طرز تهیه سوفله شکلاتی فرانسوی خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه سوفله شکلاتی

طرز تهیه سوفله شکلاتی

 

سوفله شکلاتی یکی از دسرهای خوشمزه فرانسوی می باشد که در قرن هجدهم کشف شد ولی ۱۰۰ سال طول کشید تا جا بیفتد. سوفله شکلاتی حتما باید به صورت داغ تهیه شود و مهم ترین نکته آن چرب کردن ظرف سوفله است این دسر اصلا نباید به ظرف بچسبد پس با دقت ظرف مورد نظر را چرب کنید چسبیدن مایه به ظرف باعث می شود سوفله پف نکند. یکی دیگر از نکات مهم تهیه سوفله شکلاتی این می باشد که ظرف مورد نظر را لبریز از مایه سوفله کنید و بعد سرش را با چاقو صاف کنید. امروز در پارسی دی سوفله شکلاتی بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه سوفله شکلاتی

 • زرده تخم مرغ ۲ عدد
 • سفیده تخم مرغ ۳ عدد
 • شیر ۲ ق غذا خوری
 • آرد ۱ ق غذا خوری
 • شکر ۵ ق غذا خوری
 • خامه صبحانه ۵۰ گرم
 • شکلات تلخ ۵۰ گرم
 • نمک ۱/۴ ق چای خوری
 • پودر کاکائو ۱/۴ پیمانه
 • آب ۳ ق غذا خوری
 • پودر قند برای رویه سوفله

طرز تهیه سوفله شکلاتی

مرحله اول : آماده سازی

ابتدا فر از قبل با دمای ۱۸۰ درجه بمدت ۱۵ دقیقه بگذارید تا گرم شود. قالب سوفله (رمکین) را با کره خوب چرب کنید و شکر بپاشید.

مرحله دوم : آب کردن شکلات

شیر و خامه را با هم مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاد (در حدی که اطراف ظرف جوش ریز زد کافی می باشد) سپس شکلات های تکه شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا شکلات درون شیر و خامه ذوب شود.

مرحله سوم : بن ماری

پودر کاکائو و آب را به مخلوط شکلاتی اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود سپس مخلوط سولفه را روی حرارت غیر مستقیم بخار آب قرار دهید تا بن ماری شود و داغ شود پس از چند دقیقه که مواد یکدست شدن از روی حرارت بردارید و بگذارید کنار تا خنک شود.

مرحله چهارم : هم زدن زرده و سفیده

سفیده تخم مرغ را با نمک با تندترین دور همزن بزنید وقتی پف کرد شکر را  افزوده و به همزن زدن ادامه دهید تا حجیم و خامه ای شود و اگر ظرف را برگردانید نریزد. در ظرف دیگر زرده تخم مرغ را با چنگال بزنید تا از حالت لختگی دربیاد.

مرحله : پخت سوفله شکلاتی

زرده تخم مرغ را به مایه کاکائویی اضافه کرده و هم بزنید تا یکدست شود حالا یک سوم از سفیده را در مخلوط شکلاتی فولد کرده و سپس مخلوط شکلاتی را به سفیده اضافه کنید و فولد کنید سپس مایه را داخل ظرف از قبل چرب شده بریزید و سر آن را صاف کنید و داخل فر از قبل گرم شده بمدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با دمای ۱۷۰ درجه قرار دهید تا پخته شوند پس از پخت روی آن ها پودر قند بپاشید و یا با خامه قنادی تزئین کرده و داغ با قهوه میل کنید . نوش جان

نکات کلیدی در تهیه سوفله شکلاتی

 1. اگر ظرف سوفله در دسترس ندارید در قالب کوچک نشکن تهیه کنید.
 2. در حین پخت اصلا در فر را باز نکنید.
 3. اگر می خواهید سوفله روان و شل داشته باشید ۸ دقیقه برای پخت کافی می باشد.
 4. با این مقدار مواد ۴ تا ظرف رمکین سوفله شکلاتی خواهید داشت.

همچنین ببینید 

طرز تهیه سوفله شکلاتی فرانسوی خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله
5 (100%) 5 votes

guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
خورشید
خورشید
11 ماه پیش

سلام خامه و مقدارش رو در مواد لازم فید نکردید چقدر نیازه