طرز تهیه ترشی شپله یا کاپاریس (هندوانه ابوجهل) خانگی خوشمزه

طرز تهیه شپله

لگجی یا ترشی هندوانه ابوجهل یا کاپاریس نام های دیگر این ترشی می باشد این گیاه بسیار مقوی که خواص دارویی زیادی دارد در شهرهای خوزستان و اسد آباد رشد می کند و همچنین در هند و سیلات و آفریقا شمالی نیز پرورش داده می شود و به راحتی می توانید با این شپله خوشمزه یک ترشی ساده تهیه کنید و از خواص خوب درمانی آن بهرمند شوید از خواص خوب لگجی می توان به بالا بردن مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی، خاصیت ضد نفخ، تحریک و تقویت کبد، ضدعفونی کردن کلیه و کمک به درمان دیابت از هزاران خواص این گیاه کوچک می باشد. مزه این گیاه شبیه به خردل فلفلی می باشد و برای ترشی و انواع سس ها استفاده می شود. امرزو در پارسی دی طرز تهیه ترشی شپله خانگی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

لگجی۱ کیلوگرم
فلفل قرمز۲ عدد
نمکبه مقدار لازم
سرکهبه مقدار لازم

طرز تهیه ترشی شپله

1مرحله اول: آماده سازی لگجی

ابتدا باید لگجی یا همان شپله را بشورید و دم اضافی آن ها را بگیرید سپس داخل یک لگن آب بریزید و مقداری آب و نمک روی آن بریزید و بگذارید برای ۳ الی ۴ روز در این محلول آب و نمک بماند و طی این مدت چندین بار آب و نمکش را تعویض کنید و خوب بشورید پس از گذشت ۴ روز آبکشی کنید.

2مرحله دوم: جوشاندن شپله یا کاپاریس

داخل یک قابلمه با حجم مناسب آب بریزید و صبر کنید به جوش بیاد وقتی به جوش آمد شپله ها را در آب در حال جوش بریزید یک جوش که زد از روی حررات بردارید و آبکشی کنید دقت کنید نباید زیاد بجوشد زیرا ترشی شما نرم می شود.

3مرحله سوم تهیه ترشی لگجی یا شپله

لگجی ها را بعد از جوشیدن روی صافی بریزید تا آبش برود روی پارچه پهن کنید تا آب اضافی شون بخار شود سپس شپله ها را در شیشه مخصوص ترشی ریخته و روی آن سرکه بریزید و چنانچه دوست داشتید کمی هم نمک موسیر سیر چند شاخه سبزی معطر و فلفل قرمز تند اضافه کنید و در آن را محکم کرده و در جای خنک و یا در یخچال نگهداری کنید بعد از بیست الی یک ماه ترشی آماده شده است شما می توانید با انواع پلوها و غذاهای خود این ترشی خوشمزه را میل کنید.نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه ترشی شپله

 1. حتما مرحله اول را خوب و با دقت انجام دهید زیرا لگجی تلخ است و با این کار تلخی آن گرفته می شود.
 2. به دلخواه می توانید در تهیه این ترشی از ادویه مخصوص ترشی استفاده کنید.
 3. هر چقدر این میوه کوچک تر و ریز تر باشد بهتر است.
 4. به دلخواه می توانید روی شپله ها با چاقو یک بعلاوه بزنید.

همچنین ببینید  

از
7
دیدگاه

 • حمید پورکاظمی ۱ سال پیش

  دوست عزیز لگچی با هندوانه ابوجهل دو چیز متفاوتند من خودم کشاورزم و خوزستان مشغول کشاورزی هستم لگچی و هندوانه ابوجهل هم به صورت خود رو در زمین کشاورزیم هست

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۱ سال پیش

   سلام ممنون از شما

   پاسخ
 • رادمان اشتری ۱ سال پیش

  سلام
  عزیز دل شپله، شفله، لگجی و کاپاریس همان هندوانهٔ ابوجهل نیست!
  هندوانه ابوجهل گیاهی است بته ای به شکل همین خربزهٔ شاهپسند و قدری کوچکتر، بسیار تلخ و به تلخی شیرهٔ افیون و تریاق که عرب بدان حنظل می گوید.
  ************

  حنظل: ثمر گیاهی است بقدر خربوزه ٔ خرد در نهایت تلخی که آنرا خربوزه ٔ ابوجهل گویند و آنچه بر درخت منحصر بیکی باشد از جمله ٔ سموم قتاله است، بدان جهت که تمامی قوه ٔ سمیه درخت در آن مجتمع میشود. (منتهی الارب) (از اقرب الموارد) (ناظم الاطباء). حنظله، یکی از آن. (از منتهی الارب). خربوزه ٔ تلخ و مستعمل زرد اوست.(منتهی الارب). هندوانه ٔ ابوجهل. قثاءالحمار. لوفا. (یادداشت مرحوم دهخدا). هندوانه ٔ تلخ. (تحفه ٔ حکیم مؤمن). کوسته. (یادداشت مرحوم دهخدا از تاج المصادر بیهقی). کبست. کبسته. (مفاتیح خوارزمی):
  نعمت و شدت او از پس یکدیگر
  حنظلش با شکر و با گل خار آید.

  ناصرخسرو.

  بیرشوه تلخ و بیمزه چون زهر و حنظلند
  با رشوه خوب و شیرین چون مغز و شکرند.

  ناصرخسرو.

  دو رخ چون جوز هندی ریشه ریشه
  چو حنظل هر یکی زهری بشیشه.

  نظامی.

  اگر حنظل خوری از دست خوشخوی
  به از شیرینی از دست ترش روی.

  سعدی.

  لغت‌نامه دهخدا

  پاسخ