طرز تهیه لوز پسته خانگی قالبی ساده و خوشمزه با هل و گلاب

طرز تهیه لوز پسته

 

یکی از شیرینی ها سنتی خشک است که برای همه مجالس بخصوص عید نوروز کاربرد دارد این شیرینی بدون فر تهیه می شود و برای کسانی که در ایام عید دوست دارند شیرینی تازه و خوشمزه و بدون فر تهیه کنند بسیار مناسب است. برای تهیه لوزها دستورهای متفاوتی وجود دارد که ما سعی کردیم راحت ترین و خوشمزه ترین آن را برای شما جمع آوری کنیم، لوز پسته همان طور که از نامش پیداست ماده اصلی این شیرینی می باشد که باید به صورت تازه تهیه کنید و خودتان در منزل آسیاب کنید تا کیفیت نهایی خوبی داشته باشید. بهتر است پسته سبز و با کیفیت استفاده کنید. لوز پسته همان طور که از پسته تشکیل شده است از خواص خوب پسته نیز بهرمند است خواصی همچون آنتی اکسیدانی، بهبود سلامت قلب، کمک به کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به جذب آهن و … را دارا می باشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه لوز پسته خانگی قالبی ساده و خوشمزه با هل و گلاب بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

شکر۳۰۰ گرم
پسته۳۰۰ گرم
آب۳۰۰ گرم
گلاببه مقدار لازم
هلبه مقدار لازم

طرز تهیه لوز پسته قالبی با هل و گلاب بدون فر 

مرحله اول: آماده سازی پسته

ابتدا برای تهیه لوز پسته بهتر است پسته را خودتان در خانه آسیاب کنید برای این کار پسته ها را پوست بگیرید و داخل آسیاب ریخته و بگذارید تا کاملا ریز و پودر شود به طوری که هیچ دانه درشتی در آن وجود نداشته باشد بهتر است برای حرفه ای تر شدن لوز آن را یک بار الک کنید تا اگر دانه درشتی داخل پودر پسته وجود دارد گرفته شود.

مرحله دوم: تهیه شربت

در ادامه باید شربت را تهیه کنید برای این کار آب و شکر را با هم مخلوط کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا کم کم شروع به جوشیدن کند و دانه شکر حل شود سپس در ادامه کمی گلاب و کمی هل داخل شربت بریزید و بگذارید مجدد کمی غلیظ شود سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید کمی خنک شود.

مرحله سوم: افزون شربت به پسته

پودر پسته بدست آمده را داخل یک کاسه ریخته و به آن شربت را به تدریج اضافه کنید و هم بزنید تا جایی که پسته مانند خمیر شود پس حتما دقت کنید نباید شربت خنک را یکباره اضافه کنید بلکه به تدریج و کم کم بریزید تا جایی که خمیر شود اگر خیلی شل شد نگران نباشید کمی پودر پسته اضافه کنید.

مرحله چهارم: ریختن در قالب

برای تهیه لوز پسته در قالب سیلیکونی باید مقداری از مواد لوز را داخل قالب ریخته و آن را خوب فشرده کنید و یا اگر قالب ندارید داخل یک دیس مستطیل یا گرد نایلون یا سلفون انداخته و مایه لوز را داخل ظرف بریزید سپس با گوشت کوب خوب سطح آن را فشار دهید تا منسجم و مسطح شود.

مرحله پنجم: تهیه لوز پسته بدون فر

در ادامه سینی را برای ۱ شبانه روز داخل یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرید و منسجم تر شود سپس چاقو را کمی مرطوب کنید و به اشکال دلخواه برش بزنید می توانید مانند باقلوا به صورت لوزی تهیه کنید برای خارج کردن از قالب نیز بهتر است ۱۰ دقیقه در دمای محیط قرار بگیرد سپس به راحتی از قالب خارج می شود و به دلخواه تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت لوز پسته بدون فر و قالبی

  1. می توانید مقدار مواد گفته شده را نصف یا دو برابر کنید.
  2. به دلخواه می توانید از کمی شیرعسلی نیز در تهیه مواد لوز استفاده کنید.
  3. روش دیگری نیز برای تهیه لوز وجود دارد بدین ترتیب که بدون درست کردن شهد پسته و شکر را با هم آسیاب و سپس گلاب را به آن اضافه کنید تا خمیری شود.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه