طرز تهیه فسنجان با کوفته قلقلی خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله

فسنجان با کوفته قلقلی

یکی از خوشمزه ترین روش های تهیه فسنجان می باشد. این غذای سنتی و ایرانی که در بین همه محبوب است شاید کمتر کسی را بتوانید پیدا کنید که طعم و مزه فسنجان را دوست نداشته باشد. تاریخچه این غذا به شهر گیلان باز می گردد و همچنین مورخان قدمت این غذا را به زمان ساسانیان نسبت داده اند آنها در زمان گذشته در آغاز بهار در ماه اسفند و مراسم نوروز خورش فسنجان را می پختند. فسنجان ها با انواع گوشت پرنده مانند اردک و مرغ و بوقلمون پخته می شوند ولی طعم و مزه آن با گوشت قلقلی نیز بسیار دلچسب خواهد بود. در تهیه خورش فسنجان با گوشت قلقلی بسته به ذائقه افراد می توانید برای چاشنی به آن شکر اضافه کنید یا رب انار بیشتری ریخته و ترش درست کنید در گیلان و مازندران خورش فسنجان را ترش سرو می کنند ولی تمام این چاشنی به خود شما بستگی دارد. سعی کنید برای تهیه فسنجان با گوشت قلقلی از گردوهای خورشتی که رنگ تیره تری دارند استفاده کنید زیرا روغنی تر هستند. امروز در پارسی دی فسنجان با کوفته قلقلی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

گوشت چرخ کرده۳۰۰ گرم
گردو چرخ شده۲۰۰ گرم
پیاز۲ عدد
رب انار۱ پیمانه
شکربه مقدار دلخواه
نمک و زردچوبه و فلفل سیاهبه مقدار لازم

طرز تهیه فسنجان با کوفته قلقلی

1مرحله اول : آماده سازی مواد

گردو را از قبل دوبار چرخ کنید و یا با غذاساز خوب میکس کنید تا پوره شود. گوشت چرخ کرده را از یخچال بیرون بیاورید تا یخش آب شود.

2مرحله دوم : تفت دادن پیاز و گردو

۱ عدد پیاز دستور را رنده ریز بزنید و داخل قابلمه مورد نظر با کمی زردچوبه تفت دهید تا سبک شود سپس گردو را اضافه کنید و با پیاز خوب تقت دهید تا بوی خامی گردو از بین برود و رنگ گردو کمی تیره رنگ شود.

3مرحله سوم : پخت فسنجان

روی گردو ها ۲ لیوان آب سرد ریخته (ریختن آب سرد باعث می شود روغن گردو خارج شود می توانید ۳ عدد یخ نیز به خورش فسنجان اضافه کنید تا به اصطلاح به گردو ها شوک وارد شود) سپس حرارت را کم کنید تا فسنجان جا بیفتد و پخته شود.

4مرحله چهارم : تهیه کوفته قلقلی

پیاز دیگر دستور را رنده ریز بزنید و آبش را حسابی بگیرید و با گوشت چرخ کرده و ادویه ها و کمی نمک خوب مخلوط کنید و شروع به ورز دادن کنید تا گوشت مسنجم شود. سپس از گوشت به اندازه دلخواه برداشته و گرد کنید و داخل روغن داغ سرخ کنید. (اگر نیاز بود می توانید برای انسجام بیشتر آرد نخودچی به مواد گوشت قلقلی بزنید).

5مرحله پنجم : افزودن رب انار و گوشت

رب انار را با ۲ ق غذا خوری شکر مخلوط کنید و به همراه گوشت قلقلی ها در ۴۰ دقیقه انتهای زمان پخت به فسنجان اضافه کنید و اجازه دهید تا تمام مواد پخته و مزه بگیرد.

6مرحله آخر

وقتی خورش فسنجان با گوشت قلقلی خوب جا افتاد و به اصطلاح روغن انداخت میزان ترشی و ملس بودن آن را چک کنید و اگر نیاز بود شکر یا رب انار اضافه کنید سپس از روی حرارت بردارید و با گردو انار تزئین کنید و به همراه برنج زعفرانی میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت فسنجان با گوشت قلقلی

  1. نیاز نیست روغن زیادی در تهیه فسنجان استفاده کنید زیرا گردو در مدت زمان پخت خودش روغن انداخته.
  2. به دلخواه در بعضی رسپی ها ۱ ق غذا خوری رب هم اضافه می کنند اگر دوست داشتید می توانید اضافه کنید.
  3. اگر طعم ترشی فسنجان را دوست دارید شکر را حذف کنید.
  4. می توانید زعفران و دارچین هم در انتهای پخت به فسنجان با گوشت قلقلی اضافه کنید.
  5. اگر از رب انار ملس استفاده می کنید شکر نریزید.
  6. خورش فسنجان در انتهای پخت باید غلیظ باشد.
  7. خورش فسنجان غذایی زمان بر هست پس با صبر حوصله تمام مراحل را انجام دهید.
  8. اگر به هر دلیلی خورش فسنجان شما تلخ شد کمی آبغوره یا آبلیمو به آن اضافه کنید.

همچنین ببینید 

از
16
دیدگاه