طرز تهیه لواشک آلو قرمز خانگی ترش و خوشمزه با فر و بدون فر

طرز تهیه لواشک آلو

یکی از خوشمزه ترین لواشک ها می باشد که می توانید با انواع آلو ها آن را تهیه کنید. آلو قرمز یکی از میوه های تابستانی می باشد که لواشک آن نیز بسیار خوشمزه و آسان است اگر در یخچال شما آلو ها نرم شده می باشد که در حال خراب شدن می باشد می توانید دست به کار شوید و این لواشک خوشمزه را برای خود و خانواده تهیه کنید. بچه ها همیشه بشدت عاشق لواشک هستند چه خوب است شما در خانه به صورت کاملا سالم این لواشک ها را تهیه کنید. شما می توانید برای تهیه لواشک از فر یا آفتاب یا سولاردم استفاده کنید. امروز در پارسی دی لواشک آلو قرمز خانگی ترش و خوشمزه با فر و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

آلو قرمز۲ کیلوگرم
آب۱/۲ پیمانه
نمک۲ ق چای خوری
شکر در صورت ترش بودن آلو۱ ق غذا خوری

طرزتهیه لواشک آلو قرمز

1مرحله اول: آماده سازی آلو قرمز

ابتدا آلو ها را خوب بشوربد سپس هسته آن را با کمک ابزار هسته گیر خارج کنید این یکی از راه های تهیه یک لواشک با کیفیت است که قبل از پخت هسته را خارج کنید و از وسط به دو نیم کنید.

2مرحله دوم: پخت لواشک آلو قرمز

آلو ها را به همراه آب داخل یک قابلمه بریزید و اجازه دهید خوب آلو ها پخته و نرم شوند نیازی به آب بیشتری نیست ( فقط ۱/۲ لیوان چون آلو خودش آب انداخته و این مقدار آب را برای اینکه ته نگیرد و تلخ نشود بریزید) آلو را هم بزنید تا نرم شود هر از چند گاهی آلو را با قاشق جابجا کنید تا آلوهای سطح قابلمه نیز پخته و نرم شوند اجازه دهید تا آلوها کاملا پخته و له شوند به طوری که وقتی با قاشق فشار دهید پوست و گوشت میوه به راحتی جدا شود.

3مرحله سوم: صاف کردن لواشک

در انتهای پخت نمک و اگر آلوها خیلی ترش بود شکر را اضافه کنید و از روی حرارت بردارید سپس با گوشتکوب برقی یا مخلوط کن مواد را میکس کنید اگر هیچکدام را در اختیار نداشتید یک صافی را روی یک کاسه بزرگ قرار دهید و مواد را خوب صاف کنید با پشت قاشق مواد را خوب فشار دهید.

4مرحله چهارم: خشک کردن لواشک آلو بدون فر

برای خشک کردن لواشک سینی مورد نظر را انتخاب کنید و کف آن سلفون یا نایلون قرار دهید سپس روی آن را با کمی روغن چرب کنید سپس مایه لواشک را داخل سینی بریزید و به صورت یکنواخت پخش کنید دقت کنید هر چقدر مایه لواشک را ضخیم تر بریزید دیرتر خشک می شود و برعکس سپس سینی را در مقابل آفتاب مستقیم قرار دهید تا لواشک خشک شود.

5مرحله پنجم: تهیه لواشک آلو در فر

برای اینکه زمان کمتری برای تهیه لواشک صرف کنید بهتر است از فر استفاده کنید برای این منظور مواد را داخل سینی ریخته و در فر با دمای ۱۲۰ الی ۱۳۰ در بالاترین طبقه فر قرار دهید تا خشک شود بستگی به ضخامت لواشک شما ممکن است ۲ الی ۳ ساعت طول بکشد.

فوت و فن های دستور تهیه لواشک آلو

  1. وقتی مایه لواشک را داخل سینی پهن کردید به هیچ عنوان روی آن نایلون نکشید زیرا کپک می زند.
  2. مهم ترین نکته برای تلخ نشدن لواشک آلو این می باشد که بعد از جوشیدن و برای خنک شدن داخل یک کاسه استیل یا پلاستیکی بریزید و نگذارید داخل قابلمه روحی بماند.
  3. لواشک را سریع صاف کنید و مقابل آفتاب قرار دهید اگر آلو بیشتر بماند طعم ترشیدگی به خود می گیرد.

همچنین ببینید  

از
24
دیدگاه