طرز تهیه نان بلغاری مغزدار پف دار و خوشمزه به صورت قالبی برای ماه رمضان

طرز تهیه نان بلغاری

طرز تهیه نان بلغاری

 

نان بلغاری یکی از انواع نان ها می باشد که بسیار نرم و پنبه ای است و می توانید برای افطار و یا عصرانه خوشمزه تهیه کنید. این نان بلغاری به صورت مغزدار تهیه می شود و بافت بسیار خوبی دارد. این نان همان طور که از اسمش پیداست برای بلغارستان می باشد ولی به دلیل اینکه با سلیقه و ذائقه ما بسیار هم خوانی دارد می توانید به سادگی در منزل تهیه کنید. نان ها بیشتر با خمیر مایه تهیه می شوند و شما می توانید از خمیرمایه فوری استفاده کنید تا دیگر نیازی به عمل آوری نداشته باشید. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان بلغاری مغزدار را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه نان بلغاری مغزدار

 • شیر ۲۰۰ گرم
 • تخم مرغ ۲ عدد
 • آرد ۵۰۰ گرم
 • خمیر مایه فوری ۱ و ۱/۲ ق غذا خوری
 • شکر ۵ ق غذا خوری
 • کره ۱ ق غذا خوری
 • آبلمیوترش ۱.۵ ق غذا خوری
 • نمک ۱ پنس
 • کره برای خمیر به مقدار لازم
 • گردو، پودر دارچین، پودر قند برای مغز نان به مقدار لازم

طرز تهیه نان بلغاری ساده و خوشمزه

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

قبل از شروع دقت کنید در این رسپی از خمیرمایه فوری استفاده شده که نیازی به عمل آوری ندارد و با مواد خشک ترکیب می شود. تخم مرغ را به همراه شکر و نمک و آبلیموترش و کره نرم شده را باهم مخلوط کنید و بعد شیر ولرم را اضافه کنید و بعد مایه خمیرفوری را اضافه کنید و مواد را به خوبی هم بزنید. دقت کنید دمای شیر بسیار مهم است نباید خیلی داغ و نه خیلی سرد باشد.

مرحله دوم: استراحت خمیر

در ادامه باید کم کم آرد الک شده را به مواد اضافه کنید تا خمیر وسط کاسه جمع شود. دقت کنید میزان آب خور آرد ها باهم متفاوت است و ممکن است کمتر یا بیشتر از مقدار گفته شده آرد مصرف شود. خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه خوب ورز دهید تا نرم و لطیف شود. سپس خمیر را به شکل توپ در بیاورید و داخل کاسه قرار دهید و روی آن را بپوشانید و برای یک ساعت در جای گرم استراحت دهید.

مرحله سوم: شکل دادن به خمیر

بعد از اینکه حجم خمیر دو برابر شد. پف خمیر را با مشت بگیرید و خمیر را به ۸ چانه مساوی تقسیم کنید. حالا گردو خرد شده را با دارچین و پودر قند باهم مخلوط کنید. هر چانه را داخل قالب پیراشکی یا با دست باز کنید و کمی کره ذوب شده به خمیر بزنید از مواد میانی داخل نان قرار دهید و خمیر را خوب جمع کنید.

مرحله چهارم: پخت نان بلغاری

حالا خمیر های تهیه شده را داخل یک قالب کنار هم بچینید و برای ۲۰ دقیقه مجدد استراحت دهید. سپس با کمی زرده و زعفران روی نان ها را رومال کنید و در فر از قبل گرم شده به مدت ۳۵ الی ۴۵ دقیقه با دمای ۱۸۰ درجه بگذارید تا خمیر پخته شود. سپس در انتها روی خمیر را با عسل رقیق شده رومال کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه نان بلغاری مغزدار

 1. برای فر های برقی و توستر دما را ۲۰ درجه کمتر تنظیم کنید.
 2. چون نان به صورت لایه های می باشد حتما نان را تست کنید تا خوب پخته شود.
 3. مواد میانی را می توانید به دلخواه تغییر دهید.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه