طرز تهیه لوز نارگیلی یخچالی یزدی با گلاب بدون نیاز به فر

طرز تهیه لوز نارگیلی

یکی از شیرینی خوشمزه و سریع می باشد که نیاز به فر ندارد و خیلی سریع تهیه می شود شما می توانید این شیرینی را در رنگ های مختلف برای عید تهیه کنید. لوز نارگیلی از شیرینی های محبوب نوروز می باشد. اصالت این شیرینی یزدی می باشد و به پنج لوز نیز معروف است. گاهی می شود با ساده ترین مواد و در دسترس ترین مواد داخل آشپزخانه یک شیرینی خوشمزه تهیه کرد. بیس اصلی این شیرینی همان طور که از نامش پیداست از نارگیل می باشد و بسیار مقوی است. امروز در پارسی دی لوز نارگیل را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

پودر نارگیل۲۰۰ گرم
شکر۱/۲ پیمانه
آب۱/۴ پیمانه
گلاب۳ ق غذا خوری
جوهر لیمو۱/۴ ق چای خوری

طرز تهیه لوز نارگیلی

1مرحله اول: تهیه شربت

ابتدا شکر و آب و گلاب و جوهر لیمو را داخل قابلمه ریخته و بدون هم زدن روی حرارت ملایم قرار دهید تا ذرات شکر شروع به ذوب شدن کند وقتی از کناره های ظرف شروع به جوشیدن کرد جوهر لیمو را افزوده و اجازه دهید با حرارت خیلی کم حدود ۱۰ دقیقه دیگر بجوشد باید غلظتی شبیه عسل رقیق شده داشته باشد.

2مرحله دوم: هم زدن شربت

وقتی شربت شروع به قل زدن های زیاد کرد باید از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود و پس از سرد شدن باید نه خیلی سفت و نه خیلی روان باشد سپس با همزن برقی شروع به همزدن کنید تا کف کند.

3مرحله سوم: تهیه خمیر شیرینی لوز نارگیل

پودر نارگیل را که بهتر است از نوع چرب استفاده کنید داخل آسیاب بریزید تا پودر شود و کمی به روغن افتاده و ریز شود سپس به مواد شربت اضافه کنید تا مانند خمیر جمع شود باید خمیر نرم باشد سپس دستکش انداخته و با نوک انگشت کمی خمیر را ورز دهید تا منسجم شود.

4مرحله چهارم: تهیه لوز نارگیل یزدی خانگی با گلاب

کف یک ظرف مستطیل نایلون انداخته و خمیر را در آن پهن کنید سپس روی آن به دلخواه پودر پسته و یا بادام ریخته و خوب سطح آن را صاف و فشرده کنید سپس روی لوز را بپوشانید و بمدت ۳ ساعت در یخچال قرار دهید تا منسجم شود سپس با چاقو نوک تیز آن را برش بزنید و اگر شیرینی چسبناک بود کمی در پودر نارگیل بغلطانید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت لوز خانگی

  1. می توانید به جای گلاب از بیدمشک یا بهار نارنج نیز استفاده کنید.
  2. قطر هر شیرینی باید ۲ سانت باشد.
  3. می توانید مواد را به دو قسمت تقسیم کنید و به یکی زعفران دم کرده غلیظ اضافه کنید و روی همه مواد را ریخته تا لوز دو رنگ داشته باشید.
  4. ریختن جوهر لیمو مانع شکرک زدن شربت می شود.
  5. هر چقدر شیرینی در یخچال استراحت کند بهتر است سپس برش زده شود.
  6. می توانید به شربت مقداری پودر هل نیز اضافه کنید.

همچنین ببینید  

از
10
دیدگاه