طرز تهیه آش زرشک تازه خراسانی خوشمزه و سنتی مرحله به مرحله

طرز تهیه آش زرشک

 

یکی از آش های سنتی ایرانی که برای استان خراسان می باشد از آنجا که زرشک یا زرک یکی از محصول های فوق العاده استان خراسان می باشد این آش خوشمزه نیز برای بیرجند می باشد و با زرشک تهیه می شود وقتی کم کم هوا سرد می شود تهیه آش در خانه ها به یکی از لذت بخش ترین غذاها تبدیل می شود و این آش زرشک یکی از طعم های متفاوت آش می باشد که از خواص خوب زرشک نیز بهرمند است شما می توانید با خوردن زرشک به مبارزه علیه انواع عفونت ها بروید و به سلامت گوارش و هضم غذا کمک کنید همچنین برای درمان اسهال نیز زرشک بسیار مناسب است. امروز در پارسی دی آش زرشک تازه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آب زرشک طبیعی۱ لیتر
نخود پخته۱ پیمانه
لوبیا قرمز۱/۲ پیمانه
لوبیا چیتی پخته۱ پیمانه
پیاز۱ عدد
رشته آش خرد شده۱ مشت
آرد۱ ق غذا خوری
مرزه۳ ق غذا خوری
آویشن۱ ق غذا خوری
زرشک تازه۳۰۰ گرم
پیاز داغ، نعنا داغ، سیر داغبه مقدار لازم

طرز تهیه آش زرشک تازه خراسانی

مرحله اول: آماده سازی حبوبات

ابتدا نخود و لوبیا قرمز و چیتی را از شب قبل خیس کنید و چندین بار آبش را تعویض کنید تا نفخ آن گرفته شود و راحتر پخته شود سپس هر کدام از حبوبات را جداگانه با مقداری آب بگذارید تا پخته و نرم شود سپس آبکش کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: تهیه آب زرشک

ابتدا زرشک را بشورید و به آن ۲ پیمانه آب اضافه کنید و برای چند دقیقه روی حرارت ملایم قرار می دهیم در حدی که زرشک نرم شود سپس زرشک را داخل غذاساز ریخته و با کمک گوشتکوب دستی یا برقی بکوبید سپس از صافی رد کنید تا فقط تفاله داخل سبد باقی بماند و آب زرشک تهیه شده را کنار بگذارید.

مرحله سوم: تفت دادن پیاز

در ادامه پیاز دستور را پوست بگرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل قابلمه مورد نظر کمی تفت دهید تا سبک شود سپس آرد را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود و بعد آب یا آب قلم را به همراه زرشک به پیاز اضافه کنید و بگذارید کم کم داغ و به جوش بیاد.

مرحله چهارم: تهیه آش زرشک

در ادامه حبوبات پخته شده را اضافه کنید و بگذارید کم کم آش جا افتاده شود سپس در ۲۰ دقیقه انتهایی مرزه و آویشن و رشته آشی خرد شده را به همراه زرشک تاره اضافه کنید و هم بزنید و بگذارید تا رشته ها پخته و نرم شوند و بعد در انتهای پخت آش نمک آش را اندازه کنید و به دلخواه از کمی فلفل نیز استفاده کنید سپس داخل کاسه کشیده و به همراه پیاز داغ و نعنا داغ و سیر داغ تزئین کنید نوش جان.

فوت و فن های دستور پخت آش زرشک خراسانی

  1. در دستور اصلی این آش شکر وجود ندارد ولی به دلخواه می توانید اضافه کنید.
  2. برای ۱ لیتر آب زرشک حدود ۴۰۰ گرم زرشک نیاز دارید می توانید به دلخواه مقدار آب زرشک را کمتر در نظر بگیرید یا رقیق تر بریزید.
  3. افزودن آرد به آش باعث لعاب انداختن آن می شود.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه