طرز تهیه زیره پلو کرمانی با مرغ ریش ریش ساده و مجلسی و فوق العاده خوشمزه

طرز تهیه زیره پلو با مرغ

یکی از غذاهای خوشمزه و مجلسی است که اصالت آن را برای کرمان است ولی در بیشتر شهرها تهیه می شود. شما می توانید به دلخواه مرغ را به صورت ریش ریش داخل پلو بریزید و یا می توانید به صورت تکه یا حلزونی سرخ کنید و در کنار پلو سرو کنید. زیره پلو با مرغ یکی از پلو های بسیار جذاب است که با سالاد و سبزی یا ترشی نیز طعم فوق العاده ای خواهد داشت. این پلو به واسطه داشتن زیره مزه بسیار خوبی دارد و از خواص خوب آن نیز بهرمند است. زیره دانه ای معطر و ضد نفخ است که در دو نوع سبز و سیاه در بازار وجود دارد. برای تهیه این پلو بهتر است از زیره سیاه استفاده کنید تا عطر بیشتری داشته باشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه زیره پلو با مرغ ریش ریش را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

برنج۳ پیمانه
سینه مرغ۱ عدد
پیاز۱ عدد
سیر۱ حبه
برگ بو۱ عدد
زیره سیاه۳ ق غذا خوری
زعفرانبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه زیره پلو با مر

1مرحله اول: پخت مرغ

ابتدا سینه مرغ را به همراه پیاز پوست گرفته و ۴ قاچ شده و سیر و ادویه ها داخل قابلمه ریخته و برگ بو و آبجوش را اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا پخته و نرم شود. می توانید برای سرعت بیشتر در کارها از زودپز استفاده کنید.

2مرحله دوم: ریش کردن مرغ

در ادامه برنج را به همراه کمی نمک خیس کنید و کنار قرار دهید. سینه مرغ را از آب مرغ جدا کنید و سینه مرغ را بعد از خنک شدن از استخوان جدا کنید و ریش ریش کنید. کمی زعفران دم کرده غلیظ به مرغ ها بزنید.

3مرحله سوم: آماده سازی زیره

در ادامه وقتی برنج در حال خیس خوردن است. زیره سیاه را به همراه کمی آب خیس کنید تا دانه های زیره نرم شود. سپس آبکش کنید و کنار بگذارید. داخل یک قابلمه مقداری آب ریخته تا به جوش بیاید و بعد برنج را به آب جوش اضافه کنید.

4مرحله چهارم: تهیه زیره پلو کرمانی

وقتی برنج نرم شد آن را آبکش کنید و کف قابلمه روغن ریخته و ته دیگ دلخواه قرار دهید. یک لایه برنج و زیره و مرغ ریش ریش و کمی زعفران اضافه کنید و همین طور مواد را ادامه دهید تا تمام شود. زیره پلو با مرغ را به مدت ۴۰ دقیقه دم بگذارید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت زیره پلو ساده با مرغ ریش ریش

  1. بهتر است در انتها کمی کره یا روغن کرمانشاهی روی پلو بریزید.
  2. می توانید مرغ را سرخ کنید و در کنار غذا سرو کنید.
  3. به دلخواه کمی کشمش تفت خورده نیز می توانید به مواد اضافه کنید.
  4. می توانید از زیره سبز نیز استفاده کنید.

همچنین ببینید

از
3
دیدگاه