارید. زیاد غلیظ شدن شربت باعث خشک شدن حلوا می شود.

مرحله دوم: تفت دادن آرد

آرد را الک کنید و برای ۳۰ الی ۴۵ دقیقه روی حرارت متوسط قرار دهید تا خامی آرد گرفته شود. دقت کنید حرارت باید خیلی کم باشد تا رنگ آرد تغییر نکند و باید مداوم هم بزنید (یک درجه تغییر رنگ آرد طبیعی می باشد) بعد از تفت خوردن آرد را از تابه خارج کنید و الک کنید و مجدد داخل تابه باز گردانید.

مرحله سوم: افزودن روغن

روغن را اضافه کنید و برای ۲ الی ۳ دقیقه با حرارت ملایم هم بزنید. حتما روغ باید مخلوط هر جامد و مایع باشد. در این مرحله شربت را کنار دست خود قرار دهید و تدریجی به حلوا اضافه کنید و هم بزنید تا حلوا خودش را بگیرد.

مرحله چهارم: تهیه حلوا شیر مجلسی با طعم زعفران

دو طرف تابه را در دست بگیرید و حلوا را گهواره کنید و مانند فیلم به سمت چپ و راست ببرید. حلوا شیر آماده شده است نصف آن را داخل دیس پهن کنید و نصف دیگر را داخل قیف ریخته و با ماسوره روی حلوا طرح بزنید و با پرک بادام و پسته تزیین کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه حلوا شیر خوشمزه و راحت بسیار لطیف و نرم

  1. برای ماسوره زدن از ماسوره D2 رز استفاده کنید.
  2. آرد سفید برای تهیه این حلوا بهتر است ولی می توانید از آرد گندم نیز استفاده کنید.
  3. می توانید از مخلوط کره و روغن مایع و جامد استفاده کنید.
  4. هرچقدر بیشتر زعفران اضافه کنید رنگ حلوا زرد تر می شود.

همچنین ببینید  

از
12
دیدگاه