طرز تهیه خیار شور فوری خوشمزه و خانگی به روش بازاری در منزل

طرز تهیه خیار شور

از چاشنی های محبوب و بسیار پر طرفدار ایرانی است که در کنار انواع غذاها سرو می شود. در گذشته از خیار شور فقط در کنار انواع ساندویچ ها استفاده می شده است اما امروزه در کنار غذاهای زیادی برای تزیین و طعم دهندگی استفاده می شود.با مقدار موادی که در این دستور قرار گرفته است می توانید یک شیشه خیار شور تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری خیار شور تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش طرز تهیه خیار شور با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

آب۲ لیوان
سیر۵ عدد
شوید۱۰۰ گرم
ترخون۱۰۰ گرم
نمکنصف لیوان
فلفل قرمز۳ عدد
سرکه سفید۱ لیوان
خیار قلمی ریز۱ کیلوگرم
زاج سفیدیک تکه کوچک
تخم گشنیز¼ قاشق چایخوری

طرز تهیه خیار شور

1مرحله اول: آماده سازی سبزیجات

برای تهیه خیارشور خانگی ابتدا شوید و ترخون را می شوییم و در آبکش قرار می دهیم تا کاملا خشک شوند. در مرحله بعد خیارها را نیز می شوییم و با دستمال خشک می کنیم. حتما باید سبزیجات و خیار کاملا خشک باشند تا خیارشور در زمان آماده شدن کپک نزند.

2مرحله دوم: جوشاندن سرکه

پس از خشک شدن کامل سبزیجات در قابلمه ای آب را می ریزیم و نمک،سرکه را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم تا بجوش بیاید و بعد شعله را خاموش می کنیم و قابلمه را کنار می گذاریم تا مخلوط آب سرکه نمک خنک شود

3مرحله سوم: چیدن لایه ها

سیر ها را پوست می گیریم و می شوییم و می گذاریم تا کاملا خشک شوند. سپس در شیشه ای که انتخاب کرده ایم خیارها را ابتدا از پایین یک لایه کاملا می چینیم و یک عدد فلفل قرمز بین خیارها قرار می دهیم  و ترخون ، شوید و کمی تخم گشنیز  و ۱ الی دو عدد سیر را در کنار خیارها قرار می دهیمو بعد لایه بعدی را نیز به همین شکل می چینیم تا اینکه کاملا شیشه پر شود.برای ترد شدن خیارشورها می توانید یک تکه کوچک زاج سفید نیز در شیشه قرار دهید.

4مرحله چهارم: تهیه خیارشور

سپس مخلوط آب سرکه خنک شده را روی مواد داخل شیشه می ریزیمتا کاملا خیارشورها را پوشش بدهد و درب شیشه را محکم می بندیم که هوا در آن اصلا نفوذ نکند. شیشه خیارشور را به مدت ۱ هفته در جای خشک و خنک قرار می دهیم تا خیارشور آماده شود و بعد در یخچال نگهداری می کنیم.نوش جان

فوت فن های دستور تهیه خیارشور

  1. سعی کنید از خیار نازک و قلمی برا خیار شور استفاده کنید.
  2. خیار و سبزیجات و بطری حتما حتما خشک شوند، قطره ای آب نباشد وگرنه کپک می زند.
  3. در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
  4. می توانید برای ترد شدن خیارشور با کمک خلال دندان روی آن چند سوراخ ایجاد کنید.
  5. اضافه کردن چند نخود خام باعث تردی خیارشور می شود.

همچنین ببینید

از
336
دیدگاه
source : manookfood