طرز تهیه آش دندونی برای 70 نفر مخصوص با گوشت و گندم + فوت و فن

طرز تهیه آش دندونی برای 70 نفر

 

آش دندونی یکی از آش های سنتی و قدیمی ایرانی می باشد. در سال های اخیر، جشن دندونی شکل رسمی‌تر و مجلل تر به خود گرفته و علاوه بر آش، مراسم با سرو کیکی به شکل دندان و تم های با فرم های دندان برای مهمانی برگزار می شود. طبق رسم سال های گذشته عادت بر این است که از زمان رویش اولین دندان کودک برای او “آش دندونی” طبخ میکنند. طرز تهیه آش دندونی اصیل و با طعم فوق‌العاده آش دندونی، یکی از انواع آش های سنتی و قدیمی ایرانی در کنار آش رشته می باشد که از گذشته تا به حال، در جشن دندان درآوردن کودکان پخته می شود. آش دندونی با حبوباتی همچون نخود، عدس، بلغور جو، انواع لوبیا، برنج، گندم، گوشت و قلم تهیه می شود و غذایی بسیار مغذی و مفید است. این آش، را هم می توانید مانند آش رشته با کشک،کشک زعفرانی، پیاز داغ، نعنا داغ و سیر داغ تزئین کنید. این آش لذیذ را شما می توانید به غیر از مراسم دندونی، در خانه منزل تهیه کنید و از طعم بی نظیر آن نهایت لذت را ببرید. آش دندونی دارای تنوع بسیاری می باشد زیرا در هر منطقه ایران به اشکال متفاوتی تهیه می شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه آش دندونی برای ۷۰ نفر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش شله قلمکار

 

مواد لازم

گندم با پوست۴ کیلوگرم
گوشت گوسفندی۳ کیلوگرم
نخود۱ کیلو
لوبیا۱ کیلو
پیاز۳ کیلو
دارچینبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش دوغ شیرازی

 

طرز تهیه آش دندونی برای ۷۰ نفر

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید گندم را از ۳ تا ۴ روز قبل از تهیه آش خیس کنید این کار برای پخت بهتر و خوشمزه تر شدن آش می باشد. نخود و لوبیا را نیز برای ۲ روز خیس کنید دقت کنید در این زمان باید آب حبوبات را عوض کنید زیرا هم نفخ آن گرفته شود و هم بهتر نیز پخته می شود.

مرحله دوم: پخت مواد

در ادامه باید گندم را داخل قابلمه بریزید و روی مواد آب بریزید و بگذارید تا گندم از صبح داخل قابلمه خوب پخته شود و اگر زمان ندارید داخل زودپز بریزید زیرا پخت گندم طولانی می باشد. لوبیا و نخود را نیز نیم پز کنید.

مرحله سوم: پخت گوشت

گوشت را به همراه قلم داخل قابلمه قرار دهید و روی آن آب بریزید بگذارید تا عصاره قلم خارج و گوشت نرم شود. پیاز ها را پوست بگیرید و خلالی ریز خرد کنید و داخل تابه سرخ کنید و پیاز داغ تهیه کنید. حدود ۵ تا ۶ عدد پیاز ها را نگه دارید و نگینی ریز خرد کنید و داخل تابه تفت دهید تا سبک شود و بعد باید ادویه های مخصوص گفته شده را اضافه کنید برای این مقدار ۲ ق چای خوری سر پر دارچین بزنید و بعد نمک و فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید.

مرحله چهارم: تهیه آش دندونی برای ۷۰ نفر

در ادامه باید نخود و گندم و لوبیا پخته شده را به گوشت اضافه کنید و هم بزنید و بعد پیاز داغ سرخ شده با ادویه ها را اضافه کنید و هم بزنید و گوشت را ریش ریش کنید و مجدد به قابلمه برگردانید و قلم را خارج کنید. در ادامه باید زمان دهید تا آش حسابی پخته و جا افتاده شود و زمانی که آب اضافه کشیده شد و غلیظ شد داخل کاسه بکشید و با دارچین و روغن و پیاز داغ یا کشم به دلخواه سرو کنید. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش رشته برای ۱۰۰ نفر

 

فوت و فن های دستور پخت آش دندونی برای ۷۰ نفر

  1. در این آش هر چقدر مقدار دارچین و پیاز داغ بیشتر باشد خوشمزه تر می شود.
  2. این آش بهتر از شب تا صبح پخته شود تا حسابی جا افتاده شود.
  3. در بعضی از استان از سیرابی نیز استفاده می شود.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش اوماج

 

از
3
دیدگاه