طرز تهیه شیرینی پادرازی قزوینی خوشمزه برای عید مرحله به مرحله

دستور پخت شیرینی پادرازی

طرز تهیه شیرینی پادرازی

 

شیرینی پادرازی قزوین یکی از شیرینی سنتی این استان است که بسیار خوشمزه بود و مرسوم است در ایام نوروز تهیه می شود. استان قزوین شیرینی های سنتی بسیاری دارد و از همه مهم تر باقلوای آن که بسیار محبوب و مشهور است. شیرینی پادرازی ماندگاری بالایی دارد زیرا تخم مرغ ندارد و به راحتی تهیه می شود. البته این شیرینی در شهرهای دیگر مانند مشهد نیز پخته می شود ولی با کمی تغییرات مثلا به جای آرد گندم از ترکیب سه آرد در این شیرینی استفاده می شود. یکی از نکات مهم شیرینی های سنتی اندازه کردن مواد با ترازو برای رسیدن به نتیجه بهتر است. سعی کنید روغن صاف را خودتان در منزل تهیه کنید تا کیفیت شیرینی شما بیشتر شود. امروز در پارسی دی شیرینی پادرازی بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی پادرازی

 • آرد گندم ٢٠٠ گرم
 • آرد برنج ١٠٠ گرم
 • روغن صاف ١۴٠ گرم
 • پودر هل ۱ قاشق مربا خوری سر پر
 • پودر قند ١۵٠ گرم
 • تخم خرفه به میزان لازم

طرز تهیه شیرینی پادرازی

مرحله اول : آماده سازی مواد شیرینی پادرازی

ابتدا آرد برنج را از پارچه حریر رد کنید و صاف کنید این کار باعث لطافت بیشتر شیرینی خواهد شد.پودر قند و آرد را هر کدام را جداگانه الک کنید تا سبک شود. برای تهیه روغن صاف قنادی لازم نیست این روغن ها را از بیرون تهیه کنید روغن جامد را یکبار ذوب کنید و داخل ظرف شیشه ای ریخته و اجازه دهید تا خنک شود ئ در یخچال بگذارید تا سفت شود و هر موقع نیاز بود خارج کنید و برای تهیه شیرینی استفاده کنید.

مرحله دوم : هم زدن روغن

روغن صاف را که در مرحله قبل تهیه کردید بیرون بیاورید اندازه کنید و داخل کاسه همزن ریخته و با پودر قند خوب بزنید تا سبک و پفکی شود.

مرحله سوم : افزودن آرد و استراحت خمیر

آرد برنج و آرد گندم و به همراه هل به مواد فوق اضافه کنید و هم بزنید سپس با کمک تیغه خمیر زن یا با دست خمیر را با دست ورز بدهید یا می توانید دو بار از چرخ گوشت رد کنید تا خمیر لطیف داشته باشید سپس خمیر را داخل نایلون گذاشته و بمدت ۳ ساعت بگذارید داخل یخچال تا استراحت کند.

مرحله چهارم : کاتر زدن شیرینی پادرازی

بعد از گذشت زمان استراحت آن را بین دو نایلون با کمک وردنه به قطر نیم سانت باز کنید روی سطح خمیر را با دست خوب فشار بدید نباید هیچگونه ترکی روی سطح خمیر باشد سپس با قالب شیرینی پادرازی آن را کاتر بزنید.

مرحله پنجم : پخت شیرینی پادرازی

فر را روشن کرده و اجازه دهید تا  دقیقه گرم شود. شیرینی پادرازی  قالب زده را روی سینی فر بچینید و روی آن ها تخم خرفه بپاشید سپس سینی فر را در فر قرار دهید و دمای را ۱۷۰ درجه تنظیم کنید و بمدت ۱۲ الی ۱۷ دقیقه اجازه دهید تا شیرینی پادرازی پخته شوند آنها را خارج کنید و بگذارید تا کاملا خنک شود اگر همان لحظه دست بزنید شیرینی ها پودر می شوند. شیرینی پادرازی  را پس از خنک شدن از سینی فر جدا کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه شیرینی پادرازی

 1. این مقدار مواد بستگی به سایز قالب شما ۱۲۰ عدد به شما شیرینی پادرازی  می دهد.
 2. بیش از حد شیرینی پادرازی را داخل فر نگه ندارید وگرنه خشک می شود.
 3. می توانید با اضافه کردن پودر کاکائو یا زعفران این شیرینی پادرازی  را در سه رنگ تهیه کنید.
 4. اگر چرخ گوشت ندارید می توانید دستکش انداخته و با نوک انگشت کمی خمیر را ورز دهید تا نرم شود.
 5. می توانید شیرینی پادرازی را بدون فر و در فر دست ساز تهیه کنید.

همچنین ببینید 

طرز تهیه شیرینی پادرازی قزوینی خوشمزه برای عید مرحله به مرحله
4.3 (86.67%) 6 votes

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments